Görkəmli alimlə vida və dəfn mərasimlərində Azərbaycan Respublikasının Rusiya Federasiyasındakı səfirliyinin və Rusiyadakı Azərbaycan diasporunun rəsmi nümayəndələri iştirak ediblər.
Moskva şəhərində keçirilmiş vida mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək R.İvanovun səmərəli elmi fəaliyyətindən danışıb, onun xidmətlərinə ölkəmizin elmi ictimaiyyətinin bəslədiyi böyük ehtiramı diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, tanınmış tarixçi R.İvanov Rusiya və Qafqazın tarixinə, Azərbaycan tarixinin XIX-XX əsrlər mərhələlərinə həsr edilmiş sanballı elmi əsərlərin müəllifi idi. Onun Hacı Murad və Şeyx Şamildən bəhs edən kitabları Qafqaz xalqlarının istiqlal mübarizəsinə dair mötəbər mənbələr hesab olunur.
Alimin qələminin məhsulları arasında “Ölüm-dirim savaşı. Açılmış arxivlər Nəriman Nərimanovun Azərbaycanda bolşevizm təhriflərinə qarşı mübarizəsinin sirlərini üzə çıxarır” kitabı xüsusi yer tutur. Bu nəşrdə 475 tarixi sənəd, o cümlədən Nərimanovun nadir nəşrlərdən seçilmiş məqalələri və nitqləri toplanıb. R.İvanovun “Kəlbəli xan Naxçıvanski. Onun dövrü və irsi. Tarixi oçerklər” kitabı da böyük maraqla qarşılanıb. Nadir arxiv sənədləri və ədəbi-tarixi materiallar əsasında yazılmış bu əsərdə hərb tarixində mühüm xidmətləri olmuş Naxçıvanski generallar sülaləsindən söhbət açılır.
Rudolf İvanov Rusiya Yazıçılar İttifaqının və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin, Moskva Jurnalistlər İttifaqının üzvü, Beynəlxalq Qeyri-Dövlət İnformatlaşdırma Akademiyasının həqiqi üzvü, AMEA Tarix İnstitutunun fəxri professoru və Naxçıvan Dövlət Universitetinin fəxri doktoru idi. O, ictimai və elmi fəaliyyətinə, həmçinin Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin inkişafındakı xidmətlərinə görə Prezident İlham Əliyev tərəfindən “Dostluq” ordeni ilə təltif edilmişdi.

The famous scientist Rudolf Ivanov has been sent to the last journey
Farewell ceremony was held in Moscow by participation of Representatives of the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Russian Federation and the Azerbaijani diaspora in Russia.
Speaking at the farewell event, ANAS Vice-President, academician Isa Habibbeyli told about the research activities of R.Ivanov, as well as about his great contribution to the development of the scientific community of our country.
Note, that Rudolf Ivanov was the author of 27 books, including more than 200 articles and essays on the history of the Russian Empire and the Caucasus. Among his works is the book "The deadly clash, declassified archives reveal the secrets of the struggle of Nariman Narimanov with the distortions of Bolshevism in Azerbaijan", which collected 475 historical documents, including articles and speeches of Narimanov from rare editions, as well as the collection "Kelb-Ali-Khan Nakhchivan. His era and heritage. Historical essays".
Rudolf Ivanov was a member of the Writers ’Unions of Russia and Azerbaijan, Moscow Union of Journalists, a full member of the non-state International Informatization Academy, an honorary doctor of the Institute of History of Azerbaijan National Academy of Sciences and Nakhchivan State University of the Azerbaijan Republic. Hi was a"Dostlug" cavalierof, the Azerbaijani Order.