Akademik Musa Əliyevin 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
22.02.2018 09:06
2018-ci ilin aprel ayında görkəmli Azərbaycan alimi və tanınmış ictimai xadim, akademik Musa Mirzə oğlu Əliyevin anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Azərbaycanda geologiya elminin inkişafına öz fundamental tədqiqatları ilə layiqli töhfələr vermiş Musa Əliyev, eyni zamanda, böyük elm təşkilatçısı olaraq təqdirəlayiq fəaliyyət göstərmiş, Elmlər Akademiyasının prezidenti kimi respublikada intellektual potensialın formalaşdırılması və elmin ən perspektivli sahələrinin təşkili istiqamətində mühüm nailiyyətlər əldə etmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkənin elmi potensialının artırılması və milli sərvətə çevrilməsində, eləcə də yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında xüsusi xidmətlər göstərmiş akademik Musa Əliyevin anadan olmasının 110-cu ildönümünün qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası akademik Musa Əliyevin 110 illiyi ilə bağlı tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

In April 2018, the 110th anniversary of the prominent Azerbaijani scientist and well-known public figure, academician Musa Mirza oglu Aliyev will be completed.
Musa Aliyev, who has made a worthy contribution to the development of geological science in Azerbaijan, has also been acknowledged as a great science organizer, as the President of the Academy of Sciences, has gained significant achievements in the formation of intellectual potential in the republic.
Guided by Article 32, paragraph 109, of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the 110th anniversary of academician Musa Aliyev, taking into account special services in increasing the scientific potential of the country and transforming it into national wealth, as well as in the training of highly qualified personnel, I hereby decree:
1. to prepare and implement a plan of events dedicated to the 110th anniversary of academician Musa Aliyev