AMEA İdarəetmə Sistemləri institutunda ABŞ-ın Stanford Universitetinin professoru Raif Rüstəmovun “Həndəsi verilənlərin analizi” mövzusunda seminarı keçirilib.
Tədbirdə bu elm müəssisəsinin direktoru, akademik Telman Əliyev və professor Raif Rüstəmov gələcəkdə İdarəetmə Sistemləri İnstitutu və ABŞ-ın Stanford Universiteti arasında əlaqələrin yaradılması, elmi layihələrdə birgə iştirak və digər məsələlər ətrafında müzakirələr aparıblar.
Seminarda institutun Gənc alim və mütəxəssislər şurasının sədri Samir Rüstəmov alimin əldə etdiyi nailiyyətlərdən söz açıb.
Seminar iştirakçıları alimin üçölçülü obyektlərin xassələrinin riyazi alqoritmlər vasitəsilə öyrənilməsi barədə məruzəsini maraqla qarşılayıblar.

В Институте систем управления НАНА состоялся семинар профессора Стэнфордского университета США Рауфа Рустамова на тему «Анализ геометрических данных».
В рамках мероприятия прошла встреча, в ходе которой директор этого научного учреждения академик Тельман Алиев и профессор Рауф Рустамов провели обсуждения об установлении в дальнейшем научных связей между Институтом систем управления и Стэнфордским университетом США, а также о совместном участи в научных проектах.
В семинаре председатель Совета молодых ученых и специалистов института Самир Рустамов рассказал о достижениях ученого.
Доклад ученого, посвященный изучению свойств трехмерных объектов при помощи математических алгоритмов, вызвал большой интерес участников семинара.