AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası beynəlxalq elmi-ictimai fəaliyyətini genişləndirir
AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) sədri, fizika üzrə fəlsəfə dokoru Famin Salmanov və sədrin müavini, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Famil Seyfullayev Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının (Sağlamlıq və Ətraf mühit) Rusiya bölməsinin dəvəti ilə 24-25 aprel 2014-cü il tarixlərdə Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Stavropol filialında olublar. Alimlər “Davamlı inkişafla əlaqədar təhsilin orientasiyasında müasir gəncliyin rolu” mövzusunda elmi-praktiki konfransda Azərbaycanı təmsil ediblər. Şuranın fəaliyyətinin miqyası və coğrafiyasının genişləndirilməsilə əlaqədar, yeni beynəlxalq münasibətlərin qurulması və müştərək elmi-ictimai tədbirlərin təşkili məsələlərinin gələcək perspektivləri haqqında MDU-nun prorektoru, Dərbənd və Anapa filiallarının direktorları, Şoloxov adına Rusiya Dövlət muzeyinin direktor müavini ilə səmərəli göruşlər keçirilib.
Bundan başqa, M.A.Şoloxov adına Moskva Dövlət Humanitar Universitetinin Stavropol filialının direktoru Nataliya Nikolayevna Sotnikova ilə keçirilən görüşdə AMEA GAMŞ-nin Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsi ilə universitetin gənc alim və mütəxəssislərinin gələcək elmi əməkdaşlığına dair razılaşmalar əldə olunub. Konfransda, həmçinin F.Salmanovun AMEA-nın gənc alim və mütəxəssisləri: nailiyyətlər, prespektivlər, problemlər və onların həlli yolları adlı geniş məruzəsi dinlənilib.
Sonda gənc alimlərə diplom və sertifikatlar təqdim olunub və konfransın Təşkilat Komitəsinin adından nümayəndə heyətinin layiqli və peşəkar təmsilçiliyi ilə əlaqədar AMEA rəhbərliyinə təşəkkür məktubu göndərilib.

ANAS Council of Young Scientists and Specialists expands its international scientific and social activities
Chairman of the Council of young scientists and specialists of ANAS ( CYSS ), Ph.D. in physics Famin Salmanov and Vice President, Ph.D. in mathematics Famil Seyfullaev visited Stavropol branch of Moscow State University (MSU) by the invitation of the Russian branch of the International Academy of Sciences (Health and Environment) from 24 to 25 April 2014.
At the scientific conference Azerbaijan scientists presented “Values of modern youth: the orientation of education in the context of sustainable development."
Also, were held useful meetings with Vice-Rector of Moscow State University, the directors of Derbent and Anapa branches, with the Deputy Director of the State Museum named after Sholohov on expanding the geography and scale of the Council, the creation of new international relations and the organization of joint scientific and social events.
In addition, during the meeting with the director of the Stavropol branch of the Moscow State University for the Humanities Natalia Nikolaevna Sotnikova was agreed upcoming scientific collaboration with the humanities and social sciences department of ANAS young scientists and specialists council of the institute.
The conference also was attended the lecture by F.Salmanova on “Young scientists and specialists ANAS: achievements, prospects, problems and solutions.”
Finally, young scientists were awarded diplomas and certificates, as well as on behalf of the Conference Organizing Committee sent a letter of thanks for the leadership of ANAS for dignified and professional presentation of the delegation.