Ə.Şıxlinski 1911-ci ildə Qazax rayonunun Qazaxbəyli kəndində anadan olmuşdur. 1932-ci ildə Gəncədə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu bitirmişdir. 1933-cü ildə Leninqrad şəhərində (Sankt-Peterburq) Baş Geofizika Rəsədxanası nəzdində mütəxəssis-iqlimşünaslar hazırlayan ali kurslarda təhsil almışdır.
Ə.Şıxlinski 1947-ci ildə coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, 1971-ci ildə coğrafiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini, 1972-ci ildə isə professor elmi adını alaraq, elə həmin il Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü seçilmişdir. Ə.Şıxlinski əmək fəaliyyətinə Azərbaycan Hidrometeoroloji Xidmət İdarəsində mütəxəssis-iqlimşünas və iqlim şöbəsinin rəisi vəzifələrində çalışmaqla başlamışdır. Coğrafiya İnstitutu yarandığı gündən orada kiçik elmi işçi, baş elmi işçi, Fiziki coğrafiya və İqlimşünaslıq şöbələrinin rəhbəri, elmi işlər üzrə direktor müavini və direktor olmuş, direktorun məsləhətçisi vəzifəsində işləmişdir. Bir müddət Azərbaycan Dövlət Universitetində (indiki Bakı Dövlət Universiteti) müəllim, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetində kafedra müdiri və Coğrafiya fakültəsinin dekanı vəzifələrində çalışmışdır. Ə.Şıxlinskinin əsas elmi maraq dairəsi ümumi iqlimşünaslıq, Azərbaycan iqliminin təsnifatı, dağlıq ölkələrin radiasiya və istilik balansı, iqlimin modelləşdirilməsinin tədqiqi, dağlıq ölkələrdə iqlim xəritələrinin tərtibi metodikasının işlənilməsi olmuşdur. Azərbaycanın, Dağıstanın və Xəzər dənizinin iqliminə dair ilk məlumat kitabçaları məhz Ə.Şıxlinskinin iştirakı və rəhbərliyi ilə çap olunmuşdur. Alimin “Azərbaycan SSR-in iqlim təsviri” (S.K.Kopelioviçlə birlikdə, 1937), “Azərbaycan SSR-in atmosfer yağıntıları” (1949), “Azərbaycanın iqlimi” (1968), “Azərbaycan SSR-in istilik balansı” (1969) və başqa əsərləri mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Onun “Azərbaycan SSR-in istilik balansı atlası” (1978) keçmiş SSRİ Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisinin (XTNS-in) gümüş medalına layiq görülmüşdür. Ə.Şıxlinskinin elmi yaradıcılığı təkcə iqlimşünaslıqla bitmir. O, respublika ərazisinin fiziki-coğrafi rayonlaşdırılmasını vermiş (V.Q.Zavriyevlə birlikdə) və bunu “Azərbaycan SSR-in coğrafiya atlası”nda (1949) çap etdirmişdir. Ə.Şıxlinski «Sovet Azərbaycanı» (1958) fundamental əsərinin elmi rəhbəri, redaktoru və əsas müəlliflərindən biri olmuşdur. Azərbaycanın irimiqyaslı iqlim xəritəsi (1961, 1977, 1991) və torpaqşünaslarla birgə tərtib etdiyi eyni miqyaslı torpaq-iqlim xəritəsi (1955, 1970) onun nailiyyətləri sırasındadır. Ə.Şıxlinskinin rəhbərliyi ilə coğrafiya üzrə 25 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. Ə.Şıxlinski Azərbaycan Dövlət Mükafatıına, Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülmüş, əməkdə və elmdə fərqləndiyinə, eləcə də Böyük Vətən müharibəsində göstərdiyi xidmətlərə görə dəfələrlə orden və medallarla təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Ənvər Şıxlinski 1992-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

A.Shikhlinski was born in 1911 in Gazakhbeyli village of Gazakh region. He graduated from the Azerbaijan Agricultural Institute in 1932 in Ganja. In 1933, he was trained at Leningrad (St.Petersburg), where he trained specialists-climatologists at the General Geophysical Observatory.
In 1947 A.Shikhlinski was awarded the degree of Doctor of Philosophy in Geography, and in 1971 - Doctor of Geography, and in 1972 he became a Corresponding Member of the Azerbaijan Academy of Sciences (AEA). A.Shikhlinski started his career as a specialist-climatologist and chief of the climate department in the Azerbaijan Hydrometeorological Service Center. From the time of the establishment of the Institute of Geography, he worked as a junior researcher, chief researcher, head of the Department of Physical Geography and Climatology, Deputy Director and Director of Scientific Affairs, and as Director Advisor. He has been a lecturer at Azerbaijan State University (now Baku State University), Head of Department at Azerbaijan State Pedagogical University, and Dean of the Faculty of Geography. The main areas of scientific activity of A. Shikhlinski were general climatology, classification of the Azerbaijani climate, radiation and thermal balance of mountain countries, climate modeling, development of climate mapping methodologies in mountainous countries. The first booklet on climate of Azerbaijan, Dagestan and the Caspian Sea was published with the participation and guidance of A. Shikhlinsky. A. Shikhlinski's scientific creativity is not limited to climatology. He gave the physical and geographical zoning of the territory of the republic (together with V.K.Zavriyev) and published it in the Geographical Atlas of the Azerbaijan SSR (1949). A. Shikhlinski was the scientific director, editor and one of the main authors of the fundamental work "Soviet Azerbaijan" (1958). Among its achievements are the large-scale climate map of Azerbaijan (1961, 1977, 1991). Under the leadership of A. Shikhlinski 25 PhDs were trained. A. Shikhlinski has been awarded the State Award of Azerbaijan, the title of Honored Scientist of Azerbaijan, distinguished in labor and science, as well as many times with orders and medals for his services in the Great Patriotic War. Corresponding member of ANAS Anvar Shikhlinski died in 1992 in Baku. |