Oktyabrın 10-da Dənizkənarı Milli Parkda “Sərhədsiz diplomatiya” Beynəlxalq Uşaq Diplomatiyası Mərkəzinin fəaliyyəti çərçivəsində Bakı Avropa Liseyinin təşəbbüsü, AMEA Botanika İnstitutu və Mərkəzi Nəbatat Bağının, həmçinin Dənizkənarı Bulvar İdarəsinin dəstəyi ilə “Yaşıl dalğa” ekoloji hərəkatının ilk aksiyası keçirilib.
6 oktyabr - Dünya Yaşayış Məskənlərinin Müdafiəsi Gününə həsr olunmuş ekoloji aksiyanın məqsədi Azərbaycanın endem bitkilərini qorumaq və dünya ictimaiyyətinin, xüsusilə bəşəriyyətin gələcək inkişafının qayğısına qalacaq gənc nəslin diqqətini ətraf aləmin bugünkü problemlərinə cəlb etməkdir.
Aksiyada Bakı Avropa Liseyinin, Müasir Təhsil Kompleksinin, paytaxtın 6 və 132-134 nömrəli məktəblərinin şagirdləri iştirak ediblər.
AMEA-nın Botanika İnstitutunun Sistematika və biomüxtəliflik şöbəsinin müdiri, b.ü.f.d. Rəşad Səlimov şagirdlərə Azərbaycan endemləri barədə interaktiv mühazirə keçib. O, insanların təbiətə nəzarətsiz müdaxiləsinin yüzlərlə bitki və heyvan növünün məhvinə gətirib çıxardığını diqqətə çatdırıb.
Sonda şagirdlərin adları yazılmış bəzi endem bitkilərinin toxumları onlara təqdim olunub. Məktəblilər bu bitkilərə necə qulluq edəcəkləri barədə məlumatlandırılıblar.
Aksiya iştirakçılarının bir hissəsi Azərbaycanın “Qırmızı Kitabı”na daxil edilmiş və digər endem bitkilərin (dəmirağacı, Lənkəran akasiyası, nar ağacı, şabalıdyarpaq palıd, sərv ağacı, Eldar şamı) tinglərini mütəxəssislərlə birgə Dənizkənarı Milli Parkda xüsusi ayrılmış sahədə əkiblər.

10 октября в Национальном приморском парке в рамках деятельности Центра международной детской дипломатии по инициативе Бакинского европейского лицея, Института ботаники и Центрального ботанического парка, а также при поддержке Управления приморского бульвара состоялась первая акция экологического движения «Зеленая волна».
Цель экологической акции, посвящённой Дню защите мировых мест проживаний защита эндемичных растений Азербайджана и привлечения внимания молодого поколения, которые будут заботиться о будущем мирового сообщества. В акции приняли участие ученики Бакинского европейского лицея, Современного образовательного комплекса, 6 и 132-134 школ.
Заведующий Отделом систематики и биоразнообразия Института ботаники НАНА Рашад Салимов провёл интерактивную лекцию по эндемикам Азербайджана. Он отметил, что бесконтрольное вмешательство людей в природу привело к уничтожению сотен растений и животных.
В заключении ученикам были вручены семена эндемичных растений, с написанными на них именами школьников. Школьники были проконсультированы, как ухаживать за данными растениями.
Часть участников совместно со специалистами в специально отведенной части прака посадили саженцы растений занесённых растений в «Красную книгу» и др. эндемичных растений (Железное дерево, Лянкоранская акация, нар, Эльдарская сосна). Все упомянутые растения являются подарками Центрального ботанического сада НАНА.