“Mahmud Qaşqari - 1000” medalının təqdimetmə mərasimi keçirilib
AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunda Mahmud Qaşqari adına Beynəlxalq Fond tərəfindən verilən “Mahmud Qaşqari - 1000” medalının təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Mərasimi AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli açaraq fondun görkəmli türk filoloq, türkologiyanın banisi, "Divanü lüğətit-türk" əsərinin müəllifi Mahmud Qaşqarinin adını daşıdığını bildirib. O, fondun ənənəvi olaraq hər il türkologiya sahəsində önəmli araşdırmalar aparan şəxsləri mükafatlandırdığını diqqətə çatdırıb.
Sonra Bakıda fəaliyyət göstərən Mahmud Qaşqari adına Beynəlxalq Fondun baş katibi Elxan Zal çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, fond 2006-cı ildə Xalq yazıçısı Anar, mərhum ədəbiyyatşünas alim Arif Əmrahoğlu və özü tərəfindən yaradılıb. O, fondun türk xalqları arasında körpü rolunu oynadığını və əsas məqsədinin ümumtürk düşüncəsi və mədəniyyətinin inkişafına töhfə vermək olduğunu bildirib.
E.Zal bu günə qədər fondun mükafatını alanlar sırasında Türkiyənin 9-cu prezidenti Süleyman Dəmirəl, qazaxıstanlı yazıçılar - Oljas Süleymanov, Sabit Dosanov, qırğız şair Omar Sultanov, Azərbaycandan - akademik Abel Məhərrəmov, filologiya elmləri doktoru Ramiz Əskər, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, professor İlham Rəhimov və Əməkdar jurnalist Hikmət Babaoğlunun olduğunu deyib.
Tədbirdə, həmçinin Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov çıxış edərək Mahmud Qaşqari adına Beynəlxalq Fondun azlıqda qalan türk xalqlarının hüquqlarının müdafiəsi, onların mədəniyyətlərinin yaşadılması və təbliği, gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində mühüm xidmətlər göstərdiyini söyləyib.
Sonra fondun Mükafat Komissiyasının üzvü, yazıçı Elçin Hüseynbəyli ümumtürk mədəniyyətinin və düşüncəsinin inkişafında göstərdikləri xidmətlərə görə Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli və Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanovun “Mahmud Qaşqari - 1000” medalına layiq görüldüklərini açıqlayıb.

ANAS Institute of Manuscripts held ceremony of awarding the medal "Mahmud Gashgari-1000" of the International Fund after Mahmud Gashgari.
Academician-secretary of ANAS Division of Humanitarian Sciences, director of the institute, academician Teymur Kerimli noted that, this fund was named after the famous Turkic philologist, the founder of Turkology, the author of the book "Divanü lügətit-Turk" Mahmud Gashgari.
He brought to the attention that, the fund annually traditionally awards individuals conducting important research in the field of Turkic studies.
Further, general-secretary of the International Foundation after A.Sh.Mahmud Gashgari Elkhan Zal spoke about the organization he directed. He noted that, the foundation was founded in 2006 by the People's Writer Anar, the late literary critic Arif Amrahoglu. He said that, this foundation is a bridge between the Turkic peoples, and its main goal is to contribute to the development of common Turkic thinking and culture in Turkey.
E.Zal noted that, among the laureates of the fund's award also are named the 9th President of Turkey Suleiman Demirel, Kazakh writers Olzhas Suleymanov, Sabit Dosanov, Kyrgyz poet Omar Sultanov, from Azerbaijan - Abel Maharramov, doctor of philology Ramiz Asker, People's poet Sabir Rustamkhanly, People's Writer Chingiz Abdullayev, Professor Ilham Rahimov and Honored Journalist Hikmet Babaoglu.
At the event, director of the Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov noted that, the International Fund after Mahmud Gashgari has important merits in protecting the rights of minorities of the Turkic people, development, propaganda and bringing their culture to future generations.
Member of the Award Committee, writer Elchin Huseynbeyli said that, director of the Institute of Manuscripts, academician Teymur Kerimli and director of the Institute of Folklore, academician Mukhtar Imanov were awarded the "Mahmud Gashgari-1000" medal for his merits in development of general Türkic thinking and culture.