Tarix İnstitutunun magistrantları üçün distant dərslər təşkil olunur
AMEA-nın prezidenti, akademik Ramiz Mehdiyevin “AMEA-nın magistrantları üçün distant (məsafədən) tədrisin təşkil edilməsi haqqında” sərəncamına əsasən, Tarix İnstitutunun I kurs magistrantları üçün martın 29-dan başlayaraq dərslər distant formada tədris olunur.
Elmi müəssisədə təhsil alan 5 magistranta qurumun tarixçi alimləri Allahverdi Əlimirzəyev “Mixi yazılar” və “Tarix elminin müasir problemləri”, Ellada Bəkirova “Azərbaycan Atropatena və Albaniya dövlətləri”, Ramin Əlizadə “Tarixin tədrisi metodologiyası və metodikası”, Tofiq Nəcəfli “Azərbaycan dövlətlərinin beynəlxalq əlaqələri (XV-XVII əsrlər)”, Fərəh Hüseyn “Osmanlı xətləri” və “Əski əlifba” fənlərini tədris edirlər. Həmçinin Hacı Həsənov və Vidadi Umudlu tərəfindən “Abbasqulu Ağa Bakıxanov və Mirzə Kazımbəyin tarixi görüşləri”, “XIX əsrdə Azərbaycanda tarixi fikrin inkişafı”, Cəbi Bəhramov tərəfindən “Azərbaycan tarixində neft amili (XIX-XXI əsrin əvvəlləri)”, Vaqif Abışov tərəfindən isə “XX əsrdə erməni daşnaklarının Azərbaycanda türk-müsəlman əhaliyə qarşı soyqırımları” fənləri tədris olunur.
Distant təhsilin gedişatı barədə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin Magistratura şöbəsinə mütəmadi olaraq hesabatlar təqdim olunur.

Online classes organized for graduate students of the Institute of History
In accordance with the decree of the President of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), academician Ramiz Mehdiyev “On the organization of distance (remote) education for graduate students of ANAS”, classes for first-year graduate students of the Institute of History are held remotely from March 29.
In a scientific institution, 5 undergraduates receive distance education.
Historian scholars: Allahverdi Alimirzayev teaches subjects “Cuneiform writing” and “Modern problems of historical science”, Ellada Bekirova - “Azerbaijani states of Atropatena and Albania”, Ramin Alizadeh - “Methodology and methodology of teaching history”, Tofig Najafli - “International relations of Azerbaijan states ( XV-XVII centuries)”, Farah Huseyn “Ottoman lines” and “Old alphabet”, Haji Hasanov and Vidadi Umudlu - “Historical meetings of Abbasgulu agha Bakikhanov and Mirza Kazimbey ”, “Development of historical thought in Azerbaijan in the 19th century ”, Jabi Bahramov - “The oil factor in the history of Azerbaijan (XIX century - beginning of the XXI century)” and Vagif Abishov - “Genocides of the Armenian Dashnaks against the Turkic-Muslim population in Azerbaijan in the XX century”.
Reports on the progress of distance education are regularly submitted to the Master’s Department of the Office of Science and Education of the Presidium of ANAS.