Mayın 29-da AMEA Mərkəzi Nəbatat Bağında qızılgül kolleksiyasında olan və seleksiya üsulu ilə əldə edilmiş qızılgül sortları sərgisinın açılışı olub.
İki gün davam edəcək sərginin təşkilinin əsas məqsədi Azərbaycanda botanika elminin təbliği, bu sahədə əldə edilmiş nailiyyətlərin nümayişi, gənclərə təbiətə sevgi və diqqət hislərini aşılamaq, o cümlədən qızılgül həvəskarlarını yeni sortlarla tanış etməkdir.
Tədbirdə Mərkəzi Nəbatat Bağının Çiçəkçilik laboratoriyasının rəhbəri, sərginin kuratoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Asəf İsgəndərov sərginin əhəmiyyətindən danışıb. Alim uzun illərdir ki, qızılgül sortlarının yetişdirilməsi ilə məşğul olduğunu, bu istiqamətdə müsbət nəticələr əldə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Mərkəzi Nəbatat Bağının qızılgül növlərinin öyrənilməsi sahəsində çoxillik və zəngin təcrübəyə malik olduğunu deyən alim burada dünyanın müxtəlif ölkələrindən qızılgüllərin introduksiyası, yerli sortlarla hibridləşdirilməsi və seleksiyası üsulları ilə bağlı mühüm elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, indiyədək laboratoriyada xarici ölkələrdən gətirilən 560-dan çox qızılgül sortu introduksiya edilib, yəni yerli şəraitə uyğunlaşdırılıb. Bu qızılgül sortları ABŞ, Almaniya, Böyük Britaniya, Fransa, Hollandiya, Rusiya və s. ölkələrin kultivarları olmaqla müxtəlif illərdə laboratoriyanın əməkdaşları tərəfindən introduksiya edilib.
A.İsgəndərov hər il kolleksiyaya yeni sortların əlavə olunduğunu vurğulayıb.
Sonra sərgiyə baxış keçirilib. Sərgidə nümayiş etdirilən qızılgül sortları iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

29 мая в Центральном ботаническом саду НАНА состоялось открытие выставки сортов роз из коллекции Центрального ботанического сада и, выращенных методом селекции.
Главная цель двухдневной выставки – пропаганда и популяризация ботанической науки в Азербайджане, демонстрация достижений в этой области, привитие молодежи любви и внимания к природе, а также ознакомление любителей роз с новыми разновидностями.
На мероприятии руководитель Лаборатории цветоводства Центрального ботанического сада, куратор выставки, доктор философии по биологии Асаф Искандаров рассказал о важности выставки. Ученый отметил, что на протяжении многих лет он занимался выращиванием сортов роз и добился положительных результатов в этом направлении.
Отметив, что Центральный ботанический сад имеет богатый опыт в области изучения сортов роз, ученый довел до внимания, что здесь ведутся важные исследовательские работы в связи с интродукцией, гибридизацией местных сортов и селекцией роз из разных стран.
Он отметил, что до настоящего времени в лаборатории было интродуцировано и адаптировано к местным условиям более 560 сортов роз, привезенных из разных зарубежных стран. Эти сорта роз были интродуцированы культиваторами США, Германии, Великобритании, Франции, Голландии, России и других стран, а также сотрудниками лаборатории в разные годы.
А.Искандаров подчеркнул, что ежегодно коллекция сада пополняется все новыми сортами.
Затем был проведен осмотр выставки. Выставленные сорта роз вызвали большой интерес участников выставки.