“Risalə” elmi araşdırmalar toplusunun on ikinci və on üçüncü nömrələrinin təqdimatı olub
AMEA Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “Risalə” elmi araşdırmalar toplusunun doktorant və dissertantlarının əsərlərindən ibarət nəşrinin növbəti on ikinci və on üçüncü nömrələrinin təqdimatı olub.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov humanitar elmlərin tədqiqi üzrə dəyərli mənbələrdən hesab olunan “Risalə” toplusunun beynəlxalq standart seriya nömrəsi ilə çap olunması və Amerikanın “EBSCO” beynəlxalq elektron məlumat bazasına daxil edilməsi haqqında məlumat verib. “Risalə” elmi məqalələr toplusunun beynəlxalq statusunun artdığını söyləyib.
Bildirilib ki, muzeyin “Şərq”, “Xəzinə”, “Qaynaq”, “Məclis” və “Risalə” kimi daimi nəşrləri var.“Risalə”nin əsas məqsədlərindən biri də gənc alimlərin ən müxtəlif elmi mövzulara dair əsərlərinin elmi ictimaiyyətə çatdırılmasına imkan yaratmaqdır. Toplunun təqdim edilən nömrələrində R.Hüseynovun elmi rəhbəri olduğu gənc alimlərin məqalələri yer alıb. Vurğulanıb ki, məqalə müəllifləri sırasında elmlər və fəlsəfə doktorları ilə yanaşı, dissertasiya müdafiəsinə hazırlaşan cavan tədqiqatçılar da var. Bu araşdırmaçılar klassik və müasir Azərbaycan ədəbiyyatının bir sıra aktual və az öyrənilmiş problemlərinə yeni baxış bucağından yanaşırlar.
R.Hüseynov diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan, eləcə də Yaxın və Orta Şərq xalqları ədəbiyyatının müxtəlif mövzu və məsələlərinə dair tədqiqatların yer aldığı mötəbər elmi mənbələrdən biri sayılan “Risalə” elmi araşdırmalar toplusunun ildə iki nömrəsi çap olunur. Toplunun birinci nömrəsində muzeyin əməkdaşlarının elmi tədqiqatları, ikinci nömrədə isə akademikin özünün elmi rəhbəri olduğu doktorant və dissertantların məqalələri nəşr olunub.
Sonra akademik R.Hüseynov doktorant və dissertantlarla tədqiqat mövzuları ətrafında müzakirələr aparıb, onlara tövsiyələrini verib.
Sonda gənc alimlərə “Risalə” elmi araşdırmalar toplusunun on ikinci və on üçüncü nömrələri təqdim edilib.

В Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась презентация двенадцатого и тринадцатого номеров сборника научных исследований докторантов и диссертантов «Рисале».
На мероприятии директор музея, академик Рафаэль Гусейнов проинформировал о сборнике «Рисале», считающемся ценным источником исследований гуманитарных наук, издаваемом с серийным номером международного стандарта и входящем в международную электронную базу данных Америки - “EBSCO”. Он отметил, что международный статус сборника научных статей «Рисале» повышен.
Было отмечено, что музей выпускает постоянные издания «Шарг», «Хазина», «Меджлис», «Гайнаг» и «Рисале». Одной из основных целей «Рисале» является предоставление молодым ученым возможности для доведения до научной общественности своих научных работ на различные темы. В новых номерах сборника нашли отражение статьи молодых ученых, научным руководителем которых является Р.Гусейнов. Было подчеркнуто, что среди авторов статей наряду с докторами философии и докторами наук находились и молодые исследователи, которые с новой точки зрения рассматривают ряд актуальных и менее изученных проблем классической и современной азербайджанской литературы.
Р.Гусейнов отметил, что ежегодно выходит в свет 2 номера сборника научных исследователей «Рисале», являющегося одним из авторитетных научных источников, включающих в себя исследования на различные темы и вопросы литературы Азербайджана Ближнего и Среднего Востока. В первом номере сборника опубликованы научные исследования сотрудников музея, а во втором номере – статьи докторантов и диссертантов, научным руководителем которых является сам академик.
Затем академик Р.Гусейнов провел обсуждения с докторантами и диссертантами по темам исследований и дал им рекомендации.
В заключение молодым ученым были представлены двенадцатый и тринадцатый номера сборника научных исследований «Рисале».