Görkəmli cərrah-alim ictimai və dövlət xadimi Mustafa bəy Ağabəy oğlu Topçubaşov 1895-ci ildə Qərbi Azərbaycanın Göygümbəd kəndində anadan olmuşdur.
M.A.Topçubaşov 1904-cü ildə ibtidai təhsilini başa vurub gimnaziyaya daxil olmuş və 1914-cü ildə gimnaziyanı bitirdikdən sonra Mustafa bəy Kiyevdə tibb universitetinin tibb fakültəsinə qəbul olunmuşdur. 1919-cu ildə təhsilini başa vuran gənc həkim Naxçıvan və Bakı xəstəxanalarında cərrahlıq etmiş, 1920-1923-cü illərdə Bakı Universitetinin tibb fakültəsinin cərrahlıq klinikasında ordinator, 1923-1930-cu illərdə fakültə cərrahlığı klinikasında assistent işləmişdir. 1930-cu ildə “Malyariya mənşəli splenomeqaliyanın klinikası, patologiyası və cərrahi müalicəsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafıə etmiş, bu işin elmi əhəmiyyətinə görə Mustafa bəy Topçubaşova professor adı verilmiş və o, Azərbaycan Tibb Universitetinin cərrahiyyə kafedrasının müdiri seçilərək ömrünün sonuna qədər həmin vəzifəni şərəflə yerinə yetirmişdir. Mustafa bəy Topçubaşov 1937-ci ildə dünya anesteziologiya elmi tarixində ilk dəfə olaraq orijinal keyitmə üsulunu – inyeksion efır-yağ narkozunu – analgeziya üsulunu kəşf etmiş, bu metod sadəliyinə, hazırlanma və tətbiq texnikasının asanlığına, inhalyasion narkoz zamanı rast gəlinən bir sıra mənfı halların (dərin narkoz yuxusu, qanda narkotik maddələrin yüksək konsentrasiyada toplanması və s.) aradan qaldırılmasına imkan verdiyinə görə geniş tətbiq edilmişdir. Efır-yağ qarışığı inyeksiyaları həm də öddaşı xəstəliyinin sancıları, travmatik şok, tetanüs, qıcolma hallarında, müalicə və doğuş zamanı ağrısızlaşdırma vasitəsi kimi istifadə edilirdi. 1945-ci ildə SSRİ Xalq Səhiyyə Komissarlığı Elmi Tibbi Şurası tərəfındən Farmakologiya Komitəsinin iclasında efır-yağ qarışığının “Analgezin” adı altında istehsal edilməsinə icazə verilmişdir. 1964-cü ildə SSRİ TEA A.V.Vişnevski adına Ümumittifaq Cərrahiyyə İnstitutunun Elmi Şurasında M.Topçubaşovun tibb elminin inkişafındakı, xüsusilə analgezin inyeksiya üsulunun işlənib hazırlanmasındakı xidmətləri A.V.Vişnevski adına xatirə medalı ilə təltif olunmuşdur. Mustafa bəy Topçubaşova 1940-cı ildə Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi adı verilmiş, 1943-cü ildə isə Stalin mükafatına layiq görülmüşdür. Böyük Vətən müharibəsində əldə olunan qələbəyə görə professor Mustafa bəy Topçubaşovun əməyi yüksək qiymətləndirilmiş, o, “Qızıl Ulduz” ordeni, “Qafqazın müdafiəsinə görə”, “Almaniya üzərində qələbəyə görə”, “1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində rəşadətli əməyə görə” medalları ilə təltif olunmuşdur. Alimin adı 1945-ci ildə yenidən yaradılmış Azərbaycan Elmlər Akademiyasına seçilmiş 15 görkəmli alimlərin sırasında yer almış, 1947-1949-cu illərdə Eksperimental Tibb İnstitutuna rəhbərlik etmişdir. Mustafa bəy Topçubaşov 1951-ci ildən həyatının sonuna qədər Azərbaycan Elmlər Akademiyası prezidentinin müavini vəzifəsində işləmişdir. M.Topçubaşov 1949-cu ildə SSRİ Tibb Akademiyasının müxbir üzvü, 1960-cı ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. Görkəmli alimin elmi fəaliyyəti çoxcəhətlidir. O, 200 elmi əsərin, 8 monoqrafiyanın, çoxlu sayda elmi topluların, Azərbaycan dilində 110 çap vərəqi həcmində 5 cildlik cərrahlığa dair dərsliyin müəllifidir. M.Topçubaşov 62 illik əmək fəaliyyəti dövründə 100 minə yaxın uğurlu cərrahiyyə əməliyyatı aparmışdır. O, gərgin elmi və praktik fəaliyyətlə yanaşı, tibb kadrlarının hazırlanması sahəsində də böyük işlər görmüşdür. Onun rəhbərliyi altında 35 nəfər namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. M.A.Topçubaşov 1951-ci ildə Bolqarıstan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1954-cü ildə XI Lissabon konqresində Ümumdünya Cərrahlar Assosiasiyasının üzvü seçilmişdir. O həm də Ümumittifaq Cərrahlar Cəmiyyətinin üzvü, Vişnevski adına Cərrahlar Cəmiyyətinin fəxri üzvü, "Böyük tibb ensiklopediyası"nın redaktorlarından biri, "Abdominal cərrahiyyə" jurnalının redaktoru olmuşdur. M.Topçubaşov uzun illər Azərbaycan Sülhü Müdafiə Komitəsinin sədri, Asiya, Afrika və Latın Amerikası ilə Dostluq Komitəsinin üzvü olmuş, bu sahədə məhsuldar fəaliyyətinə görə 1959-cu ildə Ümumdünya Sülh Şurasının gümüş medalına layiq görülmüşdür. 1955-59-cu və 1967-71-ci illərdə Azərbaycan SSR Ali Sovetinin sədri olmuş, I-X çağırışlarda Respublika Ali Sovetinə deputat seçilmiş, Azərbaycan Respublikası Sülhü Müdafiə komitəsinin sədri, Ümumittifaq Sülhü Müdafiə Komitəsinin üzvü, Sovet İttifaqı Asiya və Afrika ölkələri xalqları ilə Həmrəylik Komitəsinin üzvü, “Böyük Tibb Ensiklopediyası”nın redaktoru və Azərbaycan Sovet Ensiklopediyası (ASE) baş redaksiya heyətinin üzvü olmuşdur. 1975-ci ildə yüksək mükafata – Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adına layiq görülən akademik M.Topçubaşov dörd Lenin ordeni, Qırmızı Əmək Bayrağı, “Şərəf nişanı” ordenləri, döyüş orden və medalları, Bolqarıstanın III dərəcəli “Kirill və Mefodiy” ordeni və eyni zamanda, “SSRİ sanitar müdafiəsi” ordeni və “SSRI sanitar müdafiəsi əlaçısı” döş nişanı ilə təltif olunmuşdur. M.Topçubaşov 200-dən artıq elmi işin, o cümlədən 5 cildlik «Xüsusi cərrahiyyə» əsərinin, 7 monoqrafiyanın, kəşf və ixtiraların müəllifi olmuş, onun məsləhətçiliyi və rəhbərliyi altında 8 doktorluq və 16 namizədlik dissertasiyası müdafiə edilmişdir. Azərbaycanda tibb təhsili və səhiyyənin təşkilatçısı, respublikada cərrahlıq elmi məktəbinin banilərindən biri, Azərbaycan SSR EA akademiki, Bolqarıstan Xalq Respublikası EA-nın müxbir üzvü, SSRİ Tibb Elmləri Akademiyasının akademiki, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Azərbaycan SSR əməkdar elm xadimi, Azərbaycan SSR EA vitse-prezidenti Mustafa bəy Topçubaşov 1981-ci il noyabr ayının 20-də Bakı şəhərində vəfat edib, Fəxri Xiyabanda dəfn olunmuşdur. |

Prominent scientist-surgeon and public figure Mustafa Bey Agabey oglu Topchubashov was born in 1895 in the village of Goygumbad, Western Azerbaijan.
After the completion of primary education in 1904 M.A.Topchubashov enrolled gymnasium and after graduating from there in 1914 he entered the Medical Faculty of the Medical University in Kiev. Young doctor, who educated as a surgeon in the hospitals of Nakhchivan and Baku in 1920-1923 was an intern of the Medical Faculty of Baku State University Surgical Clinic, in the years 1923-1930 worked as an assistant in the clinic of Surgery. In 1930 he defended his doctoral thesis on "Clinic, pathology and surgical treatment of malarial splenomegaly", for the scientific importance of this work was awarded the title of professor, and he was appointed head of the Department of Surgery at the Azerbaijan Medical University, before the end of his life honorably served this post. In 1937, Mustafa Bey Topchibashov for the first time in the world history of anesthetic science discovered an original method of anesthesia - ether-oil injection anesthesia - method of analgesia. This method has become widely used because of its simplicity, ease of preparation and application technology, the lack of negative circumstances during inhalation anesthesia (anesthesia deep sleep, high blood concentrations of drugs, etc.). The ether-oil injections have also been used as a means of pain relief during attacks of gallstone disease, traumatic shock, tetanus, cramps, as well as in childbirth. In 1945, at a meeting of the Committee of Science and Pharmacology Medical Council of the People's Commissariat of Health of the USSR it was given permission to manufacture the ether oil mixture called "Analgezin". In 1964, the Academic Council of the All-Union Institute of Surgery named after Vishnevsky Academy of Medical Sciences of the USSR Mustafa Bey Topchibashov was awarded a commemorative medal Vishnevskiy for merits in development of medical science, in particular, the development of injection method analgezin. Mustafa Bey Topchubashov in 1940 was awarded the title of Honored Worker of Science of Azerbaijan, while in 1943 deserved to the Stalin Prize. Activities of Professor Mustafa Bey Topchibashov in achieving victory in the World War II have been praised. So, he was awarded the "Gold Star" medal "For Defense of the Caucasus", "For Victory over Germany", "For Valiant Labor in the Great Patriotic War in 1941-1945 years." The name of the outstanding scientist was on the list of 15 eminent scientists - active members elected to the newly created Academy of Sciences of Azerbaijan in 1945. In 1947-1949 he headed the Institute of Experimental Medicine. Mustafa Bey Topchibashov from 1951 until his death worked as Vice President of the Academy of Sciences of Azerbaijan. M.Topchubashov in 1949 was elected a corresponding member, and in 1960 – an active member of the USSR Academy of Medicine. The scientific activity of the outstanding scientist is multifaceted. He is the author of 200 scientific papers, 8 books, a large number of scientific journals, textbooks in 5 volumes in a volume of 110 printed pages in the Azerbaijani language. M.Topchubashov over 62 years of work spent about 100 thousands of successful surgeries. It is, in addition to intense scientific and practical activities, as did a great job in the field of medical training. He supervised to 35 people defended their PhD and doctoral dissertations. M.A.Topchibashov was a corresponding member of the Bulgarian Academy of Sciences, elected in 1951, in 1954 a member of the World Association of Surgeons in the XI Congress of Lisbon. He was a member of the All-Union Society of Surgeons, an honorary member of the Society of Surgery named after Vishnevsky, co-editor of "Great Medical Encyclopedia", editor "Abdominal surgery." Topchubashov worked for many years chairman of the Peace Committee of Azerbaijan, a member of the Committee for Friendship with Asia, Africa and Latin America. In 1959, for the fruitful work in this area has been awarded the silver medal of the World Peace Council. In 1955-59 and 1967-71 he was the chairman of the Supreme Soviet of Azerbaijan SSR, was elected to the Supreme Council of the Republic of IX convocation, chairman of the Peace Committee of the Azerbaijan Republic, a member of the All-Union Peace Committee, a member of the Soviet Committee for Solidarity with Asian and African countries, the editor of 'Big medical encyclopedia" and a member of the main editorial board of the Azerbaijan Soviet encyclopedia. In 1975 he was awarded the highest award - the title of Hero of Socialist Labor, four Orders of Lenin, Red Banner of Labor, the Order "Badge of Honor", military orders and medals, Bulg. Order "Cyril and Methodius" III of degree, meanwhile, the Order of "Sanitary Defense of the USSR" and the badge "Excellence in sanitary defense of the USSR." M.Topchubashov was the author of over 200 scientific papers, including labor "Special Surgery" in 5 volumes, 7 monographs, inventions and discoveries. Under his leadership, was presented to the defense 8 doctoral and 16 PhD theses. Organizer of medical education and health care in Azerbaijan, one of the founders of scientific school of surgery in the country, Academy of Sciences of Azerbaijan USSR, corresponding member of the Academy of Sciences of the People's Republic of Bulgaria, academician of the Academy of Medical Sciences of the USSR, laureate of the State Prize of the USSR, Hero of Socialist Labor, Honored Worker of Science of the Azerbaijan SSR , vice President of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR Mustafa bey Topchibashov passed away on November 20, 1981 in Baku and was buried in the Alley of Honor. |