Sizi ürəkdən salamlayır, “Qafqazda dövlətlərarası münasibətlər: 100 il əvvəl və müasir dövr” mövzusunda beynəlxalq konfransın işə başlaması münasibətilə təbrik edirəm.
Qafqaz dövlətləri arasında münasibətlərin hərtərəfli tədqiqi, obyektiv elmi nəticələrin çıxarılması və geniş yayılması mühüm praktiki əhəmiyyət kəsb edir. Bu bölgə əsrlərdən bəri müxtəlif xalqların və mədəniyyətlərin qaynayıb qarışdığı, özünəməxsus zəngin mədəni irsə və ənənələrə malik nadir bir məkandır. Strateji əhəmiyyətinə görə hər zaman müxtəlif güc mərkəzlərinin maraq dairəsində olması regionda dövlətlərarası əlaqələrə və xalqlar arasında münasibətlərin xarakterinə xeyli dərəcədə təsir göstərmişdir. Bir əsr əvvəl yaranmış Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin və digər qonşu respublikaların tarixi, habelə müasir müstəqillik dövrünün təcrübəsi göstərir ki, Qafqaz xalqlarının istiqlaliyyəti, əmin-amanlığı və rifahı, ilk növbədə, onların qarşılıqlı hörmətə və ortaq maraqlara əsaslanan əməkdaşlığından asılıdır. Təəssüf ki, ötən əsrin əvvəllərində olduğu kimi, indiki Ermənistan dövləti də qonşu ölkələr, xüsusilə Azərbaycan hesabına öz ərazilərini genişləndirmək məqsədilə təcavüzkar siyasət yürüdür, işğal, soyqırımı və etnik təmizləmələr həyata keçirir. Bu isə bölgədə sülhə, sabitliyə və ölkələrin tərəqqisinə əngəl yaradır.
Azərbaycanın və dünyanın tanınmış elmi mərkəzlərini təmsil edən 200-dək tədqiqatçının iştirakı ilə keçirilən belə beynəlxalq konfranslar tarixi təcrübəni, geosiyasi prosesləri öyrənməklə nəticələri dərindən qiymətləndirməyə, habelə müvafiq elmi-tədqiqat institutları və mütəxəssislər arasında ikitərəfli əməkdaşlığın qurulmasına və inkişafına kömək edir. Şübhə yoxdur ki, Azərbaycan bundan sonra da müxtəlif ölkələrin qafqazşünas alimlərinin qarşılıqlı əlaqələrinin genişləndirilməsinə öz töhfəsini əsirgəməyəcəkdir.
Ümidvaram ki, konfrans çərçivəsində aparacağınız müzakirələr, irəli sürəcəyiniz tövsiyə və təkliflər qafqazşünaslığın aktual problemlərinin həllində əhəmiyyətli addım olacaq, beynəlxalq elmi əməkdaşlığın yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsinə və bütövlükdə regionda sülhün, əmin-amanlığın möhkəmləndirilməsinə təkan verəcəkdir.

Сердечно приветствую вас и поздравляю с началом работы международной конференции на тему «Межгосударственные отношения на Кавказе: 100 лет назад и современный период».
Всестороннее исследование отношений между кавказскими государствами, объективные научные выводы и их широкое распространение представляют важное практическое значение. Этот регион является уникальным пространством с самобытным богатым культурным наследием и традициями, где веками сосуществовали различные народы и культуры. По своему стратегическому значению он всегда находился в сфере интересов различных силовых центров, что оказало существенное влияние на межгосударственные связи и характер отношений между народами в регионе. История созданной сто лет назад Азербайджанской Демократической Республики и других соседних республик, а также опыт современного периода независимости свидетельствуют о том, что суверенитет, процветание и благосостояние народов Кавказа, в первую очередь, зависят от их сотрудничества, основанного на взаимном уважении и общих интересах. К сожалению, нынешняя Армения, так же как и в начале прошлого века, с целью расширения своих территорий за счет соседних стран, особенно Азербайджана, проводит агрессивную политику, осуществляет оккупацию, геноцид и этническую чистку. Это препятствует миру, стабильности в регионе и прогрессу стран.
Такие международные конференции, проводимые с участием почти 200 исследователей, представляющих известные научные центры Азербайджана и всего мира, изучая исторический опыт, геополитические процессы, способствуют глубокой оценке результатов, а также налаживанию и развитию двустороннего сотрудничества между соответствующими научно-исследовательскими институтами и специалистами. Азербайджан, несомненно, и впредь будет вносить вклад в расширение взаимных связей ученых-кавказоведов различных стран.
Надеюсь, что проведенные вами в рамках конференции обсуждения, выдвинутые рекомендации и предложения станут важным шагом в решении актуальных проблем кавказоведения, придадут импульс определению новых направлений международного научного сотрудничества и укреплению мира и спокойствия в регионе в целом.