Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zakir Cabbar oğlu Məmmədov 16 avqust 1936-cı ildə Ağdam şəhərində anadan olmuşdur.
Z.Məmməda 1957-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsini bitirmişdir. 1969-cu ildə fəlsəfə doktoru, 1990-cı ildə elmlər doktoru adını almaq üçün dissertasiya müdafiə etmişdir. 2001-ci ildə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. Əmək fəaliyyətinə 1962-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunda kiçik elmi işçi vəzifəsindən başlayan Z.Məmmədov 1962-1963-cü illərdə Misirdə Asuan Su Elektrik Stansiyasının inşasında tərcüməçi kimi çalışmışdır. Z.Məmmədov 1964-cü ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda elmi işçi kimi çalışmış, 1969-cu ildən 1970-ci ilə qədər Azərbaycan Sovet Ensiklopediyasında elmi redaktor vəzifəsində işləmişdir. Z.Məmmədov 1970-ci ildən həyatının sonuna qədər Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda böyük elmi işçi, şöbə müdiri vəzifələrində çalışmışdır. Z.Məmmədovun elmi yaradıcılığı əsas etibarilə Şərq fəlsəfəsi tarixi və dinşünaslıq məsələlərinə həsr edilmişdir. Z.Məmmədov 40 ilə yaxın müddətdə elmi axtarışlar apararaq, Azərbaycan filosoflarının və mütəfəkkirlərinin ərəb və fars dillərində dünyanın müxtəlif ölkələrində çap olunmuş, habelə əlyazması şəklində saxlanılan zəngin irsini üzə çıxarmışdır. Alim onların fəlsəfəsini (varlıq təlimi və idrak nəzəriyyəsini), məntiqini, ictimai-siyasi və etik görüşlərini araşdırmışdır. Z.Məmmədov sübuta yetirmişdir ki, orta əsrlərdə müsəlman Şərqində, o cümlədən Azərbaycanda dini fəlsəfi təlimlərlə yanaşı, elmi-fəlsəfi təlimlər də olmuşdur. Bununla yanaşı, müəyyənləşdirmişdir ki, elmi-fəlsəfi təlimlər Şərq peripatetizmindən, sufizmin panteist istiqamətindən və işraqilikdən ibarətdir. Z.Məmmədovun tədqiqatları göstərir ki, Şərq peripatetizmini türk filosofu Əbunəsr Farabi, sufizmin panteist sistemini Azərbaycan filosoflarından Eynəlqüzat Miyanəci, işıq və qaranlıq prinsipinə əsaslanan işraqilik təlimini Şihabəddin Yəhya Sührəvərdi yaratmışdır. Z.Məmmədov 20-yə yaxın kitabın, 250 elmi məqalənin müəllifidir. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Zakir Məmmədov 2003-cü il martın 2-də Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Закир Мамедов родился в Агдамском районе16 августа 1936-го года. В 1957 году окончил факультет востоковедения Азербайджанского государственного университета. В 1969-м году Закир Мамедов успешно защитил кандидатскую диссертацию на тему «Логические воззрения Сираджеддина Урмави». В 1990 году получил степень доктора наук. В 2001-м году он был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана.
С 1962 года Закир Мамедов начал свою трудовую деятельность в Институте востоковедения НАНА на должности младшего научного сотрудника. С сентября 1962-го года по сентябрь 1963-го года в качестве первого азербайджанского переводчика работал на строительстве плотины в Египте. За год своей работы в Египте он занимался изучением местных диалектов, а также собрал богатый научный материал на арабском языке. После возвращения на родину он начал преподавать в Азербайджанском государственном университете (ныне Бакинский государственный университет) египетский диалект арабского языка, а за проявленный научный интерес к собранному материалу по восточной философии он был принят на работу на философское отделение Академии наук Азербайджана (ныне Институт философии НАНА). С 1969-го по 1970-й год Закир Мамедов в качестве научного редактора в Азербайджанской Советской Энциклопедии принял активное участие в написании статей, посвященных национальной философии. Именно благодаря его исследованиям ученые философы попали в десятитомник национальной энциклопедии. Закир Мамедов занимался также и педагогической деятельностью, преподавал в высших учебных заведениях философию, азербайджанскую философию, историю восточной философии. Закир Мамедов с 1997-го по 2000-й год был членом экспертного совета по «истории, теологии, философии, психологии и педагогическим наукам» Высшей Аттестационной Комиссии при Президенте Республики. Занимающая важное место в творчестве Закира Мамедова и являющаяся венцом его творчества книга «История азербайджанской философии» является отображением его более чем 30-летней исследовательской работы и посвящена богатому философскому наследию азербайджанских философов и мыслителей. В книге освящается история развития азербайджанской философии, идеологические течения, философские учения с древнейших времен до конца XIX века, исследуются мировоззрения их азербайджанских представителей на базе восточной философской мысли. Произведения Бахманйара были переведены с арабского на азербайджанский язык, а небольшой отрывок из его «Книги приобретения знаний» и два других трактата целиком были опубликованы. Помимо ученых философов, также историки, литераторы и правоведы использовали в своей работе труды Закира Мамедова. Современные исследователи в качестве источников для своих работ пользуются его переводами произведений философов и мыслителей средних веков. Ученый является автором 20 книг и 250 научных статей. Член-корреспондент Национальной Академии наук Азербайджана Закир Мамедов скончался 2 марта 2003-го года в Баку. |