Nazil Fazil oğlu Canibəyov 1942-ci il sentyabrın 21-də Bakıda anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin kimya fakültəsini bitirmişdir (1965).
N.Canibəyov kimya üzrə fəlsəfə doktoru (1972), elmlər doktoru (1987) elmi dərəcəsini, professor (1994) elmi adını almış, AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir (2007). N.Canibəyov əmək fəaliyyətini 1965-ci ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda mühəndis vəzifəsində başlamışdır. Sonralar kiçik və böyük elmi işçi vəzifələrində işləmişdir. N.Canibəyov 1986-cı ildən indiyə kimi AMEA NKPİ-də Polifunksilonal kompleksonlar və metalkompleks birləşmələr laboratoriyasının müdiri, 2012-ci ildən isə Neft-kimya sintezi şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. N.Canibəyov neft kimyası sahəsində tanınmış alim idi. Əsas elmi istiqaməti tərkibində heteroatom saxlayan polifunksional kompleksonlar və metalkompleks birləşmələrin sintezi üsullarının işlənib hazırlanması və onların tətbiq sahələrinin araşdırılmasından ibarətdir. Onun tərəfindən metalkompleks birləşmələr arasında “Stanaz” adlanan polietilenin qocalmasına qarşı stabilizator yaradılmış və ondan istifadə edilərək xalq təsərrüfatında antistatik, işıq şüasına qarşı davamlı və UB şüaları özündən yaxşı keçirən polietilen örtük yaradılmış və tətbiq edilmişdir. N.Canibəyovun rəhbərliyi ilə polibutadienlərin alınma prosesində həm stabilizator, həm də katalizator kimi unikal xassə daşıyan nikel və kobalt metalkomplekslər işlənib hazırlanmış və Rusiyanın Yefremov zavodunda sənaye miqyasında tətbiq edilmişdir. Bu proses yüksək iqtisadi səmərəliliyi ilə yanaşı, həmçinin ekoloji problemlərin də həllinə kömək etmişdir. Kobalt saxlayan ditiofosfat-kompleksi Türkiyənin “Petkim” firmasında yüksək molekullu polibutadienin alınma prosesində katalitik sistemin komponenti kimi uğurla sınaqdan keçirilmişdir. N.Canibəyov dien karbohidrogenlərinin polimerləşmə prosesləri üçün yeni tip heterogenləşdirilmiş katalitik sistemlərin yaradılması sahəsində tədqiqatlar aparmışdır. Alınmış nəticələr göstərmişdir ki, bu tip katalitik sistemlər həm aktivliyi və selektivliyi, həm də məhsuldarlığı ilə məlum homogen sistemlərdən bir neçə dəfə effektlidir. N.Canibəyov 204 elmi əsərin, o cümlədən 25 müəlliflik şəhadətnaməsi və 10 patentin müəllifidir. Onun əsərlərinin çox hissəsi xaricdə çap olunmuşdur. N.Canibəyov 1 elmlər doktoru, 6 kimya üzrə fəlsəfə doktoru hazırlamışdır. N.Canibəyov AMEA-nın NKPİ-nin nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının, “Neft kimyası və neft emalı prosesləri”, “Kimya problemləri” və “Elm dünyası” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvü olmuşdür. Y.Məmmədəliyev adına medalla, “Avropa Nəşr Evi”nin qızıl medalı ilə təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Nazil Fazil oğlu Canibəyov 6 may 2017-ci ildə vəfat etmişdir. |

Nazil Fazil oglu Janibeyov was born on September 21, 1942 in Baku. He graduated from the chemistry faculty of the Azerbaijan State University (1965).
N. Janibeyov received a PhD in Chemistry (1972), Doctor of Science (1987), Scientific Degree, Professor (1994), Corresponding Member of ANAS (2007). N.Janibeyov started his career in 1965 as engineer at the Institute of Petrochemical Processes (IPP) named after Y.Mammadaliyev of Azerbaijan Academy of Sciences. Later, he worked in small and senior scientific positions. N.Janibeyov has been working as the head of the Laboratory of IPP since 1986, and since 2012 he has been the Head of Petrochemical Synthesis Department. N. Janibeyov was a well-known scientist in the field of oil chemistry. The main scientific direction was the study of the methods of synthesis of polyphunctional complexones and metalkomplex compounds that contain heteroatoms and their application areas. Among its metaxomplex compounds, a stabilizer was created and used against the aging of polyethylene called "Stanaz", and the polyethylene coating, which was resistant to anti-static, light-resistant and UB rays, was created and applied in the national economy. Under the leadership of N.Janibeyov, nickel and cobalt metalkomplexes, which are unique as stabilizers and catalysts, have been developed in the process of polibutadiene production and have been applied industrially to the Yefremov plant in Russia. This process, along with high economic efficiency, also helped to solve environmental problems. The cobalt-containing dithiophosphate complex has been successfully tested as a component of the catalytic system in the process of obtaining high molecular weight polybutadiene in Turkish Petkim. N.Kanibeyov conducted researches on creation of new heterogeneous catalytic systems for polymerization of dien hydrocarbons. The results obtained show that this type of catalytic system is effective several times for both the activity and the selectivity and the known homogeneous systems. N.Kanibeyov is the author of 204 scientific works, including 25 author's certificates and 10 patents. Most of his works were published abroad. N.Janibeyov has prepared 1 doctor of sciences and 6 PhDs in chemistry. N.Janibeyov was a member of the Dissertation Council under IPP of ANAS, editorial staff of "Oil Chemistry and Oil Processing Processes", "Chemical Problems" and "Science World" magazines. He was awarded a gold medal by the name of Y.Mammadaliyev, the "European Literature House". Corresponding member of ANAS Nazil Fazil oglu Janibeyov died on May 6, 2017. |