AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və ölkəmizin Misirdəki səfirliyinin məsul əməkdaşları Qahirə Universitetində olublar.
Səfər zamanı universitetin Humanitar elmlər fakültəsinin dekanı, professor Əhməd Əş-Şərbini Əs-Seyd, Şərq dilləri departamentinin rəhbəri Cəlal Əs-Səid əl-Həfnəvi və digər alimlərlə görüşlər keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Misir əlaqələrinin tarixindən danışan Y.Mahmudov hər iki ölkənin tədqiqatçıları üçün ortaq tarixi əlaqələr və mədəni dəyərlərin araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Akademik erməni təcavüzkarlarının müstəqil Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətindən, xalqımıza qarşı törədilən soyqırımlardan, xüsusilə Xocalı soyqırımından bəhs edib: “BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə baxmayaraq Ermənistan Azərbaycan torpaqlarını hələ də işğal altında saxlamaqda davam edir. Tarixi Azərbaycan torpaqları olan indiki Ermənistan ərazisində və ölkəmizin işğal olunmuş Qarabağ torpaqlarında yüzlərlə tarixi abidə, müsəlman irsi məhv edilir və tarix saxtalaşdırılır. Bu vandalizmə qarşı elmi müstəvidə birləşməliyik”.
Professor Əhməd əş-Şərbini isə öz növbəsində hər zaman Azərbaycanın haqlı davasında dəstək verəcəklərini bildirib. Bundan əlavə, Cəlal əl-Səid əl-Həfnəvi universitetdə yüzdən artıq tələbəyə xarici dil kimi Azərbaycan dilinin tədris edildiyini söyləyib.
Y.Mahmudov və Əhməd əş-Şərbini Azərbaycan həqiqətlərinin Misirdə daha geniş yayılması üçün yaxın zamanlarda Qahirə Universitetində Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin yaradılması barədə razılığa gəliblər.
Akademik görüşün sonunda universitetə Tarix İnstitutunun ərəb dilindəki nəşrlərini – “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası - qəhrəmanlıq qalası”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” və “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı”nı təqdim edib.

Делегация Института истории Национальной академии наук Азербайджана во главе с директором института, академиком Ягубом Махмудовым и ответственные сотрудники посольства нашей страны в Египте посетили Каирский университет.
Гости встретились с деканом факультета гуманитарных наук, профессором Ахмедом Аш-Шербини Ас-Сеидом, руководителем департамента восточных языков, доктором Джалалом Ась-Саид аль-Хефневи и другими учеными вуза.
В ходе встречи Ягуб Махмудов в связи с терактом в Каире выразил глубокие соболезнования народу Египта. Говоря об истории отношений между Азербайджаном и Египтом, академик сказал, что для ученых обеих стран важно изучение общих исторических связей и ценностей. Наши взаимоотношения, начатые с периода арабского халифата, ныне стали еще шире. Ягуб Махмудов говорил об оккупационной политике армянских агрессоров против Азербайджана, об актах геноцида против нашего народа, особенно о Ходжалинском геноциде.
«Несмотря на четыре резолюции Совета Безопасности ООН, Армения продолжает оккупировать азербайджанские земли. В оккупированном Карабахе и исторических азербайджанских землях, на которых создана Армения, уничтожается исламское наследие и сотни исторических памятников, фальсифицируется история. Мы должны объединиться против этого вандализма", - призвал собеседников академик.
Профессор Ахмед Аш-Шербини сказал, что Египет поддерживает справедливую борьбу Азербайджана. Доктор Джалал Ась-Саид аль-Хефневи отметил, что более ста студентов вуза в качестве иностранного изучают азербайджанский язык.
Ягуб Махмудов и Ахмед Аш-Шербини для распространения реалий Азербайджана в Египте договорились о создании в ближайшее время Центра азербайджановедения в Каирском университете.