“Folklor və dövlətçilik” mövzusunda konfrans keçiriləcək
Dekabrın 7-də saat 11:00-da AMEA-nın Əsas binasında Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Folklor və dövlətçilik” mövzusunda I Elmi Konfrans keçiriləcək.
“Türk xalqlarında dövlət simvol, etiket, mərasim və bayramlarının folklor baxımından genezisi” layihəsi çərçivəsində həyata keçiriləcək konfransın məqsədi türk dövlət etiketləri, mərasim və bayramlarının etnosun total davranış formulu və özünütəşkiletmə modeli kimi folklor materialları əsasında tədqiqi məsələlərinin müzakirəsidir.
Tədbirdə “Türk dövlətçilik ənənəsi və idarəetmə ritualları”, “Türklərdə əcdad kultu və əcdad bayramı”, “Türk dövlətçilik ənənəsində bayraqlar və bayraq qurbanı mərasimi”, “Azərbaycan milli mədəniyyət sistemində folklor və dövlətçilik”, “Türk xalqlarının mərasim folkloru və dövlətçilik” mövzusunda məruzələr dinləniləcək.

“Folklore and statehood” conference to be held
Main building of ANAS will host the 1st scientific conference “Folklore and statehood” organized by Institute of Folklore on December 7, at 11 am.
Conference within the project “Genesis of the state symbols, etiquette, and ceremonies of Turkic peoples in terms of folklore”, aims to discuss the investigation of Turkish state symbols, etiquettes and folk festivals as a model of ethnicity and cognition.
Lectures on “Turkic statehood tradition and management rituals”, “Ancestor cult of Turks and of holiday of ancestor”, “Flags in Turkish statehood tradition and ceremony of flag victim” victim," "Folklore and statehood in national cultural system of Azerbaijan”, “Ceremony folklore of Turkic people and statehood” will be delivered in the event.