Tarix İnstitutunun magistrantları üçün distant dərslər təşkil olunur
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “AMEA-nın magistrantları üçün distant (məsafədən) tədrisin təşkil edilməsi haqqında” sərəncamına əsasən, Tarix İnstitutunun I kurs magistrantları üçün martın 29-dan başlayaraq dərslər distant formada tədris olunur.
Elmi müəssisədə təhsil alan 5 magistranta qurumun tarixçi alimləri Allahverdi Əlimirzəyev “Mixi yazılar” və “Tarix elminin müasir problemləri”, Ellada Bəkirova “Azərbaycan Atropatena və Albaniya dövlətləri”, Ramin Əlizadə “Tarixin tədrisi metodologiyası və metodikası”, Tofiq Nəcəfli “Azərbaycan dövlətlərinin beynəlxalq əlaqələri (XV-XVII əsrlər)”, Fərəh Hüseyn “Osmanlı xətləri” və “Əski əlifba” fənlərini tədris edirlər. Həmçinin Hacı Həsənov və Vidadi Umudlu tərəfindən “Abbasqulu Ağa Bakıxanov və Mirzə Kazımbəyin tarixi görüşləri”, “XIX əsrdə Azərbaycanda tarixi fikrin inkişafı”, Cəbi Bəhramov tərəfindən “Azərbaycan tarixində neft amili (XIX-XXI əsrin əvvəlləri)”, Vaqif Abışov tərəfindən isə “XX əsrdə erməni daşnaklarının Azərbaycanda türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları” fənləri tədris olunur.
Distant təhsilin gedişatı barədə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin Magistratura şöbəsinə mütəmadi olaraq hesabatlar təqdim olunur.

Для магистрантов Института истории организованы онлайн-занятия
В соответствии с распоряжением президента Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), академика Рамиза Мехтиева «Об организации дистанционного (удаленного) образования для магистрантов НАНА», занятия для магистрантов-первокурсников Института истории с 29 марта проводятся в дистанционной форме.
В научном учреждении дистанционное образование получают 5 магистрантов.
Ученые-историки: Аллахверди Алимирзаев преподает предметы «Клинописи» и «Современные проблемы исторической науки», Эллада Бекирова - «Азербайджанские государства Атропатена и Албания», Рамин Ализаде - «Методология и методика преподавания истории», Тофик Наджафли - «Международные отношения азербайджанских государств (XV-XVII вв.)», Фарах Гусейн «Османские линии» и «Старый алфавит», Гаджи Гасанов и Видади Умудлу – «Исторические встречи Аббасгулу ага Бакиханова и Мирзы Казем-Бека», «Развитие исторической мысли в Азербайджане в XIX веке», Джаби Бахрамов - «Нефтяной фактор в истории Азербайджана (XIX в.- начало XXI в.)» и Вагиф Абышов - «Геноциды армянских дашнаков против тюркско-мусульманского населения в Азербайджане в XX веке».
Отчеты о ходе дистанционного образования регулярно представляются в отдел магистратуры Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА.