Yanvarın 15-də AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda doktorant və dissertantların informatika fənni üzrə doktorluq imtahanlarına start verilib.
2017-ci ilin sentyabr ayından başlayaraq imtahanlara hazırlıq məqsədilə doktorant və dissertantlar üçün institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) müxtəlif müddətli kurslar təşkil olunub. Bu kurslarda informatikanın nəzəri və praktiki əsasları tədris edilib. Elmi tədqiqatçılar üçün sınaq imtahanları keçirilib, imtahanın ümumi qaydaları haqqında zəruri məlumatlar verilib.
Qeyd edək ki, imtahanlar ildə 2 dəfə - yanvar və iyun aylarında keçirilir. Müdafiə ərəfəsində olan doktorant və dissertantlar üçün isə aprel və oktyabr aylarında növbədənkənar imtahanlar təşkil olunur.
Xatırladaq ki, 2003-cü ildən etibarən respublikanın bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu mərkəzləşdirilmiş qaydada İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda keçirilir. AMEA rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə doktorant və dissertantlar üçün informatika fənni üzrə doktorluq imtahanları 2013-cü ilin iyun ayından başlayaraq elektron test üsulu ilə aparılır. AMEA Gəncə Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və AMEA Naxçıvan Bölməsində institutun distant tədris mərkəzləri fəaliyyət göstərir. Gəncə və Naxçıvanda yaşayan doktorant və dissertantlar üçün müvafiq dərslər TİM tərəfindən distant formada tədris olunur. 2016-cı ildən həmin bölgələrdə yaşayan elmi tədqiqatçılar üçün informatika fənni üzrə imtahanlar da İnternet üzərindən distant formada keçirilir.

ANAS Institute of Information Technology launched PhD exam on Informatics for PhD students on January 15.
Starting from September 2017, various training courses were organized for the PhD students at the Training Innovation Center (TIM) in order to prepare for exams. Theoretical and practical basics of informatics were taught in these courses. Examinations were held for scientific researchers and necessary information was provided about the general rules of the exam.
The exams are held twice a year - in January and June. On the eve of the defense extraordinary exams for the PhD students are held in April and October.
It should be noted that, since 2003 teaching of Informatics and admission to Phd courses have been helding at the Institute of Information Technology. PhD exams are carried out by electronic test method on the initiative of ANAS leadership from June 2013. Distant educational centers of the institute are operating at the Ganja Department of ANAS, Nakhchivan State University and Nakhchivan Department of ANAS. Relevant lessons for PhD students living in Ganja and Nakhchivan are taught in remote form by TIC. Since 2016, Informatics for the researchers living in those areas have been helding in remote form over the Internet.