Rəyasət Heyəti aparatının Elmi tədqiqatların koordinasiyası şöbəsinə müdir təyin olunub
Texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rəna Qasımova AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi tədqiqatların koordinasiyası şöbəsinin müdiri vəzifəsinə təyin edilib. Bu haqda qərar AMEA Rəyasət Heyətinin 14 noyabr 2018-ci il tarixli iclasında qəbul olunub.
Rəna Qasımova müxtəlif təyinatlı sistemlərin – “Auditorlar Palatası” verilənlər bazası idarəetmə sisteminin (VBİS), “Kadrlar” korporativ informasiyası sisteminin və AMEA-nın www.science.az portalının yaradılmasında yaxından iştirak edib. 36-sı xaricdə olmaqla ümumilikdə 50 elmi əsərin müəllifi olan R.Qasımova hazırda Böyük verilənlərin analitikası problemlərinin tədqiqi mövzusunda araşdırmalar aparır, Böyük verilənlərin real-vaxt ərzində emalı, analizi və idarə edilməsi prosesində problemlərini tədqiq edir.

Head of the Department of Coordination of Scientific Research ANAS Presidium has been appointed
By the decree of ANAS Presidium, Ph.D. in Engineering Rana Gasimova was appointed as a head of the Department of Coordination of Scientific Research of ANAS Presidium.
It should be noted that Rana Gasimova took an active part in the creation of various systems - the database management system "Chamber of Auditors" (VBİS), the corporate information system "Personnel" and the portal www.science.az of ANAS. She is a author of 50 scientific papers, 36 of which were published abroad, Rana Gasimova is currently conducting research aimed at studying the problems of big data analytics, examines the problems encountered in the process of processing, analyzing and managing big data in real time.