AMEA-nın vitse-prezidenti, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Çində elmi ezamiyyətdə olub.
Akademik səfər çərçivəsində Pekin Xarici Dillər Universitetində (PXDU) yeni açılmış Azərbaycan dili ixtisası üzrə təhsil alan tələbələr üçün məruzə ilə çıxış edib.
“Azərbaycan ədəbiyyatının tarixi” mövzusunda çıxış edən akademik İ.Həbibbəyli mühazirədə ədəbiyyatımızın yaranma və inkişaf dövrləri, müxtəlif janrları və cərəyanları, milli mədəniyyətimizdə və ədəbiyyatımızda xüsusi xidmətləri olan dahilərin, o cümlədən Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi, Məhəmməd Füzuli, Molla Pənah Vaqif, Mirzə Fətəli Axundzadə, Cəlil Məmmədquluzadə, Hüseyn Cavid, Cəfər Cabbarlı və Üzeyir Hacıbəylinin yaradıcılığı haqqında məlumat verib.
PXDU-nun rektoru, professor Pen Lonla da görüşən azərbaycanlı alim iki qurum arasında əlaqələrin genişləndirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparıb.
İ.Həbibbəyli səfər zamanı Çin Sosial Elmlər Akademiyasında da olub. Görüşdə AMEA Ədəbiyyat İnstitutunun nəzdində Çin Tədqiqatları Mərkəzinin fəaliyyətə başlamasına dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədə əsasən, mərkəz qarşılıqlı ədəbi tədqiqatların və ədəbi tərcümələrin təşkili, birgə seminarların və konfransların keçirilməsi, alim və doktorant mübadiləsi, doktorantların hazırlanması ilə məşğul olacaq.

Academician Isa Habibbeyli made a report for students studying Azerbaijani language in China
Academician Isa Habibbayli, vice-president of ANAS, director of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi, has been on a scientific journeys in China.
During the visit, he delivered a lecture for students studying Azerbaijani language at Beijing Foreign Languages ​​University (BFLU).
Academician made a lecture on "History of Azerbaijani Literature" and spoke about development of our literature, various genres and trends, geniuses of our national culture and literature, including Nizami Ganjavi, Imadeddin Nasimi, Mohammad Fuzuli, Molla Panah Vagif, Mirza Fatali Akhundzade, Jalil Mammadguluzade, Huseyn Javid, Jafar Jabbarli and Uzeyir Hajibeyli.
The scientist also met with Professor Pen Lon, rector of BFLU, and exchanged views on the expansion of ties between the two organizations.
During his visit, Habibbeyli also visited the Chinese Academy of Social Sciences and signed a Memorandum of Understanding on the launch of the Chinese Studies Center at the Institute of Literature.
According to the memorandum, the center will be engaged in organization of mutual literary researches and literary translations, holding joint seminars and conferences, exchanging scholars and doctors of sciences, and preparing doctors of sciences.