AMEA-nın Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti və ölkəmizin Misirdəki səfirliyinin məsul əməkdaşları Qahirə Universitetində olublar.
Səfər zamanı universitetin Humanitar elmlər fakültəsinin dekanı, professor Əhməd Əş-Şərbini Əs-Seyd, Şərq dilləri departamentinin rəhbəri Cəlal Əs-Səid əl-Həfnəvi və digər alimlərlə görüşlər keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və Misir əlaqələrinin tarixindən danışan Y.Mahmudov hər iki ölkənin tədqiqatçıları üçün ortaq tarixi əlaqələr və mədəni dəyərlərin araşdırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Akademik erməni təcavüzkarlarının müstəqil Azərbaycana qarşı işğalçılıq siyasətindən, xalqımıza qarşı törədilən soyqırımlardan, xüsusilə Xocalı soyqırımından bəhs edib: “BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə baxmayaraq Ermənistan Azərbaycan torpaqlarını hələ də işğal altında saxlamaqda davam edir. Tarixi Azərbaycan torpaqları olan indiki Ermənistan ərazisində və ölkəmizin işğal olunmuş Qarabağ torpaqlarında yüzlərlə tarixi abidə, müsəlman irsi məhv edilir və tarix saxtalaşdırılır. Bu vandalizmə qarşı elmi müstəvidə birləşməliyik”.
Professor Əhməd əş-Şərbini isə öz növbəsində hər zaman Azərbaycanın haqlı davasında dəstək verəcəklərini bildirib. Bundan əlavə, Cəlal əl-Səid əl-Həfnəvi universitetdə yüzdən artıq tələbəyə xarici dil kimi Azərbaycan dilinin tədris edildiyini söyləyib.
Y.Mahmudov və Əhməd əş-Şərbini Azərbaycan həqiqətlərinin Misirdə daha geniş yayılması üçün yaxın zamanlarda Qahirə Universitetində Azərbaycanşünaslıq Mərkəzinin yaradılması barədə razılığa gəliblər.
Akademik görüşün sonunda universitetə Tarix İnstitutunun ərəb dilindəki nəşrlərini – “İrəvan xanlığı: Rusiya işğalı və ermənilərin Şimali Azərbaycan torpaqlarına köçürülməsi”, “Real tarix və “Böyük Ermənistan” uydurması”, “İrəvan xanlığı: İrəvan qalası - qəhrəmanlıq qalası”, “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi İrəvan məscidləri”, “Çuxursəd hakimləri və İrəvan xanları” və “İrəvan xanlığı: Erməni vandallarının yox etdiyi Xan sarayı”nı təqdim edib.

The delegation, led by director of ANAS Institute of History, academician Yagub Mahmudov and responsible officials of the Azerbaijan embassy to Egypt visited Cairo University in Egypt.
During the visit, held a meetings with Dean of the Faculty of Humanities, Professor Ahmed Al-Shcherbi, head of the Department of Oriental Languages Jalal Al-Saeed Al-Hafnawi and other scholars.
Speaking about the history of the Azerbaijani-Egyptian relations, Y.Mahmudov stressed the importance of exploring common historical ties and cultural values for researchers from both countries.
Scientist noted the Armenian aggression against the independent Azerbaijan, the genocide against our people, especially the Khojaly genocide: “Despite four resolutions of the UN Security Council, Armenia continues to occupy Azerbaijani lands”.
Professor Ahmed Al-Shcherbi, in his turn, said that they would always support Azerbaijan's just cause. In addition, Jalal Al-Saeed Al-Hafnawi said more than a hundred students in the university were taught Azerbaijani as a foreign language.
Y.Mahmudov and Ahmed Al-Shcherbi agreed to establish an Azerbaijani Studies Center at Cairo University in the near future to spread the truth of Azerbaijan in Egypt.
At the end of the meeting, academician presentented to the university a number of publications in the Arabic language: "Iravan Khanate: Russian occupation and relocation of Armenians to Northern Azerbaijan", "Real history and "Great Armenia" Falsification of Armenia”, "Iravan Khanate: Iravan fortress - heroic fortress","Iravan Khanate: The Iravan mosques”, which destroyed by the Armenian vandals, "Iravan Khanate: Iravan Mosques Destroyed by Armenian Vandals", "Chukhursad Judges and Iravan Khanans" and "Khanate of Iravan: Khan's Palace destroyed by the Armenian vandals”.