“Mahmud Qaşqari - 1000” medalının təqdimetmə mərasimi keçirilib
AMEA-nın Əlyazmalar İnstitutunda Mahmud Qaşqari adına Beynəlxalq Fond tərəfindən verilən “Mahmud Qaşqari - 1000” medalının təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Mərasimi AMEA Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli açaraq fondun görkəmli türk filoloq, türkologiyanın banisi, "Divanü lüğətit-türk" əsərinin müəllifi Mahmud Qaşqarinin adını daşıdığını bildirib. O, fondun ənənəvi olaraq hər il türkologiya sahəsində önəmli araşdırmalar aparan şəxsləri mükafatlandırdığını diqqətə çatdırıb.
Sonra Bakıda fəaliyyət göstərən Mahmud Qaşqari adına Beynəlxalq Fondun baş katibi Elxan Zal çıxış edərək rəhbərlik etdiyi qurum barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, fond 2006-cı ildə Xalq yazıçısı Anar, mərhum ədəbiyyatşünas alim Arif Əmrahoğlu və özü tərəfindən yaradılıb. O, fondun türk xalqları arasında körpü rolunu oynadığını və əsas məqsədinin ümumtürk düşüncəsi və mədəniyyətinin inkişafına töhfə vermək olduğunu bildirib.
E.Zal bu günə qədər fondun mükafatını alanlar sırasında Türkiyənin 9-cu prezidenti Süleyman Dəmirəl, qazaxıstanlı yazıçılar - Oljas Süleymanov, Sabit Dosanov, qırğız şair Omar Sultanov, Azərbaycandan - akademik Abel Məhərrəmov, filologiya elmləri doktoru Ramiz Əskər, Xalq şairi Sabir Rüstəmxanlı, Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev, professor İlham Rəhimov və Əməkdar jurnalist Hikmət Babaoğlunun olduğunu deyib.
Tədbirdə, həmçinin Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanov çıxış edərək Mahmud Qaşqari adına Beynəlxalq Fondun azlıqda qalan türk xalqlarının hüquqlarının müdafiəsi, onların mədəniyyətlərinin yaşadılması və təbliği, gələcək nəsillərə ötürülməsi istiqamətində mühüm xidmətlər göstərdiyini söyləyib.
Sonra fondun Mükafat Komissiyasının üzvü, yazıçı Elçin Hüseynbəyli ümumtürk mədəniyyətinin və düşüncəsinin inkişafında göstərdikləri xidmətlərə görə Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli və Folklor İnstitutunun direktoru, akademik Muxtar İmanovun “Mahmud Qaşqari - 1000” medalına layiq görüldüklərini açıqlayıb.

Состоялась церемония вручения медали «Махмуд Гашгари – 1000»
В Институте рукописей НАНА состоялась церемония вручения медали «Махмуд Гашгари-1000» Международного фонда имени Махмуда Гашгари.
Академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, директор института, академик Теймур Керимли отметил, что этот фонд был назван в честь известного тюркского филолога, основателя тюркологии, автора книги "Divanü lüğətit-türk" Махмуда Гашгари. Он довел до внимания, что фонд ежегодно традиционно награждает лиц, проводящих важные исследования в области тюркологии.
Далее генеральный секретарь функционирующего в Баку Международного фонда им. Махмуда Гашгари Эльхан Зал рассказал о руководимой им организации. Он отметил, что фонд был основан в 2006 году Народным писателем Анаром, покойным литературоведом Арифом Амрахоглу и им самим. Он сказал, что этот фонд является мостом между тюркскими народами, и его главная цель – внести вклад в развитие общетюркского мышления и культуры в Турции.
Э.Зал отметил, что среди лауреатов премии фонда можно назвать 9-го президента Турции Сулеймана Демиреля, казахских писателей Ольжаса Сулейманова, Сабита Досанова, киргизского поэта Омара Султанова, из Азербайджана – Абеля Магеррамова, доктора филологических наук Рамиза Аскера, Народного поэта Сабира Рустамханлы, Народного писателя Чингиза Абдуллаева, профессора Ильхама Рагимова и Заслуженного журналиста Хикмета Бабаоглу.
На мероприятии директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов отметил, что Международному фонду имени Махмуда Гашгари принадлежат важные заслуги в защите прав меньшинств тюркского народа, развитии, пропаганде и доведении до будущих поколений их культуры.
Член Наградного комитета, писатель Эльчин Гусейнбейли заявил, что директор Института рукописей, академик Теймур Керимли и директор Института фольклора, академик Мухтар Иманов за свои заслуги в развитии общетюркского мышления и культуры удостоены медали «Махмуд Гашгари – 1000»