2014-cü ilin iyun ayında görkəmli Azərbaycan ədəbiyyatşünası və tənqidçisi, tanınmış pedaqoq və ictimai xadim, respublika Dövlət mükafatı laureatı, əməkdar elm xadimi, akademik Məmməd Arifin (Məmməd Arif Məhərrəm oğlu Dadaşzadənin) anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Məmməd Arif XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığının və ədəbi tənqidinin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsində böyük rol oynamışdır. Milli ədəbiyyat tarixinin yaradılmasında yaxından iştirak edən alim respublikada yüksək ixtisaslı elmi kadrların hazırlanması işinə töhfələrini əsirgəməmişdir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq və akademik Məmməd Arifin Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafı sahəsində diqqətəlayiq xidmətlərini nəzərə alaraq qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, akademik Məmməd Arifin 110 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on academician M. Arif’s 110th anniversary
In June 2014, a well-known Azerbaijani writer and critic, teacher and well-known public figure , laureate of the State Prize , honored scientist , academician Arif Mammad ( Mammad Arif Muharram oglu Dadashzade ) will be 110.
Mammad Arif played a major role in the development and formation of twentieth-century literature and literary criticism of Azerbaijan.
Governed by Clause 109 of Article 32 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, I decree:
1. To task Azerbaijan National Academy of Sciences with Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Culture and Tourism of Azerbaijan Republic with preparing and implementing a plan of activities on the celebration of the 110th birthday anniversary of Academician Mammad Arif.
2. To task the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan with resolving all the issues pertaining to the present Order.