Akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı
09.07.2018 09:55
2018-ci ilin sentyabr ayında Azərbaycanın görkəmli alimi, Dövlət mükafatları laureatı, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, əməkdar elm və texnika xadimi, texnika elmləri doktoru, professor Azad Xəlil oğlu Mirzəcanzadənin anadan olmasının 90 illiyi tamam olur.
Tətbiqi mexanika və neft-mədən işləri üzrə bir sıra yeni istiqamətlərin banisi, zəngin elmi irsə malik akademik Azad Mirzəcanzadə neft-qaz sənayesinin aktual problemlərinin həllinə dair çox sayda qiymətli tədqiqatları ilə Azərbaycan elminə mühüm nailiyyətlər qazandırmış və böyük şöhrət gətirmişdir. Azad Mirzəcanzadənin rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə dəniz neft, qaz-kondensat yataqlarının işlənilməsinin fundamental-nəzəri əhəmiyyətli metodları hazırlanıb tətbiq edilmişdir. Azərbaycan elminin dünya elm məkanına inteqrasiyasının sürətləndirilməsində Azad Mirzəcanzadənin təqdirəlayiq xidmətləri vardır. Alim Azərbaycan iqtisadiyyatının müasir mərhələdə dinamik inkişafı üçün zəruri olan yüksək ixtisaslı elmi kadr resurslarının yaradılmasının fəal iştirakçılarından idi. Azad Mirzəcanzadə elmi məktəbinin yetirmələri ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda neft sənayesinin ən müxtəlif sahələrində uğurla çalışırlar. Elmlə istehsalat arasında sıx əlaqə qurmağa müvəffəq olmuş alimin araşdırmalarının nəticələrindən mötəbər elmi mərkəzlər bu gün də geniş istifadə etməkdədir.
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, ölkədə elmin inkişafı, təşkili və elmi kadr potensialının formalaşdırılması işinə dəyərli töhfələr vermiş akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illiyinin layiqincə qeyd olunmasını təmin etmək məqsədi ilə qərara alıram:
1. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyi ilə birgə akademik Azad Mirzəcanzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planını hazırlayıb həyata keçirsin.

September 2018, outstanding scientist, State Prize winner, full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, honored scientist and technician, doctor of technical sciences, professor Azad Khalil Mirzajanzade will be 90.
Academician Azad Mirzajanzadeh, founder of a number of new directions in applied mechanics and oil mining, with his rich scientific heritage, has made significant achievements in Azerbaijan science and has gained great popularity with numerous valuable research on the actual problems of the oil and gas industry. With the direct involvement and direct participation of Azad Mirzajanzade, fundamental and theoretical methods of the development of offshore oil and gas condensate fields have been developed and applied. Azad Mirzajanzadeh has valuable services in accelerating the integration of Azerbaijani science into the world science space. The scientist was an active participant in the creation of highly qualified human resources necessary for the dynamic development of the Azerbaijani economy at the modern stage. Azad Mirzajanzadeh's scientific school succeeds in various fields of oil industry in our country and beyond.
Guided by Article 32, Paragraph 32 of the Constitution of the Republic of Azerbaijan, to ensure the proper celebration of the 90th anniversary of academician Azad Mirzajanzadeh, who made a valuable contribution to the development, organization and formation of scientific potential in the country, I decree:
1. Azerbaijan National Academy of Sciences together with the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan to develop and implement an action plan dedicated to the 90th anniversary of academician Azad Mirzajanzadeh.