2018-ci ilin iyun ayında Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndəsi Mikayıl Müşfiqin (Mikayıl Mirzə Əbdülqadir oğlu İsmayılzadənin) anadan olmasının 110 illiyi tamam olur.
Böyük şair Mikayıl Müşfiq milli folklordan və klassik ədəbi ənənələrdən layiqincə bəhrələnməklə yaratdığı dərin lirizmə malik və doğma dilin bütün gözəlliklərini özündə ehtiva edən bənzərsiz poetik nümunələrlə Azərbaycanın çoxəsrlik bədii fikir xəzinəsini daha da zənginləşdirmişdir. Forma yeniliyi, məzmun genişliyi, romantik əhval və yüksək həyat eşqi bu söz sənəti incilərinin başlıca keyfiyyətləridir. Müşfiqin adı 1930-cu illər totalitarizminin qurbanına çevrilmiş məsum insanların xatirəsinin rəmzi və nakam şair obrazı kimi xalqın yaddaşında yaşamaqdadır.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, Azərbaycan ədəbiyyatının inkişafına dəyərli töhfələr vermiş görkəmli şair Mikayıl Müşfiqin anadan olmasının 110-cu ildönümünün layiqincə qeyd olunmasını təmin etmək məqsədilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə birlikdə, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin təkliflərini nəzərə almaqla, Mikayıl Müşfiqin 110 illiyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

In June 2018, the 110th anniversary of the birthday of prominent Azerbaijani poet Mikayil Mushfig's (Mikail Mirza Abdulgadir oglu Ismayilzadeh) will be completed.
The great poet Mikayil Mushfiq has enriched the centuries-old artistic treasury of Azerbaijan with unique poetic patterns. Formal innovation, content width, romantic mood and high life love are the key qualities. Mushfig's name resides in the memory of the symbol of the memory of the innocent people who were victims of totalitarianism in the 1930s.
Taking into account paragraph 32 of Article 109 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, in order to ensure the proper celebration of the 110th anniversary of famous poet Mikayil Mushfig, who made a valuable contribution to the development of Azerbaijani literature, I decree:
1. The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the National Academy of Sciences of Azerbaijan to prepare and implement the action plan dedicated to the 110th anniversary of Mikail Mushfig, taking into account the proposals of the Writers Union of Azerbaijan.