Ş.Xəlilov 1939-cu il oktyabrın 1-də Gürcüstan Respublikasının Dmanisi rayonunun Yuxarı Qarabulaq kəndində anadan olmuşdur. 1962-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Coğrafiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
1969-cu ildə coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, 1996-cı ildə coğrafiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 2007-ci ildə professor elmi adını almış, 2001-ci ildə isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvü seçilmişdir. Ş.Xəlilov təyinatla AEA-nın Coğrafiya İnstitutuna işə göndərilmiş, orada Ekocoğrafiya şöbəsinin müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini, laboratoriya müdiri, akademiya partiya komitəsinin katibi, Azərbaycan Dövlət Universitetinin Humanitar məsələlər üzrə prorektoru və Coğrafiya fakültəsində Ətraf mühitin mühafizəsi kafedrasının professoru olmuşdur. Ş.Xəlilovun əsas elmi fəaliyyət istiqaməti Azərbaycanın su anbarları və göllərinin hidroloji xüsusiyyətləri, su anbarlarının lillənməsi və sahillərinin dinamikası, su təsərrüfatı tədbirlərinin, o cümlədən su anbarlarının ətraf mühitə təsiri, onların mühafizəsi, səmərəli istifadəsi problemlərinin tədqiqidir. O, Azərbaycan coğrafiyaçıları içərisində ilk dəfə yeni su anbarlarının səmərəli yerləşdirilməsinin əsas ekoloji-coğrafi prinsiplərini işləyib hazırlamış, mövcud su anbarlarının ətraf mühitə neqativ təsirlərinin, o cümlədən onların lillənməsi və sahillərinin dinamikasının intensivliyi proqnozunu vermişdir. Onun 1995, 1997 və 2000-ci illərdə əldə etdiyi elmi nəticələr Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətində coğrafiya elminin ən mühüm nəticələri kimi qəbul edilmişdir. Respublikanın gölləri və su anbarlarının mühafizəsi və səmərəli istifadəsi üzrə elmi nəticələr Dövlət Ekologiya və Təbiətdən İstifadəyə Nəzarət Komitəsi tərəfindən Azərbaycan Respublikasının su ehtiyatlarının kompleks istifadəsi və mühafizəsi üzrə baş sxeminin tərtibində istifadə edilmişdir. Ş.Xəlilov 1978-1984-cü illərdə Azərbaycan EA partiya komitəsinin katibi, Bakı Şəhər Sovetinin deputatı seçilmiş, Azərbaycan müstəqillik əldə etdikdən sonra da Yeni Azərbaycan Partiyası Yasamal rayon təşkilatının əsas təşkilatçılarından biri olmuş, rayon təşkilatı sədrinin birinci müavini seçilmiş, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Ekspert Şurasının üzvü olmuşdur. Ş.Xəlilov 100-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın müəllifi olmuş, həmçinin, Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasının VI-X cildlərində çaylar, göllər və su anbarlarına aid 50-dən artıq məqalə çap etdirmişdir. Onun 12 elmi əsəri xarici ölkələrdə nəşr olunmuşdur. Bir çox beynəlxalq və ümumittifaq simpozium və müşavirələrində (İngiltərə, Helsinki, Moskva, Sankt-Peterburq, Novosibirsk, Tiflis, Minsk, Yakutsk, Nijniy Novqorod və s.) Azərbaycan coğrafiya elmini layiqincə təmsil etmişdir. 20 il ərzində Azərbaycan Televiziyasının ən çox sevilən verilişlərindən olan elmi-kütləvi “Səyahət” və “Sovet Azərbaycanına səyahət” verilişlərinin daimi aparıcısı olmuşdur. Ş.Xəlilov “Fədakar əməyə görə” yubiley medalı ilə təltif edilmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü Şahvələd Xəlilov 2007-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

S.Khalilov was born on October 1, 1939 in the village of Upper Garabulag of Dmanisi district of the Republic of Georgia. In 1962 he graduated from the Faculty of Geography of Azerbaijan State University (now Baku State University).
In 1969 he was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Geography, in 1996 - Doctor of Geography, in 2007 - Professor. In 2001 he was elected Corresponding Member of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). S.Khalilov was sent to work at the Institute of Geography of the Academy of Sciences, where he worked as the head of the Department of Ecology, Deputy Director for Scientific Affairs, Laboratory Manager, Secretary of the Academy Party Committee, Vice-Rector for Humanities at the Azerbaijan State University, and Professor of Environment The main scientific activity of S. Khalilov is to study hydrological features of water reservoirs and lakes of Azerbaijan, the dynamics of water reservoirs and shores, the problems of water management, including the impact of water reservoirs on environment, their protection and efficient use. He worked out the main environmental and geographical principles of the efficient placement of new reservoirs within the geographies of Azerbaijan, and predicted the negative effects of existing reservoirs on the environment, including the dynamics of their shoreline and shoreline. His scientific results in 1995, 1997 and 2000 were considered by the Presidium of the Azerbaijan Academy of Sciences as the most important result of geographical science. S.Khalilov was elected secretary of the party committee of the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan in 1978-1984 and was elected as the first deputy chairman of the Yasamal district organization of the New Azerbaijan Party after the independence of Azerbaijan. He was a member of the Expert Council of the Certification Commission. He is the author of more than 100 scientific works, including 5 monographs, and has published more than 50 articles on rivers, lakes and reservoirs in volumes VI-X of the Azerbaijan Soviet Encyclopedia. His 12 scientific works have been published abroad. For over 20 years, he has been a regular contributor to many of the most popular television programs in Azerbaijan, such as Travel and Travel to Soviet Azerbaijan. Khalilov was awarded the Jubilee Medal for "For Valiant Labor". Corresponding member of ANAS Shahvalad Khalilov died in 2007 in Baku. |