Q.Sultanov 1918-ci ildə İranın Ərdəbil şəhərində anadan olmuşdur. 1938-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Biologiya fakültəsinə qəbul olunmuşdur.
1948-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1956-cı ildə geologiya-mineralogiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini almış, 1968-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü seçilmişdir. Q.Sultanov Böyük Vətən müharibəsində iştirak etmişdir. 1945-ci ildə Azərbaycan Dövlət Universitetini bitirdikdən sonra 1956-cı ilə qədər Geologiya İnstitutunda (indiki Geologiya və Geofizika İnstitutu), 1957-ci ildə isə ADU-da işləməyə başlamışdır. O, paleontologiyada ilk dəfə olaraq, gec miosen hövzələri faunasının öyrənilməsində fiziki-kimyəvi üsulları tətbiq etmiş, Azərbaycanda Sarmat faunası tiplərinin inkişafı və məhv olması xarakterini müəyyən etmişdir. Q.Sultanov Azərbaycan paleontologiya elmində yeni istiqamət olan paleobiogeokimyanın əsasını qoyanlardan biri olmuşdur. O, Abşeron mərtəbəsini üç yarımmərtəbəyə və onları da daha kiçik stratiqrafik vahidlərə bölmüşdür. Bu sxem alp geosinklinal qurşağının qapalı hövzələrinin bölgüsü üçün əsas olmuşdur. Abşeron mollusklarının təsnifatının əsaslarını və onların filogenetik sxemini, elementlərin biogen miqrasiyasının tədqiqi üsullarını işləyib hazırlamışdır. Onun paleontologiya və stratiqrafiya sahəsindəki əsas nailiyyətləri sistematika, müqayisəli morfologiya, ekogenez, gec kaynozoyun biostratiqrafiyası və s. ilə əlaqədardır. Q.Sultanov xeyli sayda elmi məqalə və monoqrafiyaların müəllifi olmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Qədir Sultanov 1995-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

G.Sultanov was born in 1918 in Ardabil, Iran. In 1938 he was admitted to the Faculty of Biology of Azerbaijan State University (now Baku State University).
In 1948 he got PhD, in 1956 - Doctor of Geology and Mineralogy, and in 1968 was elected Corresponding Member of the Academy of Sciences of Azerbaijan (AEA). G.Sultanov participated in the Great Patriotic War. After graduating from Azerbaijan State University in 1945, he worked at the Institute of Geology (now Institute of Geology and Geophysics) until 1956, and in 1957 at ASU. For the first time in paleontology, he used physical and chemical methods to study the fauna of late Miocene basins, and determined the nature and development of the Sarmat fauna species in Azerbaijan. Sultanov was one of the founders of paleobiogeochemistry, a new direction in the science of paleontology in Azerbaijan. He divided the Absheron floor into three and a half floors and smaller stratigraphic units. G.Sultanov is an author of numerous scientific articles and monographs. Corresponding member of ANAS Gadir Sultanov died in 1995 in Baku. |