| Anadan olduğu yer | Qərbi Azərbaycan, İcevan rayonu, Göyərçin kəndi | |
1211.01 Diferensial və inteqral tənliklər İnteqro-diferensial tənliklər sistemi üçün optimal idarəetmə nəzəriyyəsinin bəzi məsələləri |
1211.01 Diferensial və inteqral tənliklər Gecikmələri və məhdudiyyətləri olan optimal proseslərin tədqiqi |
Müxbir üzv seçilməsi - tarix - ixtisasın adı |
2017 Riyaziyyat |
90 elmi iş riyaziyyat üzrə, 100 məqalə təhsil sistemi haqqında, 4 monoqrafiya, 21 dərslik, 25 kitab təhsilə aid, 4 cildli “Azərbaycan təhsilinin tarixi” kitabı
4 1 |
Neytral tipli gecikən arqumentli tənliklərlə təsvir olunan optimal idarəetmə məsələsi üçün neytrallıq tənliyə xətti daxil olmadıqda Pontryaginin maksimum prinsipini isbat etmişdir; idarəedici funksiyaya sonlu sayda gecikmə daxil olan sistemlər üçün ilk dəfə olaraq Pontryaginin maksimum prinsipini isbat etmişdir; məxsusi idarəedicinin optimallığı üçün daha güclü ikinci tərtib zəruri şərtlər isbat etmişdir; gecikən arqumentli diferensial tənliklərlə təsvir olunan, sonlu sayda inteqral və faza məhdudiyyətləri olan optimal idarəetmə məsələləri üçün Pontryaginin maksimum prinsipini isbat etmək məqsədi ilə yeni, daha səmərəli metod təklif etmiş, həmin metodun köməyi ilə optimallıq üçün birinci və ikinci tərtib zəruri şərtlər isbat etmişdir; ilk dəfə olaraq, təklif olunan üsulun köməyi ilə analoji nəticələr paylanmış parametrli Qursa-Darbu tənlikləri ilə təsvir olunan idarəetmə məsələləri üçün isbat etmişdir. İdarəedici funksiyalarda gecikmə olan proseslərdə ilk dəfə olaraq, idarəedici funksiyanın optimallığı üçün Kelli, Koop-Mayer və bərabərlik tipli zəruri şərtlər ardıcıllığı alınmışdır. |
2000-ci ilin yanvarın 28-dən Rusiya Pedaqoji və Sosial Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvüdür. 2005-ci ilin aprelin 27-dən Rusiya Təhsil Akademiyasının xarici üzvüdür. 2011-2014-cü illərdə Türk dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin prezidenti olmuşdur. 2014-cü ildən Türk dünyası Riyaziyyat Cəmiyyətinin fəxri prezidenti. Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Elmi Şurasının sədri. «Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun Əsərləri” jurnalının baş redaktoru |
1973-1998-ci illərdə BDU-nun Mexanika-riyaziyyat fakültəsində analitik həndəsə, diferensial həndəsə, optimal idarəetmənin riyazi üsulları fənlərindən mühazirələr oxumuşdur. Eyni zamanda optimal idarəetmə ilə bağlı ixtisas kurslarında mühazirələr demiş və seminarlar aparmışdır, tələbələrin diplom işlərinə rəhbərlik etmişdir. |
“Kurikulum” elmi-metodiki jurnalının, “Cəmiyyət və ali təhsil”, “Elektron təhsil”, “Təhsil”, “Təhsil xəbərləri” jurnallarının baş redaktoru, AMEA-nın fizika-texnika və riyaziyyat elmləri seriyasının “Xəbərlər” jurnalının redaktor müavini, «Azrb. Journal of mathem» jurnalının redaksiya heyətinin üzvü. |
| Təltif və mükafatları | “Əməkdar elm xadimi”, “Şöhrət” ordeni, “Dağıstan Respublikasının Əməkdar elm xadimi” | |

| Место рождения | Западный Азербайджан, Иджеванский район, село Геярчин | ![]() |
| Образование | Азербайджанский Государственный Университет (Бакинский Государственный Университет) | |
01.01.02 Дифференциальные и интегральные уравнения Некоторые вопросы теории оптимального управления в системах интегро-дифференциальных уравнений |
01.01.02 Дифференциальные и интегральные уравнения Исследование оптимальных процессов с запаздыванием при наличии ограничений |
2017 Математика |
90 научных работ по математике, 100 статей о системе образования, 4 монографии, 21 учебник, 25 книг относящихся к образованию, 4-х томник «История образования в Азербайджане»
Разработан единый метод для доказательства принципа Понтрягина, а также необходимых и достаточных условий второго порядка для широкого класса задач оптимального управления с различными ограничениями. Предложенный метод позволил преодолеть некоторые принципиальные затруднения, возникающие при применении известных методов. К ним относится наличие запаздываний в управлениях, которые априори не предполагаются соизмеримыми, отсутствие априорного предположения о нормальности исследуемой экстремали, наличие фазовых ограничений, недифференцируемая зависимость правых частей уравнений от времени, момент окончания которого, как правило, не предполагается фиксированным. Получены новые необходимые условия оптимальности второго порядка для особых управлений в системах с запаздываниями. Для широкого класса задач оптимального управления в дискретных системах получены новые, более сильные необходимые условия первого и второго порядка. Впервые с помощью предложенного метода аналогичные результаты доказаны для задач оптимального управления описанными уравнениями Гурса-Дарбу с распределёнными параметрами. В функциях управления с запаздывающими процессами впервые для оптимальности функций управления получены необходимые условия последовательностей Келли, Коппа-Маер и типа равенства. |
c 28 января 2000 года действительный член Российской Академии Социальных и Педагогических Наук с 27 апреля 2005 года - Иностранный член Российской академии образования с 2011-2014- Президент Математического Общества Турецкого мира. с 2014 года - почётный Президент Математического Общества Турецкого Мира Председатель Учёного Совета Института Математики и Механики. Главный редактор журнала «Труды» Института Математики и Механики НАНА. |
С 1973-1998 год читал лекции на механико-математическом факультете БГУ по аналитической геометрии, дифференциальной геометрии, математическим методам оптимального управления. В то же время проводил лекции и семинар на курсах профессиональной подготовки связанных с оптимальным управлением, был руководителем дипломных работ студентов. |
главный редактор научно-методических журналов «Куррикулум», «Общество и высшее образование», а также журналов «Электронное образование», «Образование», «Новости образования». Заместитель редактора выпуска журнала «Известия» Национальной Академии Наук Азербайджана серии физико-технических и математических наук. Член редакционной коллегии журнала «Azerbaijan journal of mathematics». |
«Заслуженный деятель науки» , орден «Славы» , «Заслуженный деятель науки Дагестанской Республики». |