Beşinci Beynəlxalq Muğam Festivalı çərçivəsində Gəncədə konsert proqramı təşkil olunub
Ölkəmizdə keçirilən “Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalı çərçivəsində martın 8-də Gəncə Dövlət Filarmoniyasında konsert proqramı təşkil olunub.
Tədbirdə Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elmar Vəliyev çıxış edərək 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə zərif cinsin nümayəndələrini  təbrik edib, onlara işlərində uğurlar arzulayıb.
“Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalının Gəncədə davam etdirilməsinin təsadüfi olmadığını söyləyən E.Vəliyev tarixən qədim şərqin, o cümlədən Azərbaycanın böyük elm-mədəniyyət və incəsənət mərkəzi olan Gəncənin həm də çoxsaylı ədiblərin, musiqiçilərin, xanəndə və sazəndələrin şöhrət tapdığı bir şəhər olduğunu deyib.
Sonra şəhərin ictimai-siyasi həyatında fərqlənən qadınlara fəxri fərman və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
Tədbir Fikrət Əmirov adına Gəncə Dövlət Filarmoniyası kollektivinin ifasında konsert proqramı ilə davam edib. Konsertdə Azərbaycan bəstəkarları Müslüm Maqomayev, Tofiq Quliyev, Cahangir Cahangirov, Rauf Hacıyev, Ələkbər Tağıyev, Emin Sabitoğlu, Oktay Kazımi, Fərhad Bədəlbəyli, Siyavuş Kərimi, Vaqif Gərayzadə kimi görkəmli bəstəkarların əsərləri, eləcə də xalq mahnıları və təsniflər səsləndirilib.
Xatırladaq ki, martın 14-dək davam edəcək "Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalına 15-dən çox ölkəni təmsil edən musiqiçilər qatılıb. Festivalın təntənəli bağlanış mərasimi isə martın 14-də Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında reallaşacaq.

Within the framework of the V International Festival of Mugam, a concert program organized in Ganja
Ganja State Philharmonic organized a concert program within the framework of the V International Mugam Festival "Mugham World" which held in our country on March 8.
Noting that, the continuation of the V International Mugham Festival in Ganja is not an accident, E.Valiyev said that the city of Ganja, which is an ancient center of science, culture and art of the East and Azerbaijan, is famous for its writers, musicians, khanende and sazende.
Speaking at the event, the head of the executive power of Ganja city Elmar Veliyev congratulated the representatives of the fair sex from March 8 - International Women's Day and wished them success in their work.
Noting that, the continuation of the V International Mugham Festival in Ganja is not an accident, E.Valiev said that, Ganja, which is an ancient center of science, culture and art of the East and Azerbaijan, is famous for its writers, musicians, Khanende and Sazende.
Then, to womens, who distinguished themselves in the social and political life of the city, were doneted the certificates of honor and valuable gifts.
The event was continued by a concert program performed by the Ganja State Philharmonic Society after Fikrat Amirov. The concert featured performances by such prominent composers as Muslim Magomaev, Tofig Guliev, Jahangir Jahangirov, Rauf Hajiev, Alakbar Tagiev, Emin Sabitoglu, Oktay Kazimi, Farhad Badalbeyli, Siyavush Kerimi, Vagif Gerayzadeh, as well as folk songs and classics. The closing ceremony of the festival will be held on March 14 in the Azerbaijan State Academic Philharmonic.
Noted that, in the V International Mugham Festival "Mugham World", which will last until March 14, will be attended by musicians from more than 15 countries. The closing ceremony of the festival will be held on March 14 in the Azerbaijan State Academic Philharmonic.