Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 9-cu cildi nəşr edilib
AMEA-nın “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzinin yeni nəşri – Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının 9-cu cildi çap olunub.
Ensiklopediyanın nümunəvi (tirajı məhdud sayda) və satış (tirajı 10 min nüsxə) üçün nəzərdə tutulan yeni cildi Almaniyanın “Kösel GmbH&Co.Kg” şirkəti ilə imzalanan müqavilə əsasında bu ölkədə işıq üzü görüb.
“F” və ”G” hərfləri üzrə materialların bir hissəsini əhatə edən 9-cu cildin həcmi 75,0 şərti çap vərəqi (600 səhifə) təşkil edir. Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının əvvəlki cildləri kimi 9-cu cildi də yüksək bədii tərtibatla hazırlanıb, məqalələr, termin və məlumatlar yeri gəldikcə şəkil, xəritə və sxemlərin müşayiətilə verilib. Nəşrdə dünya sivilizasiyasının mühüm mərhələlərini, ölkələrin və xalqların tarixini, ədəbiyyat və incəsənətini, eləcə də elmini səciyyələndirən ətraflı məlumatlar, müxtəlif elm sahələri ilə yanaşı, texnikaya, ayrı-ayrı fəaliyyət sahələrinə dair terminlərin elmi izahı yer alıb.
Ensiklopediyanın hazırlanmasında respublikanın aparıcı alimləri, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, mütəxəssislər iştirak ediblər.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində milli ensiklopediyanın 10-cu cildi çapa hazırlanır, paralel olaraq növbəti cildlər üzərində iş gedir.

Released 9th volume of the Azerbaijan National Encyclopedia
A new work of the Scientific Center “Azerbaijan National Encyclopedia” of ANAS - the 9th volume of the Azerbaijan National Encyclopedia was published.
The new model volume of the encyclopedia (limited edition), as well as copies for sale (circulation 10 thousand) were published in Germany under an agreement signed with Kösel GmbH & Co.Kg.
The volume of the 9th volume, covering part of the materials with the letters "F" and "G", is 75.0 conditional printed sheets (600 pages). Like previous volumes of the Azerbaijan National Encyclopedia, the 9th volume has been prepared at a high artistic level, articles, terms and informational materials are accompanied, if necessary, by images, maps and diagrams. The publication reflects detailed information on the important stages of the development of world civilization, the history of countries and peoples, literature and art, as well as science, provides a scientific interpretation of terms covering various scientific fields, including technology and individual areas of activity.
The leading scientists of the republic, cultural and art workers, and experts took part in the preparation of the encyclopedia.
Remind that the Scientific Center “Azerbaijan National Encyclopedia” is preparing for the release of the 10th volume of the national encyclopedia; parallel work is underway on the next volumes.