Q.Sultanov 1918-ci ildə İranın Ərdəbil şəhərində anadan olmuşdur. 1938-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Biologiya fakültəsinə qəbul olunmuşdur.
1948-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1956-cı ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almış, 1968-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü seçilmişdir. Q.Sultanov Böyük Vətən müharibəsində iştirak etmişdir. 1945-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirdikdən sonra 1956-cı ilə qədər Geologiya İnstitutunda (indiki Geologiya və Geofizika İnstitutu), 1957-ci ildə isə ADU-da işləməyə başlamışdır. O, paleontologiyada ilk dəfə olaraq, gec miosen hövzələri faunasının öyrənilməsində fiziki-kimyəvi üsulları tətbiq etmiş, Azərbaycanda Sarmat faunası tiplərinin inkişafı və məhv olması xarakterini müəyyən etmişdir. Q.Sultanov Azərbaycan paleontologiya elmində yeni istiqamət olan paleobiogeokimyanın əsasını qoyanlardan biri olmuşdur. O, Abşeron mərtəbəsini üç yarımmərtəbəyə və onları da daha kiçik stratiqrafik vahidlərə bölmüşdür. Bu sxem alp geosinklinal qurşağının qapalı hövzələrinin bölgüsü üçün əsas olmuşdur. Abşeron mollusklarının təsnifatının əsaslarını və onların filogenetik sxemini, elementlərin biogen miqrasiyasının tədqiqi üsullarını işləyib hazırlamışdır. Onun paleontologiya və stratiqrafiya sahəsindəki əsas nailiyyətləri sistematika, müqayisəli morfologiya, ekogenez, gec kaynozoyun biostratiqrafiyası və s. ilə əlaqədardır. Q.Sultanov xeyli sayda elmi məqalə və monoqrafiyaların müəllifi olmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Qədir Sultanov 1995-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Г. Султанов родился в 1918 году в Ардебиле, Иран. В 1938 году был принят на факультет биологии Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет).
В 1948 году ему была присуждена степень доктора философии, а в 1956 году - доктора геолого-минералогических наук, а в 1968 году он был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана (АНА). Г. Султанов участвовал в Великой Отечественной войне. После окончания Азербайджанского государственного университета в 1945 году он начал работать в Институте геологии (ныне Институт геологии и геофизики) до 1956 года, а в 1957 году в АГУ. Впервые в палеонтологии он применил физико-химические методы для изучения фауны оснований миоцена. Г. Султанов был одним из основателей палеобиогеохимии, нового направления в науке палеонтологии в Азербайджане. Разработал основы классификации абшеронских моллюсков и их филогенетическую схему, методы изучения биогенной миграции элементов. Султанов был автором многих научных статей и монографий. Член-корреспондент НАНА Гадир Султанов скончался в 1995 году в Баку. |