Nazil Fazil oğlu Canibəyov 1942-ci il sentyabrın 21-də Bakıda anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin kimya fakültəsini bitirmişdir (1965).
N.Canibəyov kimya üzrə fəlsəfə doktoru (1972), elmlər doktoru (1987) elmi dərəcəsini, professor (1994) elmi adını almış, AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir (2007). N.Canibəyov əmək fəaliyyətini 1965-ci ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda mühəndis vəzifəsində başlamışdır. Sonralar kiçik və böyük elmi işçi vəzifələrində işləmişdir. N.Canibəyov 1986-cı ildən indiyə kimi AMEA NKPİ-də Polifunksilonal kompleksonlar və metalkompleks birləşmələr laboratoriyasının müdiri, 2012-ci ildən isə Neft-kimya sintezi şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. N.Canibəyov neft kimyası sahəsində tanınmış alim idi. Əsas elmi istiqaməti tərkibində heteroatom saxlayan polifunksional kompleksonlar və metalkompleks birləşmələrin sintezi üsullarının işlənib hazırlanması və onların tətbiq sahələrinin araşdırılmasından ibarətdir. Onun tərəfindən metalkompleks birləşmələr arasında “Stanaz” adlanan polietilenin qocalmasına qarşı stabilizator yaradılmış və ondan istifadə edilərək xalq təsərrüfatında antistatik, işıq şüasına qarşı davamlı və UB şüaları özündən yaxşı keçirən polietilen örtük yaradılmış və tətbiq edilmişdir. N.Canibəyovun rəhbərliyi ilə polibutadienlərin alınma prosesində həm stabilizator, həm də katalizator kimi unikal xassə daşıyan nikel və kobalt metalkomplekslər işlənib hazırlanmış və Rusiyanın Yefremov zavodunda sənaye miqyasında tətbiq edilmişdir. Bu proses yüksək iqtisadi səmərəliliyi ilə yanaşı, həmçinin ekoloji problemlərin də həllinə kömək etmişdir. Kobalt saxlayan ditiofosfat-kompleksi Türkiyənin “Petkim” firmasında yüksək molekullu polibutadienin alınma prosesində katalitik sistemin komponenti kimi uğurla sınaqdan keçirilmişdir. N.Canibəyov dien karbohidrogenlərinin polimerləşmə prosesləri üçün yeni tip heterogenləşdirilmiş katalitik sistemlərin yaradılması sahəsində tədqiqatlar aparmışdır. Alınmış nəticələr göstərmişdir ki, bu tip katalitik sistemlər həm aktivliyi və selektivliyi, həm də məhsuldarlığı ilə məlum homogen sistemlərdən bir neçə dəfə effektlidir. N.Canibəyov 204 elmi əsərin, o cümlədən 25 müəlliflik şəhadətnaməsi və 10 patentin müəllifidir. Onun əsərlərinin çox hissəsi xaricdə çap olunmuşdur. N.Canibəyov 1 elmlər doktoru, 6 kimya üzrə fəlsəfə doktoru hazırlamışdır. N.Canibəyov AMEA-nın NKPİ-nin nəzdində fəaliyyət göstərən Dissertasiya Şurasının, “Neft kimyası və neft emalı prosesləri”, “Kimya problemləri” və “Elm dünyası” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvü olmuşdür. Y.Məmmədəliyev adına medalla, “Avropa Nəşr Evi”nin qızıl medalı ilə təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Nazil Fazil oğlu Canibəyov 6 may 2017-ci ildə vəfat etmişdir. |

Джанибеков Назиль Фазиль оглы родился 21 сентября 1942 г. в Баку. Окончил химический факультет Азербайджанского государственного университета (1965).
Н. Джанибеков получил ученую степень доктора философии по химии (1972), доктора наук (1987). Получил ученое звание профессора (1994). Был избран членом-корреспондентом НАНА (2007). Н. Джанибеков трудовую деятельность начал с 1965 г. в Институте нефтехимических процессов имени Ю.Мамедалиева, работал на должности инженера. Затем работал младшим и старшим научным сотрудником. С 1986 г. Н. Джанибеков работал заведующим лабораторией полифункциональных комплексонов и металлокомплексных соединений, а с 2012 г. работал в должности заведующего отделом нефтехимического синтеза. Н. Джанибеков был известным ученым в области нефтяной химии. Основное научное направление составляла разработка методов синтеза полифункциональных комплексонов и металлокомплексных соединений, содержащих в составе гетероатом, и исследование областей их применения. Им был создан стабилизатор против старения полиэтилена, называющийся среди металлокомплексных соединений «Станаз» и, пользуясь им в народном хозяйстве, было создано полиэтиленовое покрытие, устойчивое антистатику, световым лучам и хорошо пропускающие через себя УФ-лучи. Под руководством ученого в процессе получения полибутадиенов были разработаны носящие уникальные свойства как стабилазотора, так и катализатора никелевые металлокомплексы и металлокомплексы кобальта, примененные в промышленном масштабе на Ефремовском заводе (Россия). Этот процесс наряду со своей высокой экономической эффективностью также способствовал решению экологических проблем. Содержащий кобальт комплекс дитиофосфата успешно прошел испытания в фирме «Petkim» (Турция) в процессе получения высокомолекулярных полибутадиена как компонент каталитической системы. Ученый проводил исследования в области создания гетерогенных каталитических систем нового типа для процессов полимеризации диеновых углеводородов. Полученные результаты показали, что каталитические системы этого типа отличаются активностью, селективностью, продуктивностью и являются более эффективными, чем гомогенные системы. Н.Джанибеков – автор 204 научных трудов, в том числе 25 авторских свидетельств и 10 патентов. Большая часть его трудов была опубликована за рубежом. Н.Джанибековым был подготовлен 1 доктор наук, 6 докторов философии по химии. Н.Джанибеков являлся членом Диссертационного совета при Институте нефтехимических процессов НАНА (ИНХП), членом редколлегии журналов «Нефтяная химия и процессы нефтепереработки», «Химические проблемы» и «Мир науки». Награжден медалью имени Ю.Мамедалиева, золотой медалью издательства «Европейский дом». Член-корреспондент НАНА Назиль Фазиль оглы Джанибеков скончался 6 мая 2017 г. |