Görkəmli alimlə vida və dəfn mərasimlərində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı səfirliyinin və Rusiyadakı Azərbaycan diasporunun rəsmi nümayəndələri iştirak ediblər.
Moskva şəhərində keçirilmiş vida mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək R.İvanovun səmərəli elmi fəaliyyətindən danışıb, onun xidmətlərinə ölkəmizin elmi ictimaiyyətinin bəslədiyi böyük ehtiramı diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, tanınmış tarixçi R.İvanov Rusiya və Qafqazın tarixinə, Azərbaycan tarixinin XIX-XX əsrlər mərhələlərinə həsr edilmiş sanballı elmi əsərlərin müəllifi idi. Onun Hacı Murad və Şeyx Şamildən bəhs edən kitabları Qafqaz xalqlarının istiqlal mübarizəsinə dair mötəbər mənbələr hesab olunur.
Alimin qələminin məhsulları arasında “Ölüm-dirim savaşı. Açılmış arxivlər Nəriman Nərimanovun Azərbaycanda bolşevizm təhriflərinə qarşı mübarizəsinin sirlərini üzə çıxarır” kitabı xüsusi yer tutur. Bu nəşrdə 475 tarixi sənəd, o cümlədən Nərimanovun nadir nəşrlərdən seçilmiş məqalələri və nitqləri toplanıb. R.İvanovun “Kəlbəli xan Naxçıvanski. Onun dövrü və irsi. Tarixi oçerklər” kitabı da böyük maraqla qarşılanıb. Nadir arxiv sənədləri və ədəbi-tarixi materiallar əsasında yazılmış bu əsərdə hərb tarixində mühüm xidmətləri olmuş Naxçıvanski generallar sülaləsindən söhbət açılır.
Rudolf İvanov Rusiya Yazıçılar İttifaqının və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin, Moskva Jurnalistlər İttifaqının üzvü, Beynəlxalq Qeyri-Dövlət İnformatlaşdırma Akademiyasının həqiqi üzvü, AMEA Tarix İnstitutunun fəxri professoru və Naxçıvan Dövlət Universitetinin fəxri doktoru idi. O, ictimai və elmi fəaliyyətinə, həmçinin Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə görə Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Dostluq” ordeni ilə təltif edilmişdi.

Известного ученого Рудольфа Иванова проводили в последний путь
На 88-м году скончался российский публицист, писатель, историк-кавказовед, профессор Рудольф Иванов.
На церемонии прощания с видным ученым, прошедшей в Москве, приняли участие официальные представители Посольства Азербайджанской Республики в Российской Федерации и азербайджанской диаспоры в России.
Выступивший на прощальном мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал о научной деятельности Р. Иванова, а также о его большом вкладе в развитие научного сообщества нашей страны.
Отметим, что Рудольф Николаевич Иванов был автором 27 книг, в том числе по истории Российской империи и Кавказа, более 200 статей и очерков. Среди его работ - книга "Смертельная схватка, рассекреченные архивы приоткрывают тайны борьбы Наримана Нариманова с извращениями большевизма в Азербайджане", в которой собраны 475 исторических документов, в том числе статьи и речи Нариманова из редких изданий, а также сборник "Келб-Али-хан Нахчыванский. Его эпоха и наследие. Исторические очерки".
Рудольф Иванов являлся членом Cоюзов писателей России и Азербайджана, Союза журналистов Москвы, действительным членом негосударственной Международной академии информатизации, почетным доктором Института истории Национальной академии наук Азербайджана и Нахчыванского государственного университета Азербайджанской Республики. Был кавалером азербайджанского ордена "Достлуг"