Görkəmli cərrah-alim ictimai və dövlət xadimi Mustafa bəy Ağabəy oğlu Topçubaşov 1895-ci ildə Qərbi Azərbaycanın Göygümbəd kəndində anadan olmuşdur.
M.A.Topçubaşov 1904-cü ildə ibtidai təhsilini başa vurub gimnaziyaya daxil olmuş və 1914-cü ildə gimnaziyanı bitirdikdən sonra Mustafa bəy Kiyevdə tibb universitetinin tibb fakültəsinə qəbul olunmuşdur. 1919-cu ildə təhsilini başa vuran gənc həkim Naxçıvan və Bakı xəstəxanalarında cərrahlıq etmiş, 1920-1923-cü illərdə Bakı Universitetinin tibb fakültəsinin cərrahlıq klinikasında ordinator, 1923-1930-cu illərdə fakültə cərrahlığı klinikasında assistent işləmişdir. 1930-cu ildə “Malyariya mənşəli splenomeqaliyanın klinikası, patologiyası və cərrahi müalicəsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafıə etmiş, bu işin elmi əhəmiyyətinə görə Mustafa bəy Topçubaşova professor adı verilmiş və o, Azərbaycan Tibb Universitetinin cərrahiyyə kafedrasının müdiri seçilərək ömrünün sonuna qədər həmin vəzifəni şərəflə yerinə yetirmişdir. Mustafa bəy Topçubaşov 1937-ci ildə dünya anesteziologiya elmi tarixində ilk dəfə olaraq orijinal keyitmə üsulunu – inyeksion efır-yağ narkozunu – analgeziya üsulunu kəşf etmiş, bu metod sadəliyinə, hazırlanma və tətbiq texnikasının asanlığına, inhalyasion narkoz zamanı rast gəlinən bir sıra mənfı halların (dərin narkoz yuxusu, qanda narkotik maddələrin yüksək konsentrasiyada toplanması və s.) aradan qaldırılmasına imkan verdiyinə görə geniş tətbiq edilmişdir. Efır-yağ qarışığı inyeksiyaları həm də öddaşı xəstəliyinin sancıları, travmatik şok, tetanüs, qıcolma hallarında, müalicə və doğuş zamanı ağrısızlaşdırma vasitəsi kimi istifadə edilirdi. 1945-ci ildə SSRİ Xalq Səhiyyə Komissarlığı Elmi Tibbi Şurası tərəfındən Farmakologiya Komitəsinin iclasında efır-yağ qarışığının “Analgezin” adı altında istehsal edilməsinə icazə verilmişdir. 1964-cü ildə SSRİ TEA A.V.Vişnevski adına Ümumittifaq Cərrahiyyə İnstitutunun Elmi Şurasında M.Topçubaşovun tibb elminin inkişafındakı, xüsusilə analgezin inyeksiya üsulunun işlənib hazırlanmasındakı xidmətləri A.V.Vişnevski adına xatirə medalı ilə təltif olunmuşdur. Mustafa bəy Topçubaşova 1940-cı ildə Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi adı verilmiş, 1943-cü ildə isə Stalin mükafatına layiq görülmüşdür. Böyük Vətən müharibəsində əldə olunan qələbəyə görə professor Mustafa bəy Topçubaşovun əməyi yüksək qiymətləndirilmiş, o, “Qızıl Ulduz” ordeni, “Qafqazın müdafiəsinə görə”, “Almaniya üzərində qələbəyə görə”, “1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə” medalları ilə təltif olunmuşdur. Alimin adı 1945-ci ildə yenidən yaradılmış Azərbaycan Elmlər Akademiyasına seçilmiş 15 görkəmli alimlərin sırasında yer almış, 1947-1949-cu illərdə Eksperimental Tibb İnstitutuna rəhbərlik etmişdir. Mustafa bəy Topçubaşov 1951-ci ildən həyatının sonuna qədər Azərbaycan Elmlər Akademiyası prezidentinin müavini vəzifəsində işləmişdir. M.Topçubaşov 1949-cu ildə SSRİ Tibb Akademiyasının müxbir üzvü, 1960-cı ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. Görkəmli alimin elmi fəaliyyəti çoxcəhətlidir. O, 200 elmi əsərin, 8 monoqrafiyanın, çoxlu sayda elmi topluların, Azərbaycan dilində 110 çap vərəqi həcmində 5 cildlik cərrahlığa dair dərsliyin müəllifidir. M.Topçubaşov 62 illik əmək fəaliyyəti dövründə 100 minə yaxın uğurlu cərrahiyyə əməliyyatı aparmışdır. O, gərgin elmi və praktik fəaliyyətlə yanaşı, tibb kadrlarının hazırlanması sahəsində də böyük işlər görmüşdür. Onun rəhbərliyi altında 35 nəfər namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. M.A.Topçubaşov 1951-ci ildə Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1954-cü ildə XI Lissabon konqresində Ümumdünya Cərrahlar Assosiasiyasının üzvü seçilmişdir. O həm də Ümumittifaq Cərrahlar Cəmiyyətinin üzvü, Vişnevski adına Cərrahlar Cəmiyyətinin fəxri üzvü, "Böyük tibb ensiklopediyası"nın redaktorlarından biri, "Abdominal cərrahiyyə" jurnalının redaktoru olmuşdur. M.Topçubaşov uzun illər Azərbaycan Sülhü Müdafiə Komitəsinin sədri, Asiya, Afrika və Latın Amerikası ilə Dostluq Komitəsinin üzvü olmuş, bu sahədə məhsuldar fəaliyyətinə görə 1959-cu ildə Ümumdünya Sülh Şurasının gümüş medalına layiq görülmüşdür. 1955-59-cu və 1967-71-ci illərdə Azərbaycan SSR Ali Sovetinin sədri olmuş, I-X çağırışlarda Respublika Ali Sovetinə deputat seçilmiş, Azərbaycan Respublikası Sülhü Müdafiə komitəsinin sədri, Ümumittifaq Sülhü Müdafiə Komitəsinin üzvü, Sovet İttifaqı Asiya və Afrika ölkələri xalqları ilə Həmrəylik Komitəsinin üzvü, “Böyük Tibb Ensiklopediyası”nın redaktoru və Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası (ASE) baş redaksiya heyətinin üzvü olmuşdur. 1975-ci ildə yüksək mükafata – Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adına layiq görülən akademik M.Topçubaşov dörd Lenin ordeni, Qırmızı Əmək Bayrağı, “Şərəf nişanı” ordenləri, döyüş orden və medalları, Bolqarıstanın III dərəcəli “Kirill və Mefodiy” ordeni və eyni zamanda, “SSRİ sanitar müdafiəsi” ordeni və “SSRI sanitar müdafiəsi əlaçısı” döş nişanı ilə təltif olunmuşdur. M.Topçubaşov 200-dən artıq elmi işin, o cümlədən 5 cildlik «Xüsusi cərrahiyyə» əsərinin, 7 monoqrafiyanın, kəşf və ixtiraların müəllifi olmuş, onun məsləhətçiliyi və rəhbərliyi altında 8 doktorluq və 16 namizədlik dissertasiyası müdafiə edilmişdir. Azərbaycanda tibb təhsili və səhiyyənin təşkilatçısı, respublikada cərrahlıq elmi məktəbinin banilərindən biri, Azərbaycan SSR EA akademiki, Bolqarıstan Xalq Respublikası EA-nın müxbir üzvü, SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının akademiki, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Azərbaycan SSR əməkdar elm xadimi, Azərbaycan SSR EA vitse-prezidenti Mustafa bəy Topçubaşov 1981-ci il noyabr ayının 20-də Bakı şəhərində vəfat edib, Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur. |

Видный учёный-хирург, государственный и общественный деятель Мустафа бек Агабек оглы Топчибашев родился в 1895 году в селе Гёйгумбад Западного Азербайджана.
М.А.Топчибашев в 1904 году после завершения начального образования поступил в гимназию и в 1914 году после окончания гимназии поступил на медицинский факультет Медицинского университета в Киеве. Молодой врач в 1919 году после завершения образование работал хирургом в больницах Нахчывана и Баку, в 1920-1923 годах был ординатором хирургической клиники медицинского факультета Бакинского университета, в 1923-1930 годах работа ассистентом в клинике факультетской хирургии. В 1930 году защитил докторскую диссертацию на тему «Клиника, патология и хирургическое лечение малярийной спленомегалии», за научную значимость этой работы Мустафе беку Топчибашеву было присвоено звание профессора, и он был назначен на должность заведующего хирургической кафедрой Азербайджанского медицинского университета, до конца своей жизни с честью выполнял эту должность. В 1937 году Мустафа бек Топчибашев впервые в мировой истории анестезиологической науки открыл оригинальный метод анестезии - эфирно-масляный инъекционный наркоз - метод аналгезии. Этот метод стал широко применяться из-за простоты, легкости техники приготовления и применения, отсутствие ряда негативных обстоятельств в ходе ингаляционного наркоза (глубокий наркозный сон, высокие концентрации в крови наркотических веществ и т.д.). Эфирно-масляные инъекции также использовались как средство обезболивания при приступах желчнокаменной болезни, травматическом шоке, тетанусе, судорогах, а также при родах. В 1945 году на заседании Комитета фармакологии Научно-медицинским советом Народного Комиссариата здравоохранения СССР было дано разрешение на производство эфирно-масляной смеси под названием «Анальгезин». В 1964 году на Ученом совете Всесоюзного института хирургии имени А.В.Вишневского АМН СССР Мустафа бек Топчибашев за заслуги в развитии медицинской науки, в частности, разработке метода инъекции анальгезином был награжден памятной медалью имени А.В.Вишневского. Мустафе беку Топчубашеву в 1940 году было присвоено звание Заслуженного деятеля науки Азербайджана, а в 1943 году он был удостоен Сталинской премии. Деятельность профессора Мустафы бека Топчибашева в достижении победы в Великой Отечественной войне получила высокую оценку. Так, он был награжден орденом «Золотая Звезда», медалями «За оборону Кавказа», «За победу над Германией», «За доблестный труд в Великой Отечественной войне в 1941-1945 годы». Имя видного ученого числилось в списке 15 выдающихся ученых – действительных членов, избранных во вновь созданную в 1945 году Академию наук Азербайджана. В 1947-1949 годах возглавлял Институт экспериментальной медицины. Мустафа бек Топчибашев с 1951 года до конца жизни работал заместителем президента Академии наук Азербайджана. М.Топчубашев в 1949 году был избран членом-корреспондентом, а в 1960 году - действительным членом Медицинской академии СССР. Научная деятельность выдающегося ученого многогранна. Является автором 200 научных работ, 8 монографий, большого количества научных сборников, учебника в 5 томах в объеме 110 печатных листов на азербайджанском языке. М.Топчубашев на протяжении 62-летней трудовой деятельности провел около 100 тысяч успешных хирургических операций. Он, помимо напряженной научной и практической деятельностью, также проделал большую работу в области подготовки медицинских кадров. Под его руководством 35 человек защитили кандидатские и докторские диссертации. М.А.Топчибашев в 1951 году был избран членом-корреспондентом Академии наук Болгарии, в 1954 году членом Всемирной ассоциации хирургов в XI Лиссабонском конгрессе. Он был членом Всесоюзного общества хирургов, почетным членом Общества хирургов имени Вишневского, одним из редакторов «Большой медицинской энциклопедии» редактором журнала «Абдоминальная хирургия». Топчубашев долгие годы работал председателем Комитета защиты мира Азербайджана, членом Комитета дружбы с Азией, Африкой и Латинской Америкой. В 1959 году за плодотворную деятельность в этой области был удостоен серебряной медали Всемирного совета мира. В 1955-59 и 1967-71 годах был председателем Верховного Совета Азербайджанской ССР, был избран депутатом Верховного Совета Республики I-X созывов, председателем Комитета защиты мира Азербайджанской Республики, членом Всесоюзного Комитета защиты мира, членом Советского комитета солидарности стран Азии и Африки, редактором «Большой медицинской энциклопедии» и членом главной редакционной коллегии Советской энциклопедии Азербайджана. В 1975 году удостоенный высшей награды - звания Героя Социалистического Труда академик М.Топчубашев был награжден четырьмя орденами Ленина, Трудового Красного Знамени, орденом «Знак Почета», боевыми орденами и медалями, болг. орденом «Кирилл и Мефодий» III степени, в то же время орденом «Санитарной обороны СССР» и нагрудным знаком «Отличник санитарной обороны СССР». М.Топчубашев был автором более 200 научных работ, в том числе труда «Специальная хирургия» в 5 томах, 7 монографий, изобретений и открытий. Под его руководством были представлены к защите 8 докторских и 16 кандидатских диссертации. Организатор медицинского образования и здравоохранения в Азербайджане, один из основоположников научной школы хирургии в республике, академик АН Азербайджанской СССР, член-корреспондент АН Народной Республики Болгария, академик Академии медицинских наук СССР, лауреат Государственной премии СССР, Герой Социалистического Труда, заслуженный деятель науки Азербайджанской ССР, вице-президент АН Азербайджанской ССР Мустафа бек Топчибашев скончался 20 ноября 1981 года в Баку, похоронен в Аллее Почетного Захоронения. |