B.Babazadə 1911-ci ildə Bakının Ramana kəndində anadan olmuşdur. 1923-1929-cu illərdə Sənaye Texnikumunda, sonra Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Geoloji-kəşfiyyat fakültəsində oxumuş və 1934-cü ildə oranı mühəndis-geoloq ixtisası üzrə bitirmişdir.
B.Babazadə 1949-cu ildə geologiya-mineraloqiya üzrə fəlsəfə doktoru, 1962-ci ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almış, 1959-cu ildə isə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. B.Babazadə əmək fəaliyyətinə «Əzizbəyovneft» Neft-Mədən İdarəsində “Qala” neft yatağının tədqiqilə başlamış və 1936-cı ildə onun rəhbərliyi ilə qazılmış quyunun dərin qatlarından “Qala lay dəstəsi” açılmışdır. Bu kəşf əsasında neft verən quyuların həm quru və həm də dəniz yataqlarının böyük məhsuldarlığa malik ehtiyatlarla zəngin olduğu aşkar edilmişdir. 1942-ci ildə «Əzizbəyovneft»in baş geoloqu işlədiyi zaman Buzovna-Maştağa yatağının açılmasına nail olmuşdur. Bu perspektivli yatağın açılması neft hasilatının getdikcə artması ilə bağlı idi. 1945-1952-ci illərdə o, «Azneft» Birliyinin baş geoloqunun müavini, baş geoloq, Birliyin rəisi, 1954-cü ildə Neft Sənaye Nazirliyinin baş geoloqu, 1960-cı ildən ömrünün sonuna qədər isə «Azneft» Birliyinin baş geoloqu vəzifələrində işləmişdir. 1952-ci ildə onun «Buzovna-Maştağa neft yatağı və Abşeronun dərində yatan perspektiv strukturlarının axtarışı» monoqrafiyası Leninqrad şəhərində (indiki Sankt-Peterburq) çap olunmuşdur. Buzovna-Maştağa, Zirə və Neft Daşlarının şimal-şərq qanadı, Palçıq pilpiləsi, Qaradağ, Kürovdağ, Mişovdağ, Qum adası və başqa zəngin neft və qaz yataqlarının açılması da B.Babazadənin adı ilə bağlıdır. Onun rəhbərliyi altında neftli və qazlı layların struktur qanunauyğunluqlarının öyrənilməsi, onların genezisi və yataqların təsnifatı ilə bağlı tədqiqatlar aparılmışdır. O, elmi işlə yanaşı, Azərbaycan Sənaye İnstitutunda pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olmuşdur. B.Babazadənin geoloji-kəşfiyyat və yataqların səmərəli işlənməsi üzrə 80-dən artıq elmi əsəri Azərbaycanın və bütün SSRİ-nin geoloq-neftçiləri üçün böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir. Məşhur geoloq, böyük alim, istehsalat təşkilatçısı, müəllim kimi o, monoqrafiyalar, kitablar, ayrı-ayrı məqalələr şəklində böyük elmi irs və Azərbaycan neft sənayesinin inkişafı tarixində dərin iz qoymuşdur. Onun rəhbərliyilə 20-dən çox fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. B.Babazadənin neftqazçıxarma elminin inkişafı sahəsində xidmətləri hökumət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı birinci dərəcəli Stalin Mükafatı, Lenin Mükafatı və 3 dəfə “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni, həmçinin 1941-1945-ci illər Böyük Vətən müharibəsində “Qafqazın müdafiəsinə görə”, “Rəşadətli əməyə görə” medalları və Fəxri fərmanlarla təltif olunmuşdur. B.Babazadənin adı YUNESKO-nun “Dünya alimlərinin elmi irsi” siyahısına daxil edilmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü Baba Babazadə 1962-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Баба Бабазаде родился в 1911 г. в селе Раманы Баку. В 1923-1929 гг. учился в индустриальном техникуме, а затем в Азербайджанском промышленном институте (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности) на Геолого-разведывательном факультете и в 1934 г. окончил этот факультет по специальности «Инженер-геолог».
В 1949 г. Б.Бабазаде получил ученую степень доктора философии по геологии и минералогии, 1962 г. – доктора геолого-минералогических наук. В 1959 г. избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана. Б.Бабазаде начал трудовую деятельность с исследования месторождения нефти «Гала» в Нефтепромысловом управлении «Азизбековнефть» и в 1936 г. при бурении скважины, заложенной на старом участке в Гала была открыта «Галинская свита». На основе этого открытия в этих отложениях были открыты высокопродуктивные нефтяные ресурсы, как на суше Азербайджана, так и на морских участках. В 1942 г. работал главным геологом в «Азизбековнефть». В этом же году ученый добился открытия Бузовна-Маштагинского месторождения. Открытие этого перспективного месторождения была связана с ростом нефтедобычи. В 1945-1952 гг. ученый работал в должности заместителя главного геолога Объединения «Азнефть», главного геолога, начальника Объединения, в 1954 г. - главного геолога Министерства нефтяной промышленности, а с 1960 г. и до конца своей жизни работал в должности главного геолога Объединения «Азнефть». В 1952 г. монография «Нефтяное месторождение Бузовна-Маштага и поиск перспективных структур, лежащих в глубине Апшерона» была опубликована в Ленинграде (ныне Санкт-Петербург). Открытие таких богатых нефтяных и газовых месторождений как Бузовна-Маштага, северо-восточное крыло Нефтяных Камней и Зиря, Грязевые сопки, Карадаг, Кюровдаг, Мишовдаг, Песчаный остров и др. связаны с именем Б.Бабазаде. Под его руководством были изучены структурные закономерности нефтеносных и газоносных пластов, проведены исследования, связанные с их генезисом и классификацией залежей. Он наряду с научной деятельностью, также занимался педагогической деятельностью в Азербайджанском промышленном институте. Более 80 научных трудов Б.Бабазаде по геологической разведке и эффективной разработке месторождений имели особое значение для геологов-нефтяников Азербайджана и всего СССР. Как известный геолог, великий ученый, организатор производства, педагог оставил большое научное наследие в виде монографии, книг и в виде отдельных статьей, а также оставил глубокий вслед в истории развития нефтяной промышленности Азербайджана. Под его руководством были подготовлены более 20 докторов философии. Заслуги ученого в области нефтегазодобычи были высоко оценены государством. Удостоен звания Герой Социалистического труда Сталинcкой премии I степени, награжден Премией имени В.И. Ленина и орденом «Трудового Красного знамени» 3 раза, а также медалью «За оборону Кавказа» в Великой Отечественной войне в 1941-1945 гг., «За отважный труд» и Почетными грамотами. Имя Б.Бабазаде был включен в список ЮНЕСКО «Научное наследие ученых мира». Член-корреспондент НАНА Баба Бабазаде скончался в 1962 г. в Баку. |