İclasda Şəki Regional Elmi Mərkəzinin (ŞREM) 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti barədə çıxış edən müəssisənin direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Yusif Şükürlü mərkəzin fəaliyyətinin fundamental və tətbiqi tədqiqatların prioritet istiqamətləri üzərində qurulduğunu bildirib. Natiq "Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələri"nin icrası ilə bağlı AMEA-nın tədbirlər planına uyğun olaraq mərkəz tərəfindən "Təbii rəngli ipək alınması texnologiyasının patentləşdirilməsi və sənayedə tətbiqinə hazırlanması" istiqamətindəki tədqiqatların davam etdirildiyini vurğulayıb.
Əldə olunan mühüm nəticələr barədə məlumatları diqqətə çatdıran Yusif Şükürlü hesabat ilində 8 şöbə üzrə 8 mövzu daxilində elmi-tədqiqat işlərinin yerinə yetirildiyini deyib: "Hesabat ilində mərkəz əməkdaşlarının 45 tezisi, 23 məqaləsi və 4 kitabı nəşr olunub. Alimlərin xarici dərgilərdə, eləcə də impakt faktorlu jurnallarda da əsərləri çap edilib".
Bildirilib ki, 2017-ci ildə ŞREM AMEA, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, BACSA (Qara Dəniz, Xəzər Dənizi və Orta Asiya İpək Assosiasiyası) və bir sıra yerli və xarici qurumlarla birgə Azərbaycanda ipəkçiliyin inkişafı ilə əlaqədar beynəlxalq konfrans, regional seminar və digər tədbirlər təşkil edib. Hesabat ilində müxtəlif cinslərə aid bitki növləri sınaqdan keçirilməsi üçün Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Bitki Sortlarının Qeydiyyatı və Toxum Nəzarəti üzrə Dövlət Xidmətinə təqdim olunub.
ŞREM-in əməkdaşlarının xaricdə keçirilən konfranslarda iştirakından danışan Y.Şükürlü alimlərin əsasən Türkiyə, Özbəkistan, Gürcüstan, Bolqarıstan olmaqla 16 konfransda iştirak etdiyini bildirib. İlk dəfə Şəki rayonunun dağlıq və dağətəyi ərazilərində yayılmış yabanı Yergilası (Physalis L.) və Quşarmudu (Sorbus L) dərman bitkilərinin vegetativ orqanlarının kimyəvi və biokimyəvi tərkibinin öyrənildiyini deyən məruzəçi Azərbaycanın şimal-qərb bölgəsində, Qax və Zaqatala ərazisində 23 növ yabanı dərman bitkisinin aşkar edilərək biomorfoloji göstəriciləri təyin edilib, yayılma arealı müəyyən olunub. Məruzədə, həmçinin şöbələr üzrə yerinə yetirilən elmi-tədqiqat işləri barədə geniş məlumat verilib.

24 января в Институте геологии и геофизики состоялось очередное заседание Президиума НАНА.
На заседании был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Шекинского регионального научного центра НАНА (ШРНЦ) в 2017 году. Выступив с докладом, директор центра, доктор философии по физико-математическим наукам Юсиф Шукурлу отметил, что деятельность центра опиралась на приоритетные направления фундаментальных и прикладных исследований. Оратор подчеркнул, что в соответствии с планом мероприятий НАНА, связанным с выполнением документа «Стратегические дорожные карты по основным секторам экономики Азербайджанской Республики», центром продолжаются исследования по направлению «Патентирование и подготовка к применению в промышленности технологии получения натурального цветного шелка».
Рассказав о полученных важных результатах, Юсиф Шукурлу сообщил, что в прошлом году в 8 отделах велись научно-исследовательские работы, охватывающие 8 тем: «В отчетном году были изданы 45 тезисов, 23 статьи и 4 книги сотрудников центра. Труды ученых также были опубликованы в зарубежных сборниках и в журналах с импакт-фактором».
Было отмечено, что в 2017 году в связи с развитием шелководства в Азербайджане ШРНЦ организовал совместно с НАНА, Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, BACSA (Ассоциация шелка Черного моря, Каспийского моря и Центральной Азии) и рядом местных и зарубежных организаций международные конференции, региональные семинары и прочие мероприятия. В отчетном году виды растений, относящихся к различным родам, были предоставлены Государственной службе по регистрации сортов растений и контролю за семенами при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики для прохождения испытаний.
Говоря об участии сотрудников ШРНЦ на мероприятиях за рубежом, Ю.Шукурлу сообщил, что ученые приняли участие на 16 конференциях в Турции, Узбекистане, Грузии, Болгарии и т.д. Отметив, что впервые был изучен химический и биохимический состав вегетативных органов таких лекарственных растений, как дикая мохунка (Physalis L.) и рябина (Sorbus L.), которые распространены в горных и предгорных частях Шекинского района, докладчик добавил, что на северо-западе Азербайджана, на территории Гаха и Загаталы обнаружены 23 вида дикорастущих лекарственных культур, выявлены их биоморфологические показатели, определены ареалы их распространения. В докладе также была дана подробная информация о научно-исследовательских работах, выполненных в отделах.