Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Əbdüləzəl Məmməd oğlu Dəmirçizadə 1909-cu ildə Şəkidə anadan olmuşdur. O, ibtidai və orta təhsilini Şəkidə almışdır. Şəki Müəllimlər Seminariyasını bitirdikdən sonra 1925-ci ildə 2 saylı şəhər məktəbində müəllim kimi əmək fəaliyyətinə başlamışdır. Onun ilk məqaləsi də həmin ildə «Yeni Məktəb» məcmuəsində dərc edilmişdir. Ə.Dəmirçizadə gəncliyində bədii yaradıcılığa böyük həvəs göstərmiş, bir sıra şeirlər, hekayələr və oçerklər yazmışdır. Lakin onu elmi iş daha çox maraqlandırmış və buna görə də bütün fəaliyyətini elmi tədqiqat sahəsinə istiqamətləndirmişdir.
Ə.Dəmirçizadə 1929-cu ildə Bakı şəhərinə gəlmiş və ADU-nun Pedaqoji fakültəsinə daxil olmuşdur. O, 1933-cü ildə APİ-nin Dillər kafedrasına aspirant qəbul olunmuşdur. 1936-cı ildə «Türk dili» adlı ilk kitabı, aspiranturanı qurtardıqdan sonra isə, yəni 1938-ci ildə «Azərbaycan ədəbi dili tarixinin xülasələri» adlı ikinci kitabı işıq üzü görmüşdür. 1940-cı ildə Ə.Dəmirçizadəyə filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi verilmişdir. Dil tarixi sahəsində elmi tədqiqatlarını davam etdirən alim 1944-cü ildə «Azərbaycan dilinin tarixi (qədim dövr)» mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 1945-ci ildə isə professor elmi adına layiq görülmüşdür. O, 1940-cı ildən 1943-cü ilə qədər Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki BDU), 1943-cü ildən ömrünün sonuna qədər isə Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda Azərbaycan dilçiliyi kafedralarına rəhbərlik etmişdir. Ə.Dəmirçizadə 1955-ci ildə Azərbaycan EA-nın müxbir üzvü seçilmişdir. Onun 20-dən çox kitabı, 200-dən artıq elmi və elmi-metodik məqaləsi çap olunmuşdur. Bu əsərlərdə yenilikçi alim kimi daha çox Azərbaycan dilçiliyinin işlənilməmiş sahələri (fonetika, orfoepiya, etimologiya, üslubiyyat, dil tarixi və s.) araşdırılmışdır. Alimin «Azərbaycan dili tarixi xülasələri», «M.F.Axundov dil haqqında və Axundovun dili», «Azərbaycan dilinin tarixi», «Azərbaycan ədəbi dilinin inkişaf yolları», «Kitabi-Dədə Qorqud» dastanının dili», «Azəri ədəbi dilinin tarixi», «Azərbaycan dilinin tarixi qrammatikası» və ölümündən sonra çap olunmuş «Azərbaycan ədəbi dilinin tarixi (II hissə)», «Azərbaycan dili orfoepiyasının əsasları» kitabları yalnız Azərbaycan dilçiliyini deyil, ümumilikdə türkologiya elmini zənginləşdirmişdir. Görkəmli alim etimoloji tədqiqatlar sahəsində də xeyli iş görmüş, araşdırmalarını ümumiləşdirərək 1962-ci ildə «50 söz» adlı orijinal kitab nəşr etdirmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü Əbdüləzəl Dəmirçizadə 1979-cu ildə Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences Abdulezel Mammad oglu Demirchizade was born in Sheki in 1909. He received primary and secondary education in Sheki. After graduating from the Sheki Teachers Seminar, he began his career as a teacher at City School No 2 in 1925. His first article was published in the “New School” in that year. A.Demirchizade has shown great interest in artistic creativity in his youth, wrote poems, stories and essays. However, he was more interested in scientific work and, therefore, directed his entire activity to the field of scientific research.
Demirchizadeh came to Baku in 1929 and entered the Pedagogical Faculty of AUL. He was admitted to the Department of Languages in 1933 as a postgraduate student. In 1936, the first book titled "Turkic language" was published after the postgraduate study, in 1938, the second book entitled "Summaries of the Azerbaijani Literary Language History" was published. In 1940, Demirchizade was awarded the scientific degree of PhD on philological sciences. The scientist continued his scientific researches in the field of language history. In 1944, he defended his doctoral dissertation on the theme of "History of the Azerbaijani language (ancient period)". In 1945 he was awarded the title of professor. From 1940 to 1943, he headed the Azerbaijani Linguistic Chairs at the Azerbaijan State Pedagogical Institute at the Azerbaijan State University (present BSU) from 1943 until the end of his life. Demirchizadeh was elected as Corresponding Member of the Azerbaijan AS in 1955. He has published more than 20 books, more than 200 scientific and scientific-methodical articles. In these works, as an innovative scientist, the more unspecified areas of Azerbaijani linguistics (phonetics, orfoepia, etymology, stylistic language, history of language etc.) were researched. He is the author of following books - "The summary history of Azerbaijani language", "The history of Azerbaijani literary language", "Historical Grammar of Azerbaijani Language" and " The History of Azerbaijani Literary Language (II part)", "Fundamentals of the Azerbaijani orthoepy". The prominent scientist has done a great deal of research in the field of etymology, and has published his research in 1962 with an original book called "50 words". Corresponding member of ANAS Abdulezel Demirchizade died in 1979 in Baku. |