Görkəmli Azərbaycan geoloqu Şamil Əbdülrəhim oğlu Əzizbəyov 16 fevral 1906-cı ildə Aşqabad şəhərində anadan olmuşdur. 14 yaşında ikən əmək fəaliyyətinə başlayan Şamil Əzizbəyov ilk vaxtlarda Aşqabad Vilayət Ərzaq Komitəsində jurnalist, Aşqabad rayon xalq məhkəməsində kargüzar, Orta Asiya dəmir yolu idarəsinin yol xidmətində jurnalist olmuşdur.
1924-cü ildə Ş.Əzizbəyov Xəzər Gəmiçilik İdarəsinin maarif şöbəsində müəllim kimi işə qəbul edilmiş, sonra idarənin Neft Donanmasında siyasi maarif təlimatçısı vəzifəsində çalışmışdır. Elə həmin il orta məktəbi bitirmiş və Politexnik İnstitutun dağ-mədən fakültəsinə daxil olmuşdur. 1930-cu ildə o, mədən mühəndis-geoloqu diplomu alaraq təyinatla Qumbaritdə (Kutaisi şəhəri) Zaqafqaziya Dağ-Mədən Kimya Trestində işə göndərilmişdir. Geoloq kimi işə başlayan Ş.Əzizbəyov az sonra Zaqafqaziya Geologiya Trestinin, habelə Zaqafqaziya Nadir və Əlvan Metallar Kəşfiyyatı Trestinin bir sıra geoloji axtarış və kəşfiyyat partiyalarının rəisi təyin edilmişdir. Geologiyanın elmi məsələləri ilə ciddi maraqlanan Ş.Əzizbəyov 1932-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun aspiranturasına daxil olmuş, 1934-cü ildə akademiklər F.Y.Levinson-Lessinq, D.S.Belyankin və professor İ.A.Preobrajenskinin rəhbərliyi altında “Gəncəçay və Qoşqarçay çaylarının orta və aşağı axını boyunca yerləşən dağ suxurları və faydalı qazıntılar” mövzusunda namizədlik dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1936-cı ilin sonunda Ş.Əzizbəyov SSRİ Elmlər Akademiyasının yeni təşkil edilmiş Azərbaycan Filialına (EAAzF) işə qəbul olunmuş, orada Azərbaycanın maqmatik süxurlarının və onlarla bağlı filiz və qeyri-filiz mənşəli faydalı qazıntıların öyrənilməsini davam etdirmişdir. O, əvvəlcə EAAzF-nın Geologiya Sektorunda böyük elmi işçi və elmi katib vəzifəsində işləmiş, sonra – 1938-ci ildən 1941-ci ilə qədər akademik İ.M.Qubkin adına Geologiya İnstitutunun direktor müavini və institutun petroqrafiya şöbəsinin rəhbəri olmuşdur. Bu illərdə o, Azərbaycanın qeyri-filiz yataqlarını – pirofilliləşmiş Zəylik tuflarını, Alabaşlı hematit yatağını, Çovdar, Başqışlaq və Şamxor (Şəmkir) barit yataqlarını, Çıraqdərə-Toğanalı kükürd kolçedanı yatağını, Çardaqlı kaolin yatağını tədqiq etmişdir. Alınmış nəticələr, respublikanın ən əhəmiyyətli filiz-mədən bazalarından biri olan Kiçik Qafqazın bu regionunun geologiyasına, maqmatizminə və süxurluluğuna dair geniş tədqiqatlar Ş.Əzizbəyovun “Kiçik Qafqazın şimal-şərq hissəsinin mədən zonasının petrologiyası” adlı sanballı monoqrafiyasında ümumiləşdirilmişdir. 1943-cü ildə Ş.Əzizbəyov həmin monoqrafiya əsasında doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft Aka-demiyası - ADNA) geoloji-kəşfiyyat fakültəsinin inkişafının demək olar ki, yarım əsrlik tarixi Ş.Əzizbəyovun adı ilə bağlıdır. O, bu fakültədə əvvəlcə (1932-1934-cü illərdə) kafedranın assistenti, sonra (1934-1943-cü illərdə) dosent, 1944-1945-ci illərdə professor, 1945-1959-cu illərdə petroqrafiya kafedrasının müdiri və 1960-cı ildən 1976-cı ilə qədər kafedranın professoru kimi səmərəli pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuşdur. 1940-cı ildə Ş.Əzizbəyov Azərbaycan Sənaye İnstitutunun 20 illiyi münasibətilə Azərbaycan SSR Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı ilə təltif edilmişdir. 1941-1944-cü illər SSRİ Elmlər Akademiyası Azərbaycan Filialının Rəyasət Heyəti sədrinin müavini olmuşdur. 1944-cü ildə Ş.Əzizbəyov Qara metal filizlərinin kəşfiyyatı üzrə dövlət tapşırığının yerinə yetirilməsinə görə “Qırmızı Ulduz” ordeni və SSRİ Ali Soveti Rəyasət Heyətinin Fərmanı ilə “Qafqazın müdafiəsinə görə” medalı ilə təltif edilmişdir. 1945-ci ildə Azərbaycan SSR EA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir. 1945-1959-cu illərdə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun petroqrafiya kafedrasının müdiri olmuşdur. 1946-cı ildə 1942 ildən Sov. İKP üzvü, Azərb. SSR EA vitse-prezidenti və Azərb. SSR EA geologiya-kimya elmləri və neft bölməsinin sədri (1945-1947), Azərb. SSR EA Rəyasət Heyətinin üzvü və Yer Elmləri Bölməsinin akademik katibi (1959-1976), eyni zamanda Geologiya İnstitutunda petrologiya laboratoriyasının rəhbəri (1947-1976) olmuşdur. Ş.Əzizbəyov Azərbaycanda geologiya elminin inkişafında böyük xidmətləri olan görkəmli alimdir. Elmi əsərləri əsasən Kiçik Qafqazın geologiya və petroqrafiyasına həsr olunub. "Naxçıvan Muxtar Respublikasının geologiyası" adlı sanballı əsəri xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Akademik Ş.Əzizbəyov Qafqazın geologiyasına, maqnetizminə və metallogeniyasına dair bir sıra aktual problemləri həll etmişdir. Çoxcildli "Azərbaycanın geologiyası" monoqrafiyasının müəlliflərindən biridir. Qırmızı Əmək Bayrağı (1953), Qırmızı Ulduz (1944) ordenləri və medallarla təltif olunmuşdur. Akademik Ş.Əzizbəyov Yer haqqında elmlər sahəsində Azərbaycanın böyük alimlərindən biridir. Şamil Əbdülrəhim oğlu Əzizbəyov 14 may 1976-cı ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Celebrate geologist Shamil Abdulrahim oglu Azizbeyov was born in Ashgabat on February 16, 1906. Starting for labor activity ate age of 14, first times worked as a journalist in Ashgabat Regional Food Committee, a clerk at Turkmenistan District People's Court, and a journalist at the Office of the Central Asian Railway Traffic.
In 1924, Shamil Azizbeyov was hired as a a teacher at the Caspian Shipping Education Department, then worked as an instructor in the Department of Political Education Oil Fleet. In the same year he finished secondary school and entered the Mining Faculty of Polytechnic Institute. In 1930, he received a degree in mining engineering geologist and was sent to Gumbarit (Kutaisi city) by assignment to work in the Caucasus Mining Chemicals Trust. Shortly after starting work as a geologist, Sh. Azizbeyov has been appointed head of numerous parties of geological prospecting and exploration at the Caucasian Geology Trust, as well as Rare and Precious Metals Exploration Trust. Seriously interested in scientific issues of geology Sh.Azizbeyov entered graduate school of Azerbaijan Industrial Institute in 1932, defended PhD thesis on "The mountain rocks and minerals locating along the middle and lower streams of the rivers Ganjachay and Goshgarchay”, supervised by academicians F.Y.Levinson-Lessing, D.S.Belyankin and Professor I.A.Preobrazhenski in 1934. At the end of 1936, he was accepted to work at newly established branch of USSR Academy of Sciences (EAAzF), continued to study the magmatic rocks of Azerbaijan, including ore and non-metallic minerals associated with it. In advance, he worked senior fellow and scientific secretary at the EAAzF Geology Sector, then, from 1938 to 1941, a deputy director of the Institute of Geology named after Academician Gubkin and chief department of Petrography. In these years, he has explored non-metallic deposits – pyrophyllite Zaylik tuffs, Alabashli hematite deposit, barite deposits – Chovdar, Bashgishlag and Shamkhor (Shamkir), sulfur pyrites deposit in Chiragdere-Toghanali, kaolin deposit Chardagli. The obtained results and extensive research about geology, magnetism and sheepfold of Kichik Gafgaz (Lesser Caucasus), which is one of the most important ore-mining bases in the region, were summarized in Sh.Azizbeyov’s monograph "Petrology of the mining zone of the north-eastern part of the Lesser Caucasus”. In 1943, Sh.Azizbeyov defended doctoral thesis relied on this monograph. Almost half a century development of Azerbaijan Industry Institute (present Azerbaijan State University of Industry), department of geological exploration is connected with the name of Sh. Azizbeyov. He initially engaged in this department (1932-1934) as an assistant, then associate professor (1934-1943), professor in the years 1944-1945, head of the department of petrography in 1945-1959, and a professor of the chair since 1960 to 1976 and dealt with effective teaching. In 1940 he was awarded the Honorary Title of Azerbaijan USSR Supreme Soviet on the occasion of the 20th anniversary of the Azerbaijan Industry Institute. During 1941-1944 become Deputy Chairman of the Presidium of the USSR Academy of Sciences of Azerbaijan branch. In 1944, scientist was deserved to order “Red Star” for state commission on investigation of ferrous metal ores by the decree of the Presidium of the Supreme Soviet of the USSR, rewarded with a medal "For the defense of the Caucasus". In 1945 he was elected an active member of the Azerbaijan Academy of Sciences of the USSR. In 1945-1959, was chaired to the department of petrography at the Azerbaijan Industry Institute. Since 1942 has been a member of Azerbaijan Communist Party, in 1946, Vice-President of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR, chairman of the Department of Geological-Chemical Sciences and Oil (1945-1947), a member of the Presidium of the Academy of Sciences of Azerbaijan SSR and Academician-Secretary of the Department of Earth Sciences (1959-1976), meanwhile a head of the Petrology Laboratory attached to the Institute of Geology (1947-1976). Sh.Azizbeyov is a prominent scientist who had great merits in development of geology science in Azerbaijan. His scientific papers mostly have been dedicated to the geology and petrography of the Lesser Caucasus. “Geology of the Nakhchivan Autonomous Republic" monumental work is of special importance. Academician has solved a number of topical issues on geology, magnetism and metallogeny of the Caucasus. He is one of the authors of voluminous "Geology of Azerbaijan” monograph. In addition, was granted to order and medals of Red Banner (1953), Red Star (1944). Academician Sh.Azizbeyov is one of the greatest scientists in the field of earth sciences. Shamil Abdulrahim oglu Azizbayov died in Baku on 14 May 1976. |