Hidravlika sahəsində görkəmli sovet alimi İosif Qavriloviç Yesman 1 dekabr 1868-ci ildə Minsk şəhərində anadan olmuşdur.
Hələ tələbəlik illərində gimnaziyada oxuyarkən İosif Qavriloviç hadisələri təhlil və ümumiləşdirməyə qadir iti zəkaya və böyük istedada malik olduğunu nümayiş etdirmişdir. 1887-ci ildə o, müsabiqə imtahanlarını qabaqcıllar sırasında verərək Sankt-Peterburq Texnoloji İnstitutuna daxil olmuş və 1892-ci ildə tam nəzəri hazırlıqlı və təcrübəli mühəndis kimi həyata qədəm qoymuşdur. 1902-ci ilə qədər İ.Yesman dəmiryol nəqliyyatında və su təchizatı sahəsində məsul mühəndis vəzifələrində çalışmışdır. Bu vaxt ərzində o, yeni salınan dəmir yollarının su təchizatı üçün 100-ə qədər layihə işləmiş, onun şəxsi rəhbərliyi altında bunlardan 60-ı tikilmişdir. 1902-ci ildən o, Peterburq Politexnik İnstitutunda elmi və pedaqoji fəaliyyətə başlamış və tezliklə hidravlika və hidravlik maşınları öyrənmək üçün xaricə ezam olunmuşdur. 1905-1912-ci illərdə İ.Yesman Politexnik İnstitutunun daxilində hidravlik laboratoriya təşkil etmiş, burada kanal və boruların yerli müqavimətlərini araşdırmaqla məşğul olmuşdur. 1910-cu ildə İ.Yesman professor Qrum-Qrjimaylo ilə birlikdə metallurji sobalarda qazların hərəkətinin riyazi əsaslandırılmış hidravlik nəzəriyyəsini yaratmışdılar. 1913-cü ildə İ.Yesman Peterburq institutlarının – Politexnik, Elektrotexniki, Mülki Mühəndislər institutlarının ordinar professoru, həmçinin bir sıra nazirlik və idarələrin – Sənaye və Ticarət Nazirliyi, Dəmir yolu Nazirliyi, Topçular Baş idarəsinin məsləhətçisi olmuşdur. Bu illər ərzində bir sıra müxtəlif jurnallarda çoxlu sayda elmi məqalələr çap etdirməklə yanaşı o, su mühərriklərinin və mərkəzdənqaçma nasoslarının hidravlikası kurslarını yazmışdır. Bu əsərlər bir neçə dəfə nəşr olunaraq SSRİ-nin əksər ali məktəblərində dərs vəsaiti kimi istifadə olunmuşdur. 1911-ci ildən İ.Yesman Texnoloqların Elmi-texniki Cəmiyyətinin və Redaksiya Komitəsinin Sədri və “Maarif” nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunan Hidravlika-texniki Ensiklopediyanın şöbə redaktoru vəzifəsində çalışmışdır. 1915-ci ildə dünya müharibəsi ilə əlaqədar İ.Yesman pedaqoji fəaliyyətini dayandıraraq Petroqrad vilayəti Ordusunun Təchizatı Komitəsində ölkənin müdafiəsinə işləyən zavodların təftişi şöbəsinə rəhbərlik etmişdir. Sonrakı illər İ.Yesman Baş Artilleriya İdarəsinin nəzdində dövlət alüminium zavodlarının tikilməsində hidrotexniki tədqiqatlara rəhbərlik etmiş, həmçinin Rusiya Elmlər Akademiyasının Su enerjisi və Küləyin gücündən istifadə üzrə təbii istehsal güclərinin öyrənilməsi Komissiyasına rəhbər təyin olunmuşdur. O, 1919-1920-ci illərdə Vladiqafqaz Politexnik İnstitunun rektoru olmuşdur.
1922-ci ildə İ.Yesman Bakıya, Azərbaycan Politexnik İnstitutuna professor kimi dəvət edilmiş və 1928-ci ildə institutunun rektoru vəzifəsinə seçilmişdir. 1923-cü ildən 1926-cı ilə qədər əvvəl Rusiya, sonra isə Azərbaycan Texniki Cəmiyyətinin Bakı şöbəsinin sədri vəzifəsində çalışmış, 1926-cı ildən 1929-cu ilədək Dövlət Şurasının və Azərbaycan SSR Maarif Nazirliyinin kollegiyasının üzvü olmuşdur. 1924-1953-cü illərdə İ.Yesman Azneftdə məsləhətçi işləyərkən, respublikanın neft sənayesi ilə bağlı mürəkkəb məsələlərin həllində fəal iştirak etmişdir. 1929-1932-ci illərdə o, Azərbaycan Energetika Komitəsinin Rəyasət Heyətinin Sədri olmuş, Azərbaycanın enerji mənbələrinin istifadəsi layihələrinin hazırlanmasına rəhbərlik etmişdir. 1929-cu ildə İ.Yesman Zaqafqaziya Sanitar Texnikası Elmi Tədqiqat İnstitutunun yaranmasının təşəbbüskarlarından biri və məsləhətçisi, 1935-ci ildə isə həmin institutun elmi tədqiqat işləri üzrə direktor müavini olmuşdur. 1930-cu ildən o, Zaqafqaziya Hidrotexnika və Energetika Elmi-Tədqiqat İnstitutunun məsləhətçisi vəzifəsində işləmişdir. Burada o, dağ çaylarında sel axınlarının hidravlik nəzəriyyəsinə dair çoxsaylı məsələlərin həlli ilə məşğul olmuş, əldə etdiyi nəticələr elmi-texniki ədəbiyyatda böyük marağa səbəb olmuşdur. 1929-1944-cü illərdə o, Azərbaycan Elmi-Texniki İnşaatçılar Cəmiyyətinə sədrlik etmişdir. Nasosqayırma və turbinqayırma sahəsində Ümumittifaq miqyasında görkəmli alim və mütəxəssislər sırasına daxil olmuş İ.Yesman su kəmərlərinin layihələndirilməsi və tikintisi üzrə böyük mütəxəssis idi. İ.Q.Yesman Bakı-Batumi neft kəmərinin layihələndirilməsi və tədqiqində fəal iştirak etmiş, Vladiqafqaz və Gəncə su kəmərləri layihələrinə rəhbərlik etmişdir. Dünya alimlərinin energetika və digər texniki elmlər üzrə elmi əsərləri sırasında İ.Yesmanın elmi əsərləri fəxri yer tutur. Öz elmi fəaliyyəti dövründə onun 130-dan artıq elmi iş dərc etdirmişdir. İ.Yesmanın müxtəlif ixtisas sahələrində çalışan mütəxəssislər üçün hidravlika dərsliklərinin hazırlanmasında müstəsna xidmətlərini qeyd etmək lazımdır. O, hidravlika sahəsində 11 kitab yazmışdır. Professor İ.Yesman Azərbaycan Mərkəzi İcra Komitəsinin iki çağırış üzvü və uzun illər Bakı Şurasının deputatı olmuşdur. Özünün 60 ildən artıq elmi və mühəndis-pedaqoji fəaliyyəti dövründə İ.Yesman çoxlu sayda tələbələr yetişdirmişdir. İ.Yesmana Əməkdar elm xadimi (1927), Əmək qəhrəmanı (1932) adları verilmişdir. O, Lenin (1953), Qırmızı Əmək Bayrağı (1941), “Qırmızı ulduz” ordenləri, “Qafqazın müdafiəsinə görə” və “1941-1945-ci illərdə Böyük Vətən Müharibəsində Fədakar əməyə görə”medalları ilə təltif olunmuşdur. 1945-ci ildə İ.Yesman Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir. İ.Yesmanın anadan olmasının 75, elmi-texniki və pedaqoji fəaliyyətinin 50 illik yubileyində Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Energetika İnstitutuna İ.Q.Yesmanın adı verildi. Azərbaycan SSR EA-nın akademiki, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, texnika elmləri doktoru, professor, Azərbaycan SSR Əməkdar Elm Xadimi İosif Qavriloviç Yesman 1 iyul 1955-ci ildə Bakı şəhəində vəfat etmişdir. |

Выдающийся советский ученый в области гидравлики Есьман Иосиф Гаврилович родился в 1 декабря 1868 года в городе Минске.
Ещё в студенческие годы Иосиф Гаврилович отличался острым умом и большим талантом анализа и обобщения событий. В 1887 году он поступил в Санкт-Петербургский технологический институт, а в 1892 году стал опытным инженером с полной теоретической подготовкой. До 1902 года И. Есьман работал на должности ответственного инженера в железнодорожном транспорте и в сфере водоснабжения. За это время он разработал около 100 новых проектов для водоснабжения железных дорог, 60 из которых были построены под его личным руководством. С 1902 года начал свою научно-педагогическую деятельность в Петербургском политехническом институте, а вскоре был откомандирован за границу для изучения гидравлики и гидравлических машин. В 1905-1912 И. Есьманым была организована гидравлическая лаборатория при Политехническом институте, где он занимался изучением местных сопротивлений в каналах и трубах. В 1910 году И.Г. Есьман, совместно с профессором Грум-Гржимайло создал математически обоснованную гидравлическую теорию газов в металлургических печах. Эта работа была переведена на многие иностранные языки мира и сохранила своё значение. С 1913 года И. Есьман являлся ординарным профессором петербургских институтов: Политехнического, Электротехнического и Института гражданских инженеров, а также консультантом ряда министерств и ведомств, а именно: Министерства торговли и промышленности, Министерства путей сообщения, Главного артиллерийского управления и др. В этот период, помимо многочисленных научных статей в различных журналах, им были созданы «Курсы гидравлики водяных двигателей и центробежных насосов», неоднократно переиздававшиеся и являвшиеся основными учебными пособиями во всех вузах СССР. С 1911 года И. Есьман был председателем редакционного комитета и научно-технического общества технологов и редактором отдела гидравлико-технической Энциклопедии, издаваемой товариществом «Просвещение». В 1915 году, прекратив педагогическую деятельность в связи с Мировой войной, И. Есьман поступил в Петроградский областной - по снабжению армии - Комитет земского и городского союзов и заведовал Отделом инспекции заводов. В последующие годы Иосиф Гаврилович руководил гидротехническими изысканиями при уполномоченном «Главного артиллерийского управления» по постройке казённых алюминиевых заводов, а также Комиссией при Российской академии наук по изучению естественных производительных сил России и использованию энергии воды и силы ветра. В 1919-1920 гг. И. Есьман являлся ректором Владикавказского политехнического института. В 1922 году И. Есьман приехал в Баку, куда его пригласили на должность профессора в Азербайджанском политехническом институте, 1928 году был назначен ректором данного института. В 1923-1926 гг. он был Председателем Бакинского отделения, бывшего Русского, а затем Азербайджанского технического общества. В 1926-1929 гг. состоял членом Государственного совета и членом Коллегии Наркомпроса Азербайджанской ССР. С 1924 по 1953 г. И.Г. Есьман состоял консультантом «Азнефти», где он принимал активное участие в разработке ряда сложных вопросов, связанных с нефтяной промышленностью республики. С 1929 по 1932 г. являлся председателем Президиума Азербайджанского энергетического Комитета, где под его руководством разрабатывались проекты использования источников энергии Азербайджана. С 1929 г. И. Есьман был одним из инициаторов и консультантом, а с 1935 года – заместителем директора по научно-исследовательской части Закавказского гидротехнического и энергетического института. Здесь он разрабатывал многие вопросы, связанные с гидравлической теорией селевых потоков горных рек, получившей большую известность в научно-технической литературе. С 1929 по 1944 гг. являлся председателем Научно-технического общества строителей Азербайджанской ССР. И. Есьман выдвинулся в ряды крупных специалистов всесоюзного значения по насосостроению и турбиностроению, неоднократно был приглашен как консультант на насосные заводы Баку, Тбилиси, Грозного, Москвы. Он был крупным специалистом по изысканиям и строительству водопроводов. И. Есьман принимал активное участие в проектировании и обследовании нефтепровода Баку-Батуми, руководил проектами Владикавказского и Гянджинского водопроводов. Научным трудам Иосифа Гавриловича отведено почётное место среди трудов учёных в области энергетики и в областях ряда других технических дисциплин. За время научной деятельности И.Г.Есьмана им было опубликовано свыше 130 работ. Необходимо отметить исключительные заслуги И. Есьмана и в подготовке учебников по гидравлике для специалистов различных специальностей. Он написал 11 книг в области гидравлики. Профессор И. Есьман являлся членом двух созывов Центрального Исполнительного Комитета Азербайджана и долгие годы был депутатом Бакинского совета. За свою более чем 60-летнюю научную и инженерно-педагогическую деятельность И. Есьман создал многочисленную школу учеников, многие из которых в настоящее время являются профессорами, руководителями кафедр в различных вузах стран СНГ и России, видными научными работниками исследовательских учреждений, лучшими инженерами, возглавляющими многие научные учреждения. В 1927 году профессору И. Есьману было присуждено звание заслуженного деятеля науки СССР, в 1932 году - звание Героя социалистического труда. Он был награждён орденами Ленина, Трудового Красного Знамени, Красной Звезды и медалями «За оборону Кавказа» и «За доблестный труд» в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг. В 1945 году И. Есьман был избран действительным членом Академии наук Азербайджанской ССР. В день 75-летнего юбилея со дня рождения и 50-летия научно-технической и педагогической деятельности И. Есьмана его имя было присвоено Энергетическому институту АН Азербайджанской ССР. Академик АН Азербайджанской ССР, Герой Социалистического Труда, доктор технических наук, профессор, Заслуженный деятель науки Азербайджанской ССР Иосиф Гаврилович Есьман скончался 1 июля 1955 года в Баку. |