Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü İlyas Atababa oğlu Babayev 1935-ci il mart ayının 23-də Quba rayonunun Xanagah kəndində anadan olmuşdur. 1958-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) Tarix fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Həmin ildən AEA-da arxeologiya elmi sahəsində işləmişdir. 1962-1964-cü illərdə Leninqrad (Sankt-Peterburq) şəhərində SSRİ EA Arxeologiya İnstitutunun Leninqrad bölməsində aspiranturada oxumuşdur.
İ.Babayev 1965-ci ildə Bakıda fəlsəfə doktoru, 1983-cü ildə Moskvada SSRİ EA Arxeologiya İnstitutunda elmlər doktoru elmi adı almaq üçün dissertasiya müdafiə etmişdir. O, 1987-ci ildən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Antik dövr arxeologiyası şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır. 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. İ.Babayev Azərbaycanın müxtəlif rayonlarında tədqiqatlar aparan arxeoloji ekspedisiyaların iştirakçısı, təşkilatçısı və rəhbərlərindən olmuşdur. 2 beynəlxalq arxeoloji ekspedisiyaya, Koreya Respublikasının arxeoloqları ilə birlikdə Qəbələ, Almaniya, Gürcüstan arxeoloqları ilə Şəmkir-Qaracəmirli arxeoloji ekspedisiyalarına rəhbərlik etmişdir. Sonuncu ekspedisiyaya 2014-cü ildən Belçikanın Lüvan Katolik Universitetinin alimləri də qoşulmuşlar. İ.Babayev 260-dan çox elmi əsərin, o cümlədən “Qafqaz Albaniyasının şəhərləri e.ə. IV−b.e. III əsrlərində” (rus dilində) monoqrafiyasının, çoxcildlik “Azərbaycan tarixi”nin 1-2-ci cildlərinin, “Azərbaycan numizmatikası” (rus dilində), çoxcildlik “Azərbaycan ensiklopediyasının” 1-ci cildinin, “Naxçıvan ensiklopediyası”, ümumtəhsil məktəblərinin 6-cı sinifləri üçün “Azərbaycan tarixi” və “Qədim dünya tarixi” dərsliklərinin müəlliflərindən biri və bu dərsliklərin rus dilinə tərcüməçisi, universitetlərin tarix fakültələri üçün “Azərbaycan tarixi ən qədim dövrdən 1871-ci ilə qədər” dərsliyinin müəlliflərindən biridir. 80-dən çox elmi məqaləsi xarici ölkələrdə nəşr olunmuşdur. İ.Babayevin əsərləri Azərbaycanda sinifli cəmiyyət və dövlətin yaranmasına, cəmiyyətin sosial quruluşuna, qədim beynəlxalq iqtisadi və mədəni əlaqələrə, Azərbaycanın qədim şəhərlərinə, pullarına, möhürlərinə həsr olunmuşdur. O, dünyanın müxtəlif şəhərlərində keçirilən beynəlxalq elmi konfranslarda məruzələrlə iştirak etmişdir. İ.Babayev elmi tədqiqatlarla yanaşı, 36 il respublikanın universitetlərində müxtəlif tarixi fənlər üzrə mühazirələr oxumuşdur. İ.Babayev 2005-2009-cu illərdə Brüsseldəki Beynəlxalq İNTAS təşkilatının qrantlar üzrə qiymətləndirmə eksperti olmuşdur. 2001-2010-cu illərdə Respublika Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Tarix üzrə Ekspert Şurasının üzvü, 2011-2012-ci illərdə həmin şuranın sədri olmuşdur. İ.Babayevin rəhbərliyi ilə 12 namizədlik dissertasiyası müdafiə olunmuşdur. 28 dekabr 2017-ci ildə vəfat etmişdir. |

Член-корреспондент Национальной академии наук Азербайджана Бабаев Ильяс Атабаба оглы родился 23 марта 1935 г. в селе Ханагах Губинского района. В 1958 г. окончил исторический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ) с дипломом с отличием. С того же года работал в области археологической науки АНА. В 1962-1964 гг. в Ленинграде (Санкт-Петербург) учился в аспирантуре Ленинградского отделения Института археологии АН ССР.
И. Бабаев в 1965 г. защитил диссертацию на соискание ученой степени доктора философии в Баку, а в 1983 г. в Москве в Институте археологии АН СССР - доктора наук. Ученый в 1987 г. работал в должности заведующего отделом археология античного периода Института археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана. В 2007 г. был избран членом-корреспондентом НАНА. И. Бабаев был участником, организатором и руководителем археологических экспедиций, проводивших исследования в различных районах Азербайджана. Руководил двумя международными археологическими экспедициями, а также вместе с археологами Корейской Республики и с археологами Габалы, Германии и Грузии руководил археологическими экспедициями Шамкир-Гараджамирли. К последней экспедиции с 2014 г. присоединились также ученые Лувенского католического университета Бельгии. И.Бабаев – автор свыше 260 научных трудов, в том числе монографии «Города Кавказской Албании IV в. до н.э. – III вв. н.э.» (на русском языке), 1-го и 2-го тома многотомника «История Азрбайджана», «Азербайджанская нумизматика» (на русском языке), 1-го тома многотомника «Энциклопедия Азербайджана», «Нахчыванская энциклопедия», один из авторов учебников для 6 классов общеобразовательных школ «История Азербайджана» и «История древнего мира» и переводчик этих учебников на русский язык, а также один из авторов учебника для факультетов истории университетов «История Азербайджана с древнего периода до 1871 г.». Более 80 научных статей ученого были опубликованы за рубежом. Труды И.Бабаева были посвящены построению в Азербайджане классового общества и государства, социальному строению общества, древним международным экономическим и культурным связям, деньгам и древним городам Азербайджана. Ученый выступал с докладами на международных научных конференциях, проводимых в различных городах мира. Наряду с научными исследованиями, И. Бабаев в течение 36 лет читал лекции по различными историческим наукам в университетах республики. В 2005-2009 гг. И. Бабаев был экспертом по оценке грантов Международной ассоциации İNTAS в Брюсселе. В 2001-2010 гг. был членом Экспертного совета по истории Высшей аттестационной комиссии при Президенте Республики, в 2011-2012 гг. – председателем этого совета. Под руководством И.Бабаева были защищены 12 кандидатских диссертаций. Скончался 28 декабря 2017 г. |