Mars atmosferində ilk dəfə oksigen əldə edildi
İlk dəfə ABŞ-ın Milli Aviasiya və Kosmik İdarəsinin (NASA) mütəxəssisləri "Perseverance” roverdə quraşdırılmış cihazdan istifadə edərək Mars atmosferindən oksigen əldə ediblər.
Bu barədə NASA-nın açıqlamasında deyilir.
Oksigen MOXIE qurğusundan istifadə edilərək alınıb. Qeyd olunur ki, əldə edilən cəmi "təxminən 5 qram" oksigendir, bu da yalnız bir astronavtın təxminən 10 dəqiqə nəfəs almasına kifayət edə bilər. MOXIE-nin saatda 10 qrama qədər oksigen ala bilinəcəyi hesab edilir.
NASA gələcəkdə bu metodun planetə insanl uçuşları zamanı faydalı olacağını, "Marsda oksigen qəbul etməyə və saxlamağa" imkan verə biləcəyini vurğulayıb. Bundan əlavə, gələcəkdə bu cür qurğular astronavtları hava ilə təmin edə biləcək.
Qeyd edək ki, fevralın 18-də "Perseverance” Marsın Jezero kraterinin yaxınlığında eniş edib. Mütəxəssislər "Perseverance”nin köməyi ilə Marsda həyatın uzaq keçmişiylə bağlı izlər tapacağını gözləyirlər.

Oxygen was obtained for the first time in the atmosphere of Mars
For the first time, experts from the US National Aeronautics and Space Administration (NASA) obtained oxygen from the Martian atmosphere using a device mounted on the Perseverance rover.
This is stated in a statement by NASA.
Oxygen was obtained using a MOXIE device. It is noted that the total amount obtained is "about 5 grams" of oxygen, which can be enough for only one astronaut to breathe for about 10 minutes. It is estimated that MOXIE can receive up to 10 grams of oxygen per hour.
NASA said that in the future, this method will be useful during human flights to the planet, allowing it to "receive and store oxygen on Mars." In addition, in the future, such devices will be able to provide astronauts with air.