Hidravlika sahəsində görkəmli sovet alimi İosif Qavriloviç Yesman 1 dekabr 1868-ci ildə Minsk şəhərində anadan olmuşdur.
Hələ tələbəlik illərində gimnaziyada oxuyarkən İosif Qavriloviç hadisələri təhlil və ümumiləşdirməyə qadir iti zəkaya və böyük istedada malik olduğunu nümayiş etdirmişdir. 1887-ci ildə o, müsabiqə imtahanlarını qabaqcıllar sırasında verərək Sankt-Peterburq Texnoloji İnstitutuna daxil olmuş və 1892-ci ildə tam nəzəri hazırlıqlı və təcrübəli mühəndis kimi həyata qədəm qoymuşdur. 1902-ci ilə qədər İ.Yesman dəmiryol nəqliyyatında və su təchizatı sahəsində məsul mühəndis vəzifələrində çalışmışdır. Bu vaxt ərzində o, yeni salınan dəmir yollarının su təchizatı üçün 100-ə qədər layihə işləmiş, onun şəxsi rəhbərliyi altında bunlardan 60-ı tikilmişdir. 1902-ci ildən o, Peterburq Politexnik İnstitutunda elmi və pedaqoji fəaliyyətə başlamış və tezliklə hidravlika və hidravlik maşınları öyrənmək üçün xaricə ezam olunmuşdur. 1905-1912-ci illərdə İ.Yesman Politexnik İnstitutunun daxilində hidravlik laboratoriya təşkil etmiş, burada kanal və boruların yerli müqavimətlərini araşdırmaqla məşğul olmuşdur. 1910-cu ildə İ.Yesman professor Qrum-Qrjimaylo ilə birlikdə metallurji sobalarda qazların hərəkətinin riyazi əsaslandırılmış hidravlik nəzəriyyəsini yaratmışdılar. 1913-cü ildə İ.Yesman Peterburq institutlarının – Politexnik, Elektrotexniki, Mülki Mühəndislər institutlarının ordinar professoru, həmçinin bir sıra nazirlik və idarələrin – Sənaye və Ticarət Nazirliyi, Dəmir yolu Nazirliyi, Topçular Baş idarəsinin məsləhətçisi olmuşdur. Bu illər ərzində bir sıra müxtəlif jurnallarda çoxlu sayda elmi məqalələr çap etdirməklə yanaşı o, su mühərriklərinin və mərkəzdənqaçma nasoslarının hidravlikası kurslarını yazmışdır. Bu əsərlər bir neçə dəfə nəşr olunaraq SSRİ-nin əksər ali məktəblərində dərs vəsaiti kimi istifadə olunmuşdur. 1911-ci ildən İ.Yesman Texnoloqların Elmi-texniki Cəmiyyətinin və Redaksiya Komitəsinin Sədri və “Maarif” nəşriyyatı tərəfindən nəşr olunan Hidravlika-texniki Ensiklopediyanın şöbə redaktoru vəzifəsində çalışmışdır. 1915-ci ildə dünya müharibəsi ilə əlaqədar İ.Yesman pedaqoji fəaliyyətini dayandıraraq Petroqrad vilayəti Ordusunun Təchizatı Komitəsində ölkənin müdafiəsinə işləyən zavodların təftişi şöbəsinə rəhbərlik etmişdir. Sonrakı illər İ.Yesman Baş Artilleriya İdarəsinin nəzdində dövlət alüminium zavodlarının tikilməsində hidrotexniki tədqiqatlara rəhbərlik etmiş, həmçinin Rusiya Elmlər Akademiyasının Su enerjisi və Küləyin gücündən istifadə üzrə təbii istehsal güclərinin öyrənilməsi Komissiyasına rəhbər təyin olunmuşdur. O, 1919-1920-ci illərdə Vladiqafqaz Politexnik İnstitunun rektoru olmuşdur.
1922-ci ildə İ.Yesman Bakıya, Azərbaycan Politexnik İnstitutuna professor kimi dəvət edilmiş və 1928-ci ildə institutunun rektoru vəzifəsinə seçilmişdir. 1923-cü ildən 1926-cı ilə qədər əvvəl Rusiya, sonra isə Azərbaycan Texniki Cəmiyyətinin Bakı şöbəsinin sədri vəzifəsində çalışmış, 1926-cı ildən 1929-cu ilədək Dövlət Şurasının və Azərbaycan SSR Maarif Nazirliyinin kollegiyasının üzvü olmuşdur. 1924-1953-cü illərdə İ.Yesman Azneftdə məsləhətçi işləyərkən, respublikanın neft sənayesi ilə bağlı mürəkkəb məsələlərin həllində fəal iştirak etmişdir. 1929-1932-ci illərdə o, Azərbaycan Energetika Komitəsinin Rəyasət Heyətinin Sədri olmuş, Azərbaycanın enerji mənbələrinin istifadəsi layihələrinin hazırlanmasına rəhbərlik etmişdir. 1929-cu ildə İ.Yesman Zaqafqaziya Sanitar Texnikası Elmi Tədqiqat İnstitutunun yaranmasının təşəbbüskarlarından biri və məsləhətçisi, 1935-ci ildə isə həmin institutun elmi tədqiqat işləri üzrə direktor müavini olmuşdur. 1930-cu ildən o, Zaqafqaziya Hidrotexnika və Energetika Elmi-Tədqiqat İnstitutunun məsləhətçisi vəzifəsində işləmişdir. Burada o, dağ çaylarında sel axınlarının hidravlik nəzəriyyəsinə dair çoxsaylı məsələlərin həlli ilə məşğul olmuş, əldə etdiyi nəticələr elmi-texniki ədəbiyyatda böyük marağa səbəb olmuşdur. 1929-1944-cü illərdə o, Azərbaycan Elmi-Texniki İnşaatçılar Cəmiyyətinə sədrlik etmişdir. Nasosqayırma və turbinqayırma sahəsində Ümumittifaq miqyasında görkəmli alim və mütəxəssislər sırasına daxil olmuş İ.Yesman su kəmərlərinin layihələndirilməsi və tikintisi üzrə böyük mütəxəssis idi. İ.Q.Yesman Bakı-Batumi neft kəmərinin layihələndirilməsi və tədqiqində fəal iştirak etmiş, Vladiqafqaz və Gəncə su kəmərləri layihələrinə rəhbərlik etmişdir. Dünya alimlərinin energetika və digər texniki elmlər üzrə elmi əsərləri sırasında İ.Yesmanın elmi əsərləri fəxri yer tutur. Öz elmi fəaliyyəti dövründə onun 130-dan artıq elmi iş dərc etdirmişdir. İ.Yesmanın müxtəlif ixtisas sahələrində çalışan mütəxəssislər üçün hidravlika dərsliklərinin hazırlanmasında müstəsna xidmətlərini qeyd etmək lazımdır. O, hidravlika sahəsində 11 kitab yazmışdır. Professor İ.Yesman Azərbaycan Mərkəzi İcra Komitəsinin iki çağırış üzvü və uzun illər Bakı Şurasının deputatı olmuşdur. Özünün 60 ildən artıq elmi və mühəndis-pedaqoji fəaliyyəti dövründə İ.Yesman çoxlu sayda tələbələr yetişdirmişdir. İ.Yesmana Əməkdar elm xadimi (1927), Əmək qəhrəmanı (1932) adları verilmişdir. O, Lenin (1953), Qırmızı Əmək Bayrağı (1941), “Qırmızı ulduz” ordenləri, “Qafqazın müdafiəsinə görə” və “1941-1945-ci illərdə Böyük Vətən Müharibəsində Fədakar əməyə görə”medalları ilə təltif olunmuşdur. 1945-ci ildə İ.Yesman Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü seçilmişdir. İ.Yesmanın anadan olmasının 75, elmi-texniki və pedaqoji fəaliyyətinin 50 illik yubileyində Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Energetika İnstitutuna İ.Q.Yesmanın adı verildi. Azərbaycan SSR EA-nın akademiki, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, texnika elmləri doktoru, professor, Azərbaycan SSR Əməkdar Elm Xadimi İosif Qavriloviç Yesman 1 iyul 1955-ci ildə Bakı şəhəində vəfat etmişdir. |

The outstanding Soviet scientist in the field of hydraulics Yesman Iosuf Gavrilovich was born on December 1, 1868 in Minsk.
Even in his student years, Gavrilovich differ with his sharp mind and a great talent for analyzing and summarizing events. In 1887 he entered the St. Petersburg Institute of Technology, and in 1892 became an experienced engineer with a complete theoretical training. Until 1902 I.Yesman worked as the responsible engineer in the railway transport and water supply. During this time he has developed about 100 new projects for water supply of railways, 60 of which were built under his personal leadership. Since 1902, he began his research and teaching activities in the St. Petersburg Polytechnic Institute, and soon was sent abroad to study hydraulics and hydraulic machines. In 1905-1912 I.Yesman organized hydraulic laboratory at the Polytechnic Institute, where he studied the local resistance in the ducts and pipes. In 1910 scientist, together with Professor Grum Grzhimailo created mathematically grounded hydraulic theory of gases in metallurgical furnaces. This work has been translated into many foreign languages and has retained its value.Since 1913 I.Yesman was an emeritus professor of the St. Petersburg institutions: Polytechnic, Electrical Engineering, and the Institute of Civil Engineers, as well as consultant to a number of ministries and departments, namely: Ministry of Trade and Industry, the Ministry of Railways, the Main Artillery Directorate, etc. In this period, in addition to numerous scientific articles in various journals, he created the "Courses of water hydraulics motors and centrifugal pumps", reprinted several times and is the primary teaching materials in all institutions of the USSR. Since 1911, I.Yesman was chairman of the drafting committee and the scientific and technical society of technologists and editor of Hydraulics and Technical Encyclopedia, published by the partnership "Enlightenment". In 1915, ceasing teaching activities in connection with World War I.Yesman entered the Petrograd Regional - by army supply - Committee Country and Town unions and the Department in charge of the inspection of plants. In subsequent years, Iosuf Gavrilovich chaired the hydraulic researches at authorized "The Chief Artillery Administration" on the construction of state-owned smelters, as well as the Commission of the Russian Academy of Sciences on the study of natural productive forces of Russia and the use of water power and wind power. In 1919-1920 scientist was rector of the Polytechnic Institute of Vladikavkaz. In 1922, I.Yesman came to Baku, where he was invited to the post of professor at the Azerbaijan Polytechnic Institute; in 1928 he was appointed rector of the institution. In 1923-1926, became chairman of the Baku Branch, the former Russian and then the Azerbaijan Technical Society. In 1926-1929, he was a member of the State Council and member of the Board of People's Commissariat of Azerbaijan SSR. From 1924 to 1953 I.G. Esman was a consultant "Azneft", where he took an active part in the development of a number of complex issues related to the oil industry of the country. From 1929 to 1932 he was the chairman of the Presidium of the Azerbaijan Energy Committee, where, under his leadership, developed the use of sources of energy projects in Azerbaijan. Since 1929 I.Yesman was one of the initiators and consultant, and since 1935 - the deputy director for research of the Transcaucasian Hydraulic and Energy Institute. There he worked on many issues related to the hydraulic theory of floods in Mountain Rivers, which received great fame in the scientific and technical literature. From 1929 to 1944, scientist was chairman of the Scientific and Technical Society of Azerbaijan SSR builders. I.Yesman moved into the ranks of the leading specialists on the all-Union of pump and turbine, was repeatedly invited as a consultant to the pumping plants Baku, Tbilisi, Grozny, Moscow. He was a great expert on the survey and construction of water supply systems. I.Yesman was actively involved in the design and inspection of the pipeline Baku-Batumi, supervised projects Vladikavkaz Ganja and aqueducts. Scientific works of Iosuf Gavrilovich reserved a place of honor among the works of scientists in the field of energy and in other areas of a number of technical disciplines. During his scientific activity I.G.Yesman was published more than 130 works. It should be noted the exceptional merits by Yesman in the preparation of textbooks for hydraulics experts of various specialties. He has written 11 books in the field of hydraulics. Professor I.Yesman was a member of two convocations of the Central Executive Committee of Azerbaijan for many years and was a member of the Baku Council. During his more than 60 years of scientific and technical and educational activities I.Yesman created numerous school students, many of whom are now professors, heads of departments in different universities of the CIS countries and Russia, prominent scientists of research institutions, the best engineers, and the lead many academic institutions. In 1927, Professor I.Yesman was awarded the title of Honored Worker of Science of the USSR, in 1932 - the title of Hero of Socialist Labor. He was awarded the Order of Lenin, the Red Banner of Labor, the Red Star and medals "For the Defense of the Caucasus" and "For valorous work" in the Great Patriotic War of 1941-1945. In 1945, I.G.Yesman was elected an active member of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR. On the day of 75th anniversary of the birth and 50th anniversary of scientific-technical and educational activities I.G.Yesman’s name was given to the Energy Institute of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR. Academician of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR, Hero of Socialist Labor, Doctor of Technical Sciences, Professor, and Honored Worker of Science of the Azerbaijan SSR Iosuf Gavrilovich Yesman passed away on July 1, 1955 in Baku. |