AMEA Naxçıvan Bölməsi Rəyasət Heyətinin növbəti ümumi yığıncağı keçirilib. İclas bölmənin 2018-2019-cu tədris ili üçün fəlsəfə və elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbulun nəticələrinə həsr olunub.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev elmi-tədqiqat işlərinin səmərəli aparılması üçün elm adamlarına göstərilən diqqət və qayğıdan danışıb. O, dissertasiya mövzuları seçilərkən müasir elmin qarşısında duran əsas tələb və vəzifələri nəzərə almağın, mühüm sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi əhəmiyyət kəsb edən mövzulara üstünlük verməyin və digər bu kimi məsələləri diqqətdə saxlamağın vacibliyini vurğulayıb.
Sonra bölmənin Təhsil və kadrlar şöbəsinin baş mütəxəssisi Leyla Səfərova 2018-2019-cu tədris ili üçün fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbulun nəticələri ilə bağlı məlumat verib. Bildirib ki, bölmə üzrə cari ildə 3 nəfər elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya, 2 nəfər elmlər doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya, 14 nəfər isə fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə dissertanturaya müraciət edib.
Müzakirələrdən sonra bölməyə təqdim olunan 19 dissertasiya mövzusu Rəyasət Heyətinin qərarı ilə təsdiq edilib.

Next meeting of Presidium of ANAS Nakhchivan Division was held. The meeting is dedicated to the results of doctoral and PhD admission for the 2018-2019 academic year.
The head of the department, acad. Ismayil Hajiyev spoke about the care and attention paid to the scientists for the effective conduct of scientific research work. He emphasized the importance of choosing the major issues and tasks facing modern science while choosing the dissertation topics, emphasizing the issues of important socio-economic and cultural-moral importance and keeping them focused on such issues.
Leyla Safarova, senior specialist of the department's Education and Personnel Department, told about the results of doctoral and PhD admission for the 2018-2019 academic year.
19 dissertations, which were submitted to the department after the discussions, were approved by the decision of the Presidium.