Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Məşədixanım Səədulla qızı Nemətova 1924-cü il yanvarın 5-də Bakıda anadan olmuşdur. 1941-ci ildə orta məktəbi, 1948-ci ildə isə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Şərqşünaslıq fakültəsini bitirmişdir. 1954-cü ildə fəlsəfə doktoru, 1968-ci ildə isə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almışdır. 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmiş, 2009-cu ildə “Azərbaycanda epiqrafik irsin tədqiqi sahəsində xüsusi xidmətlərinə görə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 4 mart 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeninə layiq görülmüşdür.
M.Nemətova 60 illik elmi fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın bütün tarixi ərazisini – indiki Ermənistan, Dağıstan və Gürcüstanı addım-addım gəzərək, ərəb qrafikasının çətin oxunan kufi kitabələrini araşdırıb oxumuş və onların tarixi əhəmiyyətini müəyyənləşdirmişdir. İqtisadi-siyasi, sosial-mədəni, tarixi, memarlıq, sənətşünaslıq, filologiya, islam fəlsəfəsi – sufizm, toponimika, etnogenez və s. bu kimi problemlərə dair külli miqdarda yeni, bəzən hətta yeganə dəqiq sənədlərlə Azərbaycanın tarixşünaslıq bazasını zənginləşdirmişdir. M.Nemətova Zəngəzurun Urud abidələrinə əsasən azərbaycanlıların Cənubi Qafqazın aborigen xalqı olduğunu və alban mədəni irsinin varisi olduğunu sübuta yetirmişdir. Məşədixanım Nemətova İlisu sultanlarının məzar daşlarında olan kitabələrə əsasən onların Əlibəy Şami (Suriya) övladları olmalarını sübut etmişdir. M.Nemətova Azərbaycanın tarixi ərazisi olmuş Cənubi Dağıstanın Dərbənd daxil olmaqla, epiqrafik abidələrini tədqiq etmiş və buna əsasən Azərbaycanın Samur çayına qədər tarixi ərazisini müəyyənləşdirmişdir. Zəngəzur, Laçın, Kəlbəcərdə, Gürcüstanda Armazisxevidə, Qobustan tərəfdəki Qarabağ və başqa qəbirstanlıqlarda aşkar etdiyi XIV-XIX əsrlərə aid at və qoç heykəlli və başdaşı formalı məzar daşlarında türk tayfalarına məxsus tamqaların, şamanların təsvirləri əsasında Cənubi Qafqazda türk tayfalarının yayılma arealını və beləliklə, Azərbaycanın tarixi ərazisini müəyyənləşdirmişdir. O, XIII-XIV əsrlərə aid Abşerondakı (Buzovna, Şağan, Yeni Suraxanı) üç xristian abidəsi əsasında xristian Suriya nəsranilərinin Abşeronda yaşamalarını, türkləşmələrini və Azərbaycan xalqının təşəkkülündə iştirak etmələrini sübut etmişdir. M.Nemətova elmi fəaliyyətin nəticəsi kimi 12-dən artıq monoqrafiya, 200 elmi məqalə, o cümlədən, 6 cildlik “Azərbaycanın epiqrafik abidələrinin toplusu” nu nəşr etdirmişdir. M.Nemətova 26 dekabr 2016-cı ildə vəfat etmişdir. |

Correspondent member of Azerbaijan National Academy of Sciences Mashadikhanim Sadulla gizi Nematova was born on January 5, 1924 in Baku. In 1941 graduated from secondary school, and in 1948 graduated from the Faculty of Oriental Studies of the Azerbaijan State University named after S.Kirov (present BSU). In 1954, she received a Ph.D., and in 1968 she received Doctor’s degree. In 2001 she became a corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences. In 2009, he was awarded the Order of “Glory” "For special services in the field of epigraphic heritage research in Azerbaijan" under the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 4, 2009.
During his 60-year history, M.Nematova went through all the historical regions of Azerbaijan - present-day Armenia, Dagestan and Georgia, studied their historical significance. She has enriched the historical science base of Azerbaijan with a large number of new, sometimes even unique documents about such problems. N. Nematova, based on the Zangezur Urud monuments, proved that the Azerbaijanis were the Aboriginal people of the South Caucasus and the heir of the Albanian cultural heritage. M.Nematova studied epigraphic monuments including Derbend, South Dagestan, the historical territory of Azerbaijan and, accordingly, determined the historical territory of Azerbaijan to Samur River. She discovered sculptures in Zangezur, Lachin, Kalbajar, Gobustan, Garabagh and other cemeteries, territory. It proved to be based on the Christian monuments of XIII-XIV centuries in Absheron (Buzovna, Shagan, New Surakhani), living in Absheron, the Turks and their participation in the formation of the Azerbaijani people. She has published more than 12 monographs, 200 scientific articles, including 6 volumes of "Collection of Azerbaijan epigraphic monuments" as a result of scientific activity. N. Nematova died on December 26, 2016. |