Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Qara Məmməd oğlu Əhmədov 1928-ci ildə Qəbələ rayonunun Çarxana kəndində anadan olmuşdur. 1949-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin Tarix fakültəsini bitirmişdir.
1958-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyası Arxeologiya İnstitutunun Leninqrad bölməsində “Azərbaycanın IX-XIII əsrlər şirsiz məişət keramikası” mövzusunda dissertasiya müdafiə etmiş və fəlsəfə doktoru adını almışdır. Onun elmi fəaliyyəti Azərbaycanın orta əsrlər dövrü abidələrinin tədqiqatlarından ibarət olmuşdur. 1972-ci ildə “Beyləqan orta əsr şəhəri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. Bununla o, Azərbaycanda arxeologiya ixtisası üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almış ilk alim olmuşdur. Q.Əhmədov 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Q.Əhmədov 1953-cü ildən 1968-ci ilədək 15 il müddətində Azərbaycanın möhtəşəm orta əsr şəhərlərindən olan Beyləqanda (Örənqala) arxeoloji qazıntılar aparmışdır. Q.Əhmədov 30 ildən artıq bir müddətdə qədim Qəbələ şəhərinin erkən orta əsr və orta əsr dövrlərini əhatə edən sahələrində arxeoloji qazıntı işləri aparmışdır. Bu tədqiqatların yekunu olaraq “Qəbələ orta əsrlərdə” adlanan kitab nəşr etdirmişdir. Q.Əhmədov Azərbaycan arxeologiya elmini beynəlxalq miqyasda layiqincə təmsil etmiş, bütün ömrünü Azərbaycanın dövlətçilik tarixində böyük əhəmiyyətə malik olan orta əsr şəhərlərinin tədqiqatlarına sərf etmişdir. Q.Əhmədov 20 il Tarix İnstitutunun nəzdindəki Arxeologiya və Etnoqrafiya Sektorunun Elmi Şurasına rəhbərlik etmişdir. Onun 100-dən artıq elmi məqaləsi və 6 monoqrafiyası nəşr olunmuşdur. Q.Əhmədovun rəhbərliyi ilə 7 elmlər namizədi, 3 elmlər doktoru hazırlanmışdır. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Qara Əhmədov 2003-cü il may ayının 4-də Bakıda vəfat etmişdir. |

Corresponding member of Azerbaijan National Academy of Sciences, Gara Mammad oglu Ahmadov was born in 1928 in the village of Charkhana in Gabala region. In 1949 he graduated from the History faculty of Baku State University.
In 1958, he defended his PhD dissertation on the topic of "Azerbaijan's IX-XIII centuries of home ceramics" at the Leningrad department of the Institute of Archeology of the USSR Academy of Sciences. His scientific activity consisted of research of medieval monuments of Azerbaijan. In 1972, he defended his doctoral dissertation on "Beylagan medieval city". Thus, he was the first scientist who received a doctorate in archeology in Azerbaijan. G.Ahmadov was elected as a corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences in 2001. From 1953 to 1968, G.Ahmadov carried out archaeological excavations in Beylagan (Orkanqala), one of the most magnificent medieval cities of Azerbaijan during 15 years. G.Ahmedov carried out archaeological excavations in the fields of ancient medieval periods of ancient Gabala for more than 30 years. As a result of these studies, Gabala published a book called the Middle Ages. G.Ahmedov honored Azerbaijani archeology in the international scale and spent his entire life studying medieval cities with great importance in the history of Azerbaijan's statehood. G.Ahmedov headed the Scientific Council of the Archeology and Ethnography Sector under the Institute of History for 20 years. He has published more than 100 scientific articles and 6 monographs. Seven candidates of sciences and 3 doctors of sciences have been trained under the leadership of G.Ahmedov. Corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Gara Ahmedov, died on 4 May 2003 in Baku. |