2018-ci ilin iyun ayında Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndəsi Mikayıl Müşfiqin (Mikayıl Mirzə Əbdülqadir oğlu İsmayılzadənin) anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Böyük şair Mikayıl Müşfiq milli folklordan və klassik ədəbi ənənələrdən layiqincə bəhrələnməklə yaratdığı dərin lirizmə malik və doğma dilin bütün gözəlliklərini özündə ehtiva edən bənzərsiz poetik nümunələrlə Azərbaycanın çoxəsrlik bədii fikir xəzinəsini daha da zənginləşdirmişdir. Forma yeniliyi, məzmun genişliyi, romantik əhval və yüksək həyat eşqi bu söz sənəti incilərinin başlıca keyfiyyətləridir. Müşfiqin adı 1930-cu illər totalitarizminin qurbanına çevrilmiş məsum insanların xatirəsinin rəmzi və nakam şair obrazı kimi xalqın yaddaşında yaşamaqdadır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına dəyərli töhfələr vermiş görkəmli şair Mikayıl Müşfiqin anadan olmasının 110-cu ildönümünün layiqincə qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

Распоряжение Президента Азербайджанской Республики "О проведении 110-летия Mикаила Mушфига"
В июне 2018 года исполняется 110 лет со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской поэзии Микаила Мушфига (Микаила Мирза Абдулгадир оглу Исмаилзаде).
Достойно использовавший традиции национального фольклора и классической литературы, великий поэт Микаил Мушфиг еще более обогатил многовековую сокровищницу художественной мысли Азербайджана неповторимыми поэтическими образцами, обладающими глубоким лиризмом и включающими в себя всю красоту родного языка. Новизна формы, широта тематики, романтический настрой и высокое жизнелюбие являются главными особенностями этих шедевров искусства слова. Имя Mушфига продолжает жить в памяти народа как символ памяти о невинных людях, ставших жертвами тоталитаризма 1930-х годов, и как образ несчастного поэта.
Руководствуясь пунктом 32 статьи 109 Конституции Азербайджанской Республики, в целях обеспечения достойного проведения 110-летия со дня рождения выдающегося поэта Микаила Мушфига, внесшего ценный вклад в развитие азербайджанской литературы, постановляю:
1.Министерству культуры Aзербайджанской Республики совместно с Министерством образования и Национальной Академией Наук Азербайджана с учетом предложений Союза писателей Азербайджана подготовить и осуществить план мероприятий, посвященных 110-летию Микаила Мушфига.
2.Кабинету Министров Aзербайджанской Республики решить вопросы, вытекающие из настоящего Распоряжения.