Görkəmli Azərbaycan geoloqu Şamil Əbdülrəhim oğlu Əzizbəyov 16 fevral 1906-cı ildə Aşqabad şəhərində anadan olmuşdur. 14 yaşında ikən əmək fəaliyyətinə başlayan Şamil Əzizbəyov ilk vaxtlarda Aşqabad Vilayət Ərzaq Komitəsində jurnalist, Aşqabad rayon xalq məhkəməsində kargüzar, Orta Asiya dəmir yolu idarəsinin yol xidmətində jurnalist olmuşdur.
1924-cü ildə Ş.Əzizbəyov Xəzər Gəmiçilik İdarəsinin maarif şöbəsində müəllim kimi işə qəbul edilmiş, sonra idarənin Neft Donanmasında siyasi maarif təlimatçısı vəzifəsində çalışmışdır. Elə həmin il orta məktəbi bitirmiş və Politexnik İnstitutun dağ-mədən fakültəsinə daxil olmuşdur. 1930-cu ildə o, mədən mühəndis-geoloqu diplomu alaraq təyinatla Qumbaritdə (Kutaisi şəhəri) Zaqafqaziya Dağ-Mədən Kimya Trestində işə göndərilmişdir. Geoloq kimi işə başlayan Ş.Əzizbəyov az sonra Zaqafqaziya Geologiya Trestinin, habelə Zaqafqaziya Nadir və Əlvan Metallar Kəşfiyyatı Trestinin bir sıra geoloji axtarış və kəşfiyyat partiyalarının rəisi təyin edilmişdir. Geologiyanın elmi məsələləri ilə ciddi maraqlanan Ş.Əzizbəyov 1932-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun aspiranturasına daxil olmuş, 1934-cü ildə akademiklər F.Y.Levinson-Lessinq, D.S.Belyankin və professor İ.A.Preobrajenskinin rəhbərliyi altında “Gəncəçay və Qoşqarçay çaylarının orta və aşağı axını boyunca yerləşən dağ suxurları və faydalı qazıntılar” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1936-cı ilin sonunda Ş.Əzizbəyov SSRİ Elmlər Akademiyasının yeni təşkil edilmiş Azərbaycan Filialına (EAAzF) işə qəbul olunmuş, orada Azərbaycanın maqmatik süxurlarının və onlarla bağlı filiz və qeyri-filiz mənşəli faydalı qazıntıların öyrənilməsini davam etdirmişdir. O, əvvəlcə EAAzF-nın Geologiya Sektorunda böyük elmi işçi və elmi katib vəzifəsində işləmiş, sonra – 1938-ci ildən 1941-ci ilə qədər akademik İ.M.Qubkin adına Geologiya İnstitutunun direktor müavini və institutun petroqrafiya şöbəsinin rəhbəri olmuşdur. Bu illərdə o, Azərbaycanın qeyri-filiz yataqlarını – pirofilliləşmiş Zəylik tuflarını, Alabaşlı hematit yatağını, Çovdar, Başqışlaq və Şamxor (Şəmkir) barit yataqlarını, Çıraqdərə-Toğanalı kükürd kolçedanı yatağını, Çardaqlı kaolin yatağını tədqiq etmişdir. Alınmış nəticələr, respublikanın ən əhəmiyyətli filiz-mədən bazalarından biri olan Kiçik Qafqazın bu regionunun geologiyasına, maqmatizminə və süxurluluğuna dair geniş tədqiqatlar Ş.Əzizbəyovun “Kiçik Qafqazın şimal-şərq hissəsinin mədən zonasının petrologiyası” adlı sanballı monoqrafiyasında ümumiləşdirilmişdir. 1943-cü ildə Ş.Əzizbəyov həmin monoqrafiya əsasında doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Aka-demiyası - ADNA) geoloji-kəşfiyyat fakültəsinin inkişafının demək olar ki, yarım əsrlik tarixi Ş.Əzizbəyovun adı ilə bağlıdır. O, bu fakültədə əvvəlcə (1932-1934-cü illərdə) kafedranın assistenti, sonra (1934-1943-cü illərdə) dosent, 1944-1945-ci illərdə professor, 1945-1959-cu illərdə petroqrafiya kafedrasının müdiri və 1960-cı ildən 1976-cı ilə qədər kafedranın professoru kimi səmərəli pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşdur. 1940-cı ildə Ş.Əzizbəyov Azərbaycan Sənaye İnstitutunun 20 illiyi münasibətilə Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir. 1941-1944-cü illər SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan Filialının Rəyasət Heyəti sədrinin müavini olmuşdur. 1944-cü ildə Ş.Əzizbəyov Qara metal filizlərinin kəşfiyyatı üzrə dövlət tapşırığının yerinə yetirilməsinə görə “Qırmızı Ulduz” ordeni və SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fərmanı ilə “Qafqazın müdafiəsinə görə” medalı ilə təltif edilmişdir. 1945-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. 1945-1959-cu illərdə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun petroqrafiya kafedrasının müdiri olmuşdur. 1946-cı ildə 1942 ildən Sov. İKP üzvü, Azərb. SSR EA vitse-prezidenti və Azərb. SSR EA geologiya-kimya elmləri və neft bölməsinin sədri (1945-1947), Azərb. SSR EA Rəyasət Heyətinin üzvü və Yer Elmləri Bölməsinin akademik katibi (1959-1976), eyni zamanda Geologiya İnstitutunda petrologiya laboratoriyasının rəhbəri (1947-1976) olmuşdur. Ş.Əzizbəyov Azərbaycanda geologiya elminin inkişafında böyük xidmətləri olan görkəmli alimdir. Elmi əsərləri əsasən Kiçik Qafqazın geologiya və petroqrafiyasına həsr olunub. "Naxçıvan Muxtar Respublikasının geologiyası" adlı sanballı əsəri xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Akademik Ş.Əzizbəyov Qafqazın geologiyasına, maqnetizminə və metallogeniyasına dair bir sıra aktual problemləri həll etmişdir. Çoxcildli "Azərbaycanın geologiyası" monoqrafiyasının müəlliflərindən biridir. Qırmızı Əmək Bayrağı (1953), Qırmızı Ulduz (1944) ordenləri və medallarla təltif olunmuşdur. Akademik Ş.Əzizbəyov Yer haqqında elmlər sahəsində Azərbaycanın böyük alimlərindən biridir. Şamil Əbdülrəhim oğlu Əzizbəyov 14 may 1976-cı ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Выдающийся геолог Азербайджана Шамиль Абдулрагим оглу Азизбеков родился 16 февраля 1906 года в городе Ашхабад. Начавший свою трудовую деятельность в возрасте 14 лет Шамиль Азизбеков в первое время работал журналистом в Ашхабадском областном продовольственном комитете, делопроизводителем в Ашхабадском районном народном суде, журналистом в дорожной службе Железнодорожного управления Средней Азии.
В 1924 году Ш.Азизбеков был принят на работу в Отдел просвещения Управления Каспийского пароходства, затем работал в должности инструктора политического просвещения в Нефтяном флоте управления. В том же году окончил среднюю школу и поступил на горнодобывающий факультет Политехнического института. В 1930 году он, получив диплом горного инженера-геолога, по распределению был направлен на работу в Закавказский горно-химический трест (Гумбарит, город Кутаиси). Начавший работу в качестве геолога Ш.Азизбеков вскоре был назначен начальником ряда геолого-поисковых и разведочных партий Закавказского геологического треста, а также Закавказского разведочного треста редких и цветных металлов. Интересующийся научными вопросами геологии Ш.Азизбеков в 1932 году поступил в аспирантуру Азербайджанского индустриального института, в 1934 году под руководством академиков Ф.Ю.Левинсон-Лессинга, Д.С.Белянкина и профессора И.А.Преображенского защитил кандидатскую диссертацию на тему «Горные породы и полезные ископаемые, расположенные вдоль среднего и низкого потока рек Гянджачай и Гошгарчай». В конце 1936 года Ш.Азизбеков был принят на работу во вновь организованный Азербайджанский филиал Академии наук СССР, где продолжил изучение магматических пород Азербайджана и связанных с ними рудных и нерудных полезных ископаемых. Сначала он работал на должности старшего научного сотрудника и ученого секретаря в Геологическом секторе Азербайджанского филиала Академии наук СССР, затем с 1941 по 1938 год - заместителя директора Института геологии имени академика И.М.Губкина и руководителя Отдела петрографии института. В эти годы он занимался исследованием нерудных месторождений Азербайджана – Зейликский пирофилированный туф, гематитное месторождение Алабашлы, месторождения пороха Човдар, Башгышлаг и Шамхор (Шамкир), месторождение серного колчедана Чырагдере-Тоганалы, месторождение каолина Чардаглы. Полученные результаты, обширные исследования, посвященные геологии, магматизму и породистости этого региона Малого Кавказа, были обобщены в фундаментальной монографии Ш.Азизбеков под названием «Петрология промысловой зоны северо-восточной части Малого Кавказа». В 1943 году Ш.Азизбеков на основе данной монографии защитил докторскую диссертацию. Можно сказать, что полувековая история развития геологоразведочного факультета Азербайджанского индустриального института (нынешняя АГНА – Азербайджанская государственная нефтяная академия) связана с именем Ш.Азизбекова. На этом факультете он сначала работал ассистентом кафедры (в 1932-1934 годы), затем доцентом (в 1934-1943 годах), в 1944-1945 годах - профессором, в 1945-1959 гг. - заведующим кафедрой петрографии, а с 1960 года по 1976 год занимался эффективной педагогической деятельностью в качестве профессора кафедры. В 1940 году Ш.Азизбеков по случаю 20-й годовщины Азербайджанского индустриального института был награжден Почетной грамотой Верховного Совета Азербайджанской ССР. В 1941-1944 годах был заместителем председателя Президиума Азербайджанского филиала Академии наук СССР. В 1944 году Ш.Азизбеков за выполнение государственного задания по разведке черных металлических руд был награжден орденом «Красной Звезды» и Указом Президиума Верховного Совета СССР медалью «За оборону Кавказа». В 1945 году был избран действительным членом АН Азербайджанской ССР. В 1945-1959 годах был заведующим кафедрой петрографии Азербайджанского индустриального института. С 1942 по 1946 год был членом ЦК КПСС, вице-президентом АН АЗССР, председателем Отделения геолого-химических наук и нефти АН АЗССР (1945-1947), членом Президиума АН АЗССР и академиком-секретарем Отделения наук о Земле (1959-1976), руководителем лаборатории петрологии в Институте геологии (1947-1976). Ш.Азизбеков является выдающимся отечественным ученым, имеющим большие заслуги в развитии геологической науки в Азербайджане. Его научные труды в основном посвящены геологии и петрографии Малого Кавказа. Фундаментальный труд «Геология Нахчыванской Автономной Республики» имеет особое значение. Академик Ш.Азизбеков смог добиться решения ряда актуальных проблем касательно геологии, магнетизма и металлогении Кавказа. Является одним из авторов многотомной монографии «Геология Азербайджана». Награжден орденами и медалями Трудового красного Знамени (1953), Красной Звезды (1944). Академик Ш.Азизбеков является одним из крупных ученых Азербайджана в области наук о Земле. Шамиль Абдулрагим оглу Азизбеков скончался 14 мая 1976 года в городе Баку. |