F.Orucəliyev 1934-cü ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. 1958-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Neft-mədən fakültəsini bitirmişdir.
1968-ci ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 1981-ci ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, professor elmi adını almış, 1989-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü seçilmişdir. F.Orucəliyev 1963-cü ilə qədər 26 Bakı komissarı adına Neft Qazçıxarma İdarəsində neft hasilatı üzrə operator, Elmi Tədqiqat İstehsalat İşləri Sexinin (ETİİS) baş mühəndisi işləmişdir. O, 1963-1997-ci illərdə AEA-nın Dərin Neft Qaz Yataqları Problemi İnstitutunda mühəndis, böyük mühəndis, baş elmi işçi, laboratoriya rəhbəri olmuşdur. F.Orucəliyev neft və qaz yataqlarının işlənilməsi sahəsində görkəmli alim olmuşdur. F.Orucəliyevin elmi tədqiqatları flüid və kollektorların real xassələrinin tam nəzərə alınması ilə qaz-maye karbohidrogen sistemlərinin laylarında süzülmə prosesinin qaz-hidrodinamik modelləşdirilməsi üsullarının işlənilməsi, müxtəlif rejimlərdə və işlənilmə sistemlərində uçucu neftlərin qaz-kondensat, qaz-kondensat-neft yataqlarının işlənilməsinin kompleks layihə üsullarının yaradılması, həmçinin mürəkkəb lay proseslərinin xüsusiyyətlərinin öyrənilməsi istiqamətlərində aparılmışdır. F.Orucəliyev 180-dən artıq elmi məqalənin, 2 monoqrafiyanın, 5 ixtira şəhadətnaməsinin müəllifi olmuşdur. Alimin rəhbərliyi ilə 5 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. F.Orucəliyev 1982-ci ildə «Azərbaycanın dəniz qaz-kondensat yataqlarının ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi və işlənilməsinin layihə edilməsinin elmi üsullar kompleksinin işlənilməsi, istehsalata tətbiqi» işinə görə Azərbaycan Dövlət Mükafatı laureatı adına layiq görülmüş, «SSRİ ixtiraçısı» döş nişanı ilə təltif edilmişdir. AMEA-nın müxbir üzvü Faiq Orucəliyev 1997-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

F. Orujaliyev was born in 1934 in Baku. In 1958 he graduated from the Oil Industry Faculty of the Azerbaijan Industry Institute (now Azerbaijan State Oil and Industry University).
In 1968 he was deserved the degree of Doctor of Philosophy in Technology, in 1981 - Doctor of Technical Sciences, Professor. In 1989 he was elected Corresponding Member of the Azerbaijan Academy of Sciences (AEA). F.Orucaliyev worked as an oil extraction operator, chief engineer of the Research Production Workshop (ETTIS) in the Oil and Gas Production Office of the 26th Baku Commissioner until 1963. He was an engineer, a senior engineer, a senior research assistant, and a laboratory supervisor at the Institute for Deep Gas Fields of the AAS in 1963-1997. F. Orujaliyev was a prominent scientist in the field of oil and gas development. F.Orujaliyev is the author of more than 180 scientific articles, 2 monographs and 5 certificates of invention. Under the guidance of the scientist 5 doctors of philosophy were prepared. F.Orujaliyev was awarded the State Prize Laureate of the USSR in 1982 for his work on "Development and Application of Scientific Methods of Design and Assessment of Offshore Gas Condensate Field Reserves of Azerbaijan". Corresponding member of ANAS Faig Orujaliyev died in 1997 in Baku. |