S.Orucov 1912-ci il mayın 30-da Bakıda anadan olmuşdur. 1929-1931-ci illərdə orta məktəbdə dərs demiş, 1931-1936-cı illərdə Azərbaycan Neft Sənayesi İnstitutunda (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) oxumuşdur.
S.Orucov 1940-cı ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 1961-ci ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, professor elmi adını almış, 1967-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü seçilmişdir. S.Orucov 1936-1946-cı illərdə kompressor təsərrüfatında mexanik, neftçıxarma ustası, Suraxanı mədənlərində direktor olmuşdur. "Ordconikidzeneft"in idarə rəisi, "Azərneftkombinat"da qazma üzrə rəis müavini, "Azneftdə" baş mühəndis işləmişdir. S.Orucov Böyük Vətən Müharibəsinin iştrakçısı olmuşdur. 1949-1953 və 1955-1957-ci illərdə SSRİ Neft Sənayesi nazirinin müavini, 1957-1959-ci illərdə Azərbaycan SSR Xalq Təsərrüfatı Şurasının sədri və Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin sədr müavini, 1959-1962-ci illərdə SSRİ Nazirlər Soveti nəzdində Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin daimi nümayəndəsi, 1962-1965-ci illərdə SSRİ Kimya, Neft və Yanacaq Sənayesi Dövlət Komitəsinin sədr müavini, SSRİ Dövlət Plan Komitəsi nəzdində Dövlət Neftçıxarma Sənayesi Komitəsi sədrinin 1-ci müavini və 1965-1972-ci illərdə SSRİ Neftçıxarma (nefthasilatı) və Neft Sənayesi nazirinin 1-ci müavini vəzifələrində işləmişdir. Alim 1972-1981-ci illərdə SSRİ Qaz Sənayesi naziri olmuşdur. S.Orucov dəfələrlə Azərbaycan və SSRİ Ali Sovetlərinə deputat seçilmişdir. S.Orucov neft və qaz yataqlarının işlənməsi sahəsində tədqiqat işləri aparmış, hava vurmaqla (aerasiya) dərin neft quyularının mənimsənilməsi üsulunu işləyib hazırlamış, dəniz neft yataqlarının, o cümlədən, Neft Daşlarındakı yataqların kəşfi və mənimsənilməsində bilavasitə iştirak etmiş və bir sıra iri bloklu dəniz-buruq əsaslarının konstruksiyasını təklif etmişdir. Onun fəal iştirakı ilə Qərbi Sibir, Orenburq vilayəti, Türkmənistan və Özbəkistanda neft və qaz yataqları istismara verilmişdir. S.Orucov Xəzər dəniz neft yataqlarında, xüsusilə də Neft Daşlarında neft çıxarılmasına böyük əmək sərf etmişdir. S.Orucovun SSRİ qaz sənayesinin inkişafında böyük xidmətləri olmuşdur. Xüsusilə Sibirdə qaz sənayesinin inkişafına diqqət yetirmişdir. SSRİ Neft Komitəsinin sədri və dünya neft konqreslərinin sədr müavini seçilmişdir. 200-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 10 monoqrafiyanın müəllifi olmuşdur. S.Orucov 1950-ci və 1951-ci illərdə iki dəfə SSRİ Dövlət Mükafatı, 1970-ci ildə Lenin Mükafatı laureatı olmuşdur, 1964-cü ildə Əməkdar elm və texnika xadimi, 1980-ci ildə Sosialist Əməyi Qəhrəmanı adına layiq görülmüşdür. Urenqoy neft-qaz hasilatı idarəsinin istehsalat birliyi və bir sərnişin gəmisi onun adını daşıyır. AMEA-nın müxbir üzvü Sabit Orucov 1981-ci ildə Moskvada vəfat etmişdir. |

S. Orujov was born on May 30, 1912 in Baku. He taught at the secondary school in 1929-1931 and studied at the Azerbaijan Oil Industry Institute (now Azerbaijan State University of Oil and Industry) in 1931-1936.
S.Orujov received his PhD in technical sciences in 1940, doctor of technical sciences in 1961, professor. In 1967 he was elected correspondent member of the Academy of Sciences of Azerbaijan (AAS). S. Orujov was a mechanic, oil refiner, director of Surakhani mines in the compressor farm from 1936 to 1946. He worked as Chief Executive Officer of Ordconikidzeneft, Deputy Chief of Drilling at Azneftkombinat, Chief Engineer at Azneft. S. Orujov was a participant in the Great Patriotic War. Deputy Minister of Oil Industry of the USSR in 1949-1953 and 1955-1957, Chairman of the Council of Ministers of the Soviet Socialist Republic of Azerbaijan in 1957-1959 and Deputy Chairman of the Council of Ministers of the USSR in 1959-1962 Permanent Representative, Deputy Chairman of the USSR State Committee for Chemistry, Oil and Fuel Industry, 1962-1965, First Deputy Chairman of the State Oil and Gas Industry Committee under the USSR State Planning Committee, and the Oil and Gas Industry of the USSR in 1965-1972. The scientist was the Minister of Gas Industry of the USSR from 1972-1981. S. Orujov was repeatedly elected deputy to the Supreme Soviet of Azerbaijan and USSR. S. Orujov has conducted research in the field of oil and gas fields development, developed a method of mastering deep oil wells, and has directly participated in the discovery and development of offshore oil fields, including the Oil Rocks, and a number of large blocks. S. Orujov has made great efforts to extract oil from the Caspian oil fields, especially in the Oil Rocks. S. Orujov played a great role in the development of the gas industry of the USSR. He particularly focused on the development of the gas industry in Siberia. He was elected Chairman of the USSR Oil Committee and Deputy Chairman of the World Oil Congress. He is the author of more than 200 scientific works, including 10 monographs. S. Orujov was twice deserved USSR State Prize in 1950 and 1951, the Lenin Prize in 1970, in 1964 he was awarded the title of Honored Worker of Science and Technology, and in 1980, the Hero of Socialist Labor. The production unit of the Urengoy Oil and Gas Production Department and one passenger ship are named after him. Corresponding member of ANAS Sabit Orujov died in 1981 in Moscow. |