Akademik Musa Əliyevin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
22.02.2018 09:06
2018-ci ilin aprel ayında görkəmli Azərbaycan alimi və tanınmış ictimai xadim, akademik Musa Mirzə oğlu Əliyevin anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Azərbaycanda geologiya elminin inkişafına öz fundamental tədqiqatları ilə layiqli töhfələr vermiş Musa Əliyev, eyni zamanda, böyük elm təşkilatçısı olaraq təqdirəlayiq fəaliyyət göstərmiş, Elmlər Akademiyasının prezidenti kimi respublikada intellektual potensialın formalaşdırılması və elmin ən perspektivli sahələrinin təşkili istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkənin elmi potensialının artırılması və milli sərvətə çevrilməsində, eləcə də yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında xüsusi xidmətlər göstərmiş akademik Musa Əliyevin anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Musa Əliyevin 110 illiyi ilə bağlı tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики o проведении 110-летия академика Мусы Алиева
В апреле 2018 года исполняется 110 лет со дня рождения видного азербайджанского ученого и известного общественного деятеля, академика Мусы Мирза оглу Алиева.
Муса Алиев, внесший своими фундаментальными исследованиями достойный вклад в развитие геологической науки в Азербайджане, одновременно осуществлял заслуживающую одобрения деятельность как большой организатор науки, будучи президентом Академии наук, добился важных успехов в области формирования интеллектуального потенциала и организации наиболее перспективных отраслей науки в республике.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения проведения 110-й годовщины со дня рождения академика Мусы Алиева, которому принадлежат особые заслуги в повышении научного потенциала страны и превращении его в национальное достояние, а также подготовке высококвалифицированных кадров, постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий в связи со 110-летием академика Мусы Алиева