2014-cü ilin iyun ayında görkəmli Azərbaycan ədəbiyyatşünası və tənqidçisi, tanınmış pedaqoq və ictimai xadim, respublika Dövlət mükafatı laureatı, əməkdar elm xadimi, akademik Məmməd Arifin (Məmməd Arif Məhərrəm oğlu Dadaşzadənin) anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Məmməd Arif XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının və ədəbi tənqidinin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsində böyük rol oynamışdır. Milli ədəbiyyat tarixinin yaradılmasında yaxından iştirak edən alim respublikada yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması işinə töhfələrini əsirgəməmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və akademik Məmməd Arifin Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafı sahəsində diqqətəlayiq xidmətlərini nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, akademik Məmməd Arifin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики о проведении 110-летнего юбилея академика Мамеда Арифа
16.04.2014 00:00
В июне 2014 года исполняется 110 лет со дня рождения выдающегося азербайджанского литературоведа и критика, известного педагога и общественного деятеля, лауреата Государственной премии республики, заслуженного деятеля науки, академика Мамеда Арифа (Мамеда Арифа Магеррам оглу Дадашзаде).
Мамед Ариф сыграл большую роль в формировании и развитии азербайджанского литературоведения и литературной критики ХХ века. Активно участвуя в создании истории национальной литературы, ученый внес посильный вклад в дело подготовки высококвалифицированных научных кадров в республике.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики и учитывая достойные внимания заслуги академика Мамеда Арифа в области развития азербайджанской литературы, постановляю:
1.Национальной Академии Наук Азербайджана совместно с Министерством образования Азербайджанской Республики и Министерством культуры и туризма Азербайджанской Республики, с учетом предложений Союза писателей Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 110-летнему юбилею академика Мамеда Арифа.