İlk azərbaycanlı alim-cərrah Mir Əsədulla Mirqasımov 17 noyabr 1883-cü ildə Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olmuşdur. 1908-ci ildə gimnaziyanı bitirmişdir. Gimnaziyanın yuxarı siniflərində oxuyarkən o, ictimai fəaliyyətə başlamış, qəzet və jurnallara məqalələr yazmışdır.
1913-cü ildə Odessa şəhərində Novorossiysk İmperator Universitetinin (hazırda İ.İ.Meçnikov adına Odessa Milli Universiteti) tibb fakültəsini bitirmişdir. 1914-cü ildə Novorosiyski Universitetinin elmi əsərlər toplusunda çap olunan “Süni pnevmotaraksla ağciyər vərəminin müalicəsi” adlı ilk elmi məqaləsi ilə elm aləminə qədəm qoymuşdur. 1916-cı ilədək Odessada həkim, 1916-1929-cu illərdə Bakıda hərbi lazaretdə cərrah, Azərbaycan Dövlət Universitetinin tibb fakültəsində dosent işləmişdir. 1920-ci ildən etibarən Mir Əsədulla – Mixaylovsk xəstəxanası cərrahiyyə şöbəsinin ordinatoru, sonralar Azərbaycan Dövlət Universitetinə öncə prozektor, bir müddət sonra operativ cərrahiyyə və topoqrafik anatomiya kafedrasında ordinator vəzifəsində işləməyə dəvət edilmişdir. Təcrübəli həkim-pedaqoq M.Mirqasımov Tibb Universitetinin və Səhiyyə Nazirliyinin qərarı ilə doktorluq dissertasiyasını tamamlamaq, elmi araşdırmalarını yekunlaşdırmaq üçün 1926-cı ildə yarım illiyə Berlin, Drezden, Leypsiq, Münhen Universitetlərinə ezam olunmuşdur. 1927-ci ildə "Azərbaycanda sidik daşı xəstəliklərinin öyrənilməsinə dair materiallar" mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək tibb elmləri doktoru elmi dərəcəsi almışdır. İlin sonunda öncə hospital cərrahiyyə kafedrasına privat dosent, sonra isə dosent seçilmişdir. M.Mirqasımov Azərbaycanda uroloji xəstəliklər üzrə doktorluq dissertasiyası müdafiə edən ilk milli mütəxəssis kimi səhiyyə tariximizdə özünə layiqli və əbədi yer tutmuşdur. İstedadlı alimin müvəffəqiyyətlə müdafiə etdiyi doktorluq dissertasiyasının motivləri əsasında çap etdirdiyi (1928) monoqrafiya indi də öz praktiki əhəmiyyətini, aktuallığını itirməmişdir. Bununla da ilk azərbaycanlı alim-cərrah adına yiyələnmiş, tibbi cərrahiyyə elmi məktəbinin əsasını qoymuşdur. 1929-cu ildə professor adını alan M.Mirqasımov 1931-ci ildən Hospital cərrahiyyə kafedrasına müdir təyin olunmuşdur. Elə həmin ildə ana dilində yazdığı, bu gün də elmi dəyərini saxlayan “Ümumi cərrahiyyə” dərsliyi ilə səhiyyə tarixinə ilk dərslik müəllifi kimi daxil olmuşdur. M.Mirqasımov 1934-cü ildə Azərbaycan SSR Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüş, Azərbaycan Mərkəzi İcraiyyə Komitəsinə (AMİK) üzv seçilmişdir. 1935-1936-cı illərdə professor M.Mirqasımovun Tibb Universitetinin Böyük Elmi Şurasının qərarı ilə tərtib ediyi “Kliniki cərrahiyyənin tədrisi proqramı” elmdə, tədrisdə əsl hadisə oldu. M.Mirqasımov üç çarğırış 1937, 1946 və 1950-ci illərdə eyni ərazidən – Xaçmaz dairəsindən SSRİ Ali Sovetinə deputat seçilmişdir. 1945-ci il yanvarın 23-də SSRİ Elmlər Akamemiyasının təklifi ilə SSRİ Xalq Komissarları Soveti Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının təsis olunması haqqında qərar verdi. Respublika Xalq Komissarları Sovetinin 27 mart 1945-ci ildə verdiyi qərara əsasən, SSRİ EA-nın Azərbaycan Filialı respublikanın Müstəqil Elmlər Akademiyasına çevrildi. Respublikanın Xalq Komissarları Soveti Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının nizamnaməsini və strukturunu təsdiq etdi və SSRİ EA Azərbaycan Filialının bütün müəssisələrinin, eyni zamanda, respublikanın bir sıra digər elmi tədqiqat ocaqlarının ona verilməsini təmin etdi. M.Mirqasımov 1945-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmiş, 1945-1947-ci illərdə Azərbaycan SSR EA-nın ilk prezidenti olmuşdur. Akademik M.Mirqasımov Böyük Vətən müharibəsi illərində elmin və Akademiyanın inkişafındakı xidmətlərinə görə Lenin (1946), Qırmızı Əmək Bayrağı (1950) ordenləri ilə təltif olunmuşdur. O, 1947-1950-ci illərdə nəşr olunan “Qarın yatalağının cərrahiyyəsi” adlı fundamental əsəri ilə dünya səhiyyəsinə töhfə vermiş, insanların üzləşdiyi bu infeksion xəstəliklə mübarizədə bu əsər demək olar ki, mənbə olmuşdur. M.Mirqasımov 1955-ci ildə keçirilən Azərbaycan uroloqlarının birinci konfransına sədr, 1958-ci ildə Uroloqların Ümumittifaq Konfransının Rəyasət Heyətinə, uroloqların Tbilisidə keçirilən III Ümumittifaq konfransının Rəyasət Heyətinə fəxri üzv seçilmişdir. Akademik M.Mirqasımov Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüş, Lenin ordeni, 2 dəfə Qırmızı Əmək Bayrağı, Qırmızı Ulduz ordeni və medallarla təltif edilmişdir. 6 monoqrafiya və dərsliyi, 50-dən çox elmi əsəri nəşr olunmuşdur. Azərbaycan SSR EA-nın ilk prezidenti, tanınmış ictimai xadim, Azərbaycanın ilk tibb elmləri doktoru, professor, Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü, Azərbaycan SSR əməkdar elm xadimi, ilk azərbaycanlı alim-cərrah, SSRİ Ali Sovetinin (üç çağırış) deputatı Mir Əsədulla Mir Ələsgər oğlu Mirqasımov 20 iyul 1958-ci ildə Bakı şəhərində vəfat etmiş, Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur. |

Первый азербайджанский ученый-хирург Мир Асадулла Миркасимов родился 17 ноября 1883 года в городе Баку. В 1908 году окончил гимназию. В старших классах гимназии начал увлекаться общественной деятельностью, писал статьи для газет и журналов.
В 1913 году окончил медицинский факультет Императорского Новороссийского университета (в настоящее время Одесский национальный университет имени И.И.Мечникова) в Одессе. В 1914 году своей первой научной статьей под названием «Лечение туберкулёза легких искусственным пневмотораксом», опубликованной в сборнике научных трудов Новороссийского университета, ученый сделал первый шаг в мир науки. До 1916 года работал врачом в Одессе, в 1916-1929 годах - хирургом в военном лазарете в Баку, а также доцентом на медицинском факультете Азербайджанского государственного университета. С 1920 года Мир Асадулла работал ординатором в отделе хирургии в Михайловской больнице, потом прозекторском в Азербайджанском государственном университете, через некоторое время был приглашен работать в должности ординатора на кафедре оперативной хирургии и топографической анатомии. Опытный врач-педагог М.Миркасимов по решению Медицинского университета и Министерства здравоохранения с целью завершить свою докторскую диссертацию и подытожить научные исследования в 1926 году на полгода был командирован в университеты Мюнхена, Берлина, Дрездена, Лейпцига. В 1927 году защитил докторскую диссертацию на тему «Материалы по изучению заболеваний мочевого камня в Азербайджане» и получил ученую степень доктора медицинских наук. В конце года сначала был избран приват-доцентом, а затем доцентом кафедры госпитальной хирургии. М.Миркасимов как первый национальный специалист, защитивший докторскую диссертацию по урологическим заболеваниям в Азербайджане, занял свое достойное место в истории отечественного здравоохранения. Монография (1928) талантливого ученого, изданная по мотивам его успешно защищенной докторской диссертации, по сей день не утратила свое значение и актуальность. Тем самым была заложена основа научной школы медицинской хирургии в Азербайджане. В 1929 году получил звание профессора. М.Миркасимов в 1931 году был назначен заведующим кафедрой госпитальной хирургии. В том же году на родном языке им был написан сохранивший свою научную ценность и сегодня учебник «Общая хирургия». Этим он вошел в историю отечественного здравоохранения как автор первого учебника в области медицины. М.Миркасимов в 1934 году был удостоен почетного звания Заслуженный деятель науки Азербайджанской ССР, избран членом Центрального исполнительного комитета Азербайджана (ЦИКА). Составленная профессором М.Миркасимовым в 1935-1936 годах по решению Ученого совета Медицинского университета «Учебная программа клинической хирургии» стала настоящим событием в науке и образовании. М.Миркасимов был избран депутатом Верховного Совета СССР от Хачмазского избирательного округа трех созывов - 1937, 1946 и 1950 годы. 23 января 1945 года по предложению Академии наук ССР Совет Народных Комиссаров СССР принял решение об учреждении Академии наук Азербайджанской СССР. Согласно постановлению Совета Народных Комиссаров республики от 27 марта 1945 года Азербайджанский филиал АН СССР превратился в независимую Академию наук республики. Совет Народных Комиссаров республики утвердил устав и структуру Академии наук Азербайджанской ССР, обеспечил выдачу в ее состав всех учреждений Азербайджанского филиала АН СССР, в то же время, ряд других научно-исследовательских учреждений республики. М.Миркасимов в 1945 году был избран действительным членом АН Азербайджанской ССР, в 1945-1947 годах был первым президентом АН Азербайджанской ССР. Академик М.Миркасимов в годы Великой Отечественной войны за заслуги в развитии науки и Академии был награжден орденами Ленина (1946), Трудового Красного Знамени (1950). Своим фундаментальным трудом «Хирургия брюшного тифа», изданным в 1947-1950 годах, он внес вклад в мировую систему здравоохранения. Это произведение можно сказать, что стал весомым источником в борьбе с инфекционными заболеваниями, с которыми сталкиваются люди. В 1955 году М.Миркасимов был избран председателем первой конференции урологов Азербайджана, в 1958 году – членом Президиума Всесоюзной конференции урологов, а также почетным членом Президиума III Всесоюзной конференции, проведенной в Тбилиси. М.Миркасимов был удостоен звания Заслуженного деятеля науки Азербайджана, награжден орденом Ленина, дважды орденом Трудового Красного Знамени, орденом Красной Звезды и медалями. Автор 6 монографий и учебников, а также более 50 научных трудов. Первый президент АН Азербайджанской ССР, известный общественный деятель, первый доктор медицинских наук Азербайджана, профессор, действительный член АН Азербайджанской ССР, заслуженный деятель наук Азербайджанской ССР, первый азербайджанский ученый-хирург, депутат Верховного Совета СССР (три созыва) Мир Асадулла Мир Алескер оглы Миркасимов скончался 20 июля 1958 года в городе Баку, похоронен в Аллее Почетного Захоронения. |