Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Məşədixanım Səədulla qızı Nemətova 1924-cü il yanvarın 5-də Bakıda anadan olmuşdur. 1941-ci ildə orta məktəbi, 1948-ci ildə isə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Şərqşünaslıq fakültəsini bitirmişdir. 1954-cü ildə fəlsəfə doktoru, 1968-ci ildə isə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almışdır. 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmiş, 2009-cu ildə “Azərbaycanda epiqrafik irsin tədqiqi sahəsində xüsusi xidmətlərinə görə” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 4 mart 2009-cu il tarixli Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeninə layiq görülmüşdür.
M.Nemətova 60 illik elmi fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın bütün tarixi ərazisini – indiki Ermənistan, Dağıstan və Gürcüstanı addım-addım gəzərək, ərəb qrafikasının çətin oxunan kufi kitabələrini araşdırıb oxumuş və onların tarixi əhəmiyyətini müəyyənləşdirmişdir. İqtisadi-siyasi, sosial-mədəni, tarixi, memarlıq, sənətşünaslıq, filologiya, islam fəlsəfəsi – sufizm, toponimika, etnogenez və s. bu kimi problemlərə dair külli miqdarda yeni, bəzən hətta yeganə dəqiq sənədlərlə Azərbaycanın tarixşünaslıq bazasını zənginləşdirmişdir. M.Nemətova Zəngəzurun Urud abidələrinə əsasən azərbaycanlıların Cənubi Qafqazın aborigen xalqı olduğunu və alban mədəni irsinin varisi olduğunu sübuta yetirmişdir. Məşədixanım Nemətova İlisu sultanlarının məzar daşlarında olan kitabələrə əsasən onların Əlibəy Şami (Suriya) övladları olmalarını sübut etmişdir. M.Nemətova Azərbaycanın tarixi ərazisi olmuş Cənubi Dağıstanın Dərbənd daxil olmaqla, epiqrafik abidələrini tədqiq etmiş və buna əsasən Azərbaycanın Samur çayına qədər tarixi ərazisini müəyyənləşdirmişdir. Zəngəzur, Laçın, Kəlbəcərdə, Gürcüstanda Armazisxevidə, Qobustan tərəfdəki Qarabağ və başqa qəbirstanlıqlarda aşkar etdiyi XIV-XIX əsrlərə aid at və qoç heykəlli və başdaşı formalı məzar daşlarında türk tayfalarına məxsus tamqaların, şamanların təsvirləri əsasında Cənubi Qafqazda türk tayfalarının yayılma arealını və beləliklə, Azərbaycanın tarixi ərazisini müəyyənləşdirmişdir. O, XIII-XIV əsrlərə aid Abşerondakı (Buzovna, Şağan, Yeni Suraxanı) üç xristian abidəsi əsasında xristian Suriya nəsranilərinin Abşeronda yaşamalarını, türkləşmələrini və Azərbaycan xalqının təşəkkülündə iştirak etmələrini sübut etmişdir. M.Nemətova elmi fəaliyyətin nəticəsi kimi 12-dən artıq monoqrafiya, 200 elmi məqalə, o cümlədən, 6 cildlik “Azərbaycanın epiqrafik abidələrinin toplusu” nu nəşr etdirmişdir. M.Nemətova 26 dekabr 2016-cı ildə vəfat etmişdir. |

Машадиханум Нейматова родилась 5 января 1924 года в селе II Забрат в Баку. В 1941 году она окончила среднюю школу, в 1948 году факультет востоковедения АГУ (современный БГУ). В 1948 году поступила в аспирантуру Института истории АН Азербайджана, в 1954 году защитила кандидатскую, а в 1968 году - докторскую диссертацию. В 2001 году была избрана членом-корреспондентом НАНА. В соответствии с Распоряжением Президента страны от 4 марта 2009 года за особые заслуги в области исследования эпиграфического наследия в Азербайджане ученый была удостоена ордена «Шохрат».
Научную деятельность начала в 1953 году в Институте истории АН Азербайджанской ССР. С 1993 года являлась руководителем группы эпиграфики в Институте археологии. Ученый, занимающаяся исследованием эпиграфических памятников Азербайджана средних веков, также исследовала мусульманские надписи на территории Армении, Грузии и Дагестана. В период своей научной деятельности ученый проанализировала все памятники на территории Азербайджана, на которых запечатлены надписи на арабском, персидском и тюркском языках, обогатив азербайджанскую историографию новыми и более точными документами. Ею были собраны свыше 2500 эпиграфических памятников и определено их значение. Машадиханум Нейматова создала в Азербайджане предмет эпиграфики. Обнаруженные в результате многолетних исследований ученого эпиграфические памятники играют важную роль в исследовании различных концептуальных проблем истории Азербайджана. Ученый уточнила назначение и дату ряда архитектурных памятников. На основе принадлежащих тюркским племенам изображений тамга, шаманов на надгробных камнях, восходящих к XIV-XIX вв., обнаруженных ученым-историком на территории Зангезура, Лачына, Кяльбаджара, а также Грузии был изучен ареал распространения тюркских племён на Южном Кавказе и, таким образом определена историческая территория Азербайджана. Ученый на основе арабоязычных надписей на святилищах Абшерона XIII-XIV века (Бузовна, Шаган, Ени Сураханы) доказала проживание сирийских христиан на Абшероне, их тюркизацию и участие в становлении азербайджанского народа. Она являлась автором 12 монографий, 200 научных статей, в том числе 6-томника «Сборник эпиграфических памятников Азербайджана». М. Нематова скончалась 26 декабря 2016 года. |