Beşinci Beynəlxalq Muğam Festivalı çərçivəsində Gəncədə konsert proqramı təşkil olunub
Ölkəmizdə keçirilən “Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalı çərçivəsində martın 8-də Gəncə Dövlət Filarmoniyasında konsert proqramı təşkil olunub.
Tədbirdə Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elmar Vəliyev çıxış edərək 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə zərif cinsin nümayəndələrini  təbrik edib, onlara işlərində uğurlar arzulayıb.
“Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalının Gəncədə davam etdirilməsinin təsadüfi olmadığını söyləyən E.Vəliyev tarixən qədim şərqin, o cümlədən Azərbaycanın böyük elm-mədəniyyət və incəsənət mərkəzi olan Gəncənin həm də çoxsaylı ədiblərin, musiqiçilərin, xanəndə və sazəndələrin şöhrət tapdığı bir şəhər olduğunu deyib.
Sonra şəhərin ictimai-siyasi həyatında fərqlənən qadınlara fəxri fərman və qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.
Tədbir Fikrət Əmirov adına Gəncə Dövlət Filarmoniyası kollektivinin ifasında konsert proqramı ilə davam edib. Konsertdə Azərbaycan bəstəkarları Müslüm Maqomayev, Tofiq Quliyev, Cahangir Cahangirov, Rauf Hacıyev, Ələkbər Tağıyev, Emin Sabitoğlu, Oktay Kazımi, Fərhad Bədəlbəyli, Siyavuş Kərimi, Vaqif Gərayzadə kimi görkəmli bəstəkarların əsərləri, eləcə də xalq mahnıları və təsniflər səsləndirilib.
Xatırladaq ki, martın 14-dək davam edəcək "Muğam aləmi” V Beynəlxalq Muğam Festivalına 15-dən çox ölkəni təmsil edən musiqiçilər qatılıb. Festivalın təntənəli bağlanış mərasimi isə martın 14-də Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasında reallaşacaq.

В рамках Пятого международного фестиваля мугама в Гяндже организована концертная программа
8 марта в Гянджинской государственной филармонии в рамках проводимого в нашей стране V Международного фестиваля мугама «Мир мугама» была организована концертная программа.
Выступив на мероприятии, глава исполнительной власти города Гянджи Эльмар Велиев поздравил представителей прекрасного пола с 8 марта - Международным женским днем и пожелал им успехов в своей работе.
Отметив, что продолжение V Международного фестиваля мугама в Гяндже не случайность, Э.Валиев сказал, что город Гянджа, являющийся древним центром науки, культуры и искусства Востока и Азербайджана славится своими литераторами, музыкантами, ханенде и сазенде.
Затем женщинам, отличившимся в общественно-политической жизни города, были вручены почетные грамоты и ценные подарки.
Мероприятие продолжилось концертной программой в исполнении коллектива Гянджинской государственной филармонии им. Фикрата Амирова. На концерте были исполнены произведения таких видных композиторов, как Муслим Магомаев, Тофик Гулиев, Джахангир Джахангиров, Рауф Гаджиев, Алекпер Тагиев, Эмин Сабитоглу, Октай Кязими, Фархад Бадалбейли, Сиявуш Керими, Вагиф Герайзаде, а также народные песни и классика. Торжественная церемония закрытия фестиваля состоится 14 марта в Азербайджанской государственной академической филармонии.
Напомним, что в Пятом международном фестивале мугама «Мир мугама», который продлится до 14 марта, примут участие музыканты из более чем 15 стран. Церемония закрытия фестиваля состоится 14 марта в Азербайджанской государственной академической филармонии.