Abdinov Ovsat Bəhram oğlu 1944-cü il fevralın 23-də Balakən şəhərində anadan olmuşdur. 1966-cı ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsini bitirmişdir. 1972-ci ildə fizika üzrə fəlsəfə doktoru, 1986-cı ildə fizika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almış, 2014-cü ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir.
1973-1975-ci illərdə ADU-nun Nəzəri fizika kafedrasında baş müəllim vəzifəsində çalışmışdır. 1975-ci ildən AEA-nın Fizika İnstitutunun Yüksək enerjilər fizikası laboratoriyasının rəhbəri, 1993-2002-ci illərdə BNTİ-da baş elmi işçi vəzifələrində işləmişdir. 2008-ci ildə Ovsat Abdinovun təkilfi və rəhbərliyi altında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fizika İnstitutunun Yüksək enerjilər fizikası laboratoriyası bazasında, Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Fizika İnstitutunun dəstəyi ilə Azərbaycanda ilk Milli GRİD – seqmenti yaradılmışdır. O, müasir təcrübələrin aparılması, təmin edilməsi və fiziki analizinin aktiv iştirakçısı və səlahiyyətli icraçısı olmuşdur. Onun rəhbərliyi altında SSSİ-nin 2 Dövlət proqramı, RFFİ-nin 2 qrantı, STCU-nun 1 qrantı, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 1 qrantı başa çatdırılmışdır. Bir sıra Beynəlxalq konfransların təşkilat komitəsinin üzvü və sədri olmuşdur. O.Abdinov müxtəlif illərdə ADU və Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasında pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olmuş, BNTİ-nin və AMEA Fizika İnstitutunun Elmi Şuralarının üzvü, fəlsəfə və elmlər doktorluğu elmi dərəcələrinin verilməsi üzrə ixtisaslaşmış şuraların, və AAK-ın Fizika üzrə Ekspert Şurasının üzvü olmuşdur. Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının tam hüquqlu nümayəndəsinin müavini, İnstitutun Elmi Şurasının üzvüdür. 1997-ci ildən Avropa Nüvə Tədqiqatları Mərkəzinin ATLAS kollaborasiyasında Azərbaycan Respublikasının koordinatoru, ATLAS kollaborasiyasının üzvü olmuşdur. O.Abdinov 600-dən artıq məqalənin müəllifi və həmmüəllifidir. Rəhbərliyi ilə 2 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Ovsat Bəhram oğlu Abdinov uzun sürən xəstəlikdən sonra 29 oktyabr 2016-cı ildə vəfat etmişdir. |

Абдинов Овсат Бахрам оглы родился 23 февраля 1944 г. в городе Балакен. В 1966 г. окончил факультет физики Азербайджанского государственного университета. В 1972 г. получил ученую степень доктора философии по физике, в 1986 г. – доктора физических наук. В 2014 г. избран членом-корреспондентом НАНА.
В 1973 – 1975 гг. работал старшим учителем на кафедре теоретической физики АГУ. С 1975 г. был заведующим лабораторией физики высоких энергий Института физики АНА, в 1993-2002 гг. работал на должности старшего научного сотрудника в ОИЯИ. В 2008 г. под руководством Овсата Абдинова на базе лаборатории физики высоких энергий Института физики Национальной академии наук Азербайджана, при поддержке Министерства информационных технологий и связи, Азербайджанской национальной академии наук, Института физики НАНА в Азербайджане был создан первый Национальный сегмент GRİD. Ученый был активным участником и уполномоченным исполнителем проведения, обеспечения и физического анализа современных опытов. Под его руководством были завершены 2 Государственные программы SSSİ , 2 гранта РФФИ, 1 грант УНТЦ , 1 грант Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. Являлся членом и председателем ряда организационных комитетов международных конференций. В различные годы О.Абдинов занимался педагогической деятельностью в Азербайджанской государственной нефтяной академии и АГУ. Был членом ОИЯИ и научных советов Института физики НАНА, специализированных советов по присуждению ученых степеней доктора философии и доктора наук, а также членом Экспертного совета по физике ВАК. Был заместителем полноправного представителя в Объединенном институте ядерных исследований, членом Ученого совета института. С 1997 г. был координатором Азербайджанской Республики в коллаборации ATLAS Европейского центра ядерных исследований и членом коллаборации ATLAS. О.Абдинов – автор и соавтор свыше 600 статей. Под руководством ученого были подготовлены 2 доктора философии. Овсат Бахрам оглы Абдинов скончался после продолжительной болезни 29 октября 2016 г. |