Nəriman Şirinov 1929-cü il noyabrın 7-də Tovuz şəhərində anadan olmuşdur. 1949-cu ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Baytarlıq fakültəsinə daxil olmuşdur. 1950-ci ildə Moskva Baytarlıq Akademiyasına köçürülərək təhsilini 1954-cü ildə başa vurmuşdur. Əmək fəaliyyətinə 1954-cü ildə Balakən rayonunda MTS-də böyük baytar həkimi kimi başlamışdır. Elmə olan həvəs onu tezliklə Azərbaycan Elmi Tədqiqat Baytarlıq İnstitutuna gətirmişdir. 1955-ci ildən laborant, sonra isə Helmintologiya laboratoriyasında kiçik elmi işçi kimi çalışmışdır. 1970-ci ildən Azərbaycan Elmi Tədqiqat Baytarlıq İnstitutuna direktor vəzifəsinə təyin olunaraq ömrünün sonunadək burada çalışmış, mütəxəssislərin yetişdirilməsində əvəzsiz xidmətləri olmuşdur. Rəhbərliyi dövründə institutda 11 elmlər doktoru, 62 elmlər namizədi hazırlanmış, 5000-dən çox elmi əsər, monoqrafiyalar çap edilmişdir. 1962-ci ildə namizədlik, 1970-ci ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmiş, 1974-cü ildə professor elmi adına layiq görülmüşdür.
Nəriman Şirinov 1981-ci ildə "Şərəf nişanı" ordeninə, 1990-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülmüş, fəxri diplom və medallarla təltif edilmişdir. 2001-ci ildə AMEA-nın və Rusiya KTEA-nın müxbir üzvi seçilmişdir. Elmin inkişafında yüksək xidmətlərinə görə Ümumiittifaq KTEA-nın akademikləri K.J.Skryabin və N.S.Vişlevskinin 100 illiklərinə həsr edilmiş xatirə medalları ilə təltif edilmişdir. 1957-1960-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında suda üzən quşların helmint və helmintozlarını öyrənərək helmintologiya elmini yeni tədqiqatlarla zənginləşdirmişdir. Azərbaycanda, o cümlədən keçmiş Sovetlər Birliyində yeni helmint növlərini qeydə almış və onlara qarşı müalicə-profilaktika tədbirlərini işləyib hazırlamışdır. SSRİ-də ilk dəfə olaraq neft tullantıları və neft-kimya sintezi məhsullarının baytarlıqda və heyvandarlıqda istifadə etməklə yeni bir məktəb yaratmışdır. 1962-ci ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin Qərarı ilə Az.ETBİ-də Neft tullantıları, neft-kimya sintezi məhsullarından baytarlıqda istifadə etmək üçün yeni müalicə-profilaktika vasitələri axtaran laboratoriyanın təməlini qoyaraq ona uzun müddət rəhbərlik etmişdir. Aparılmış tədqiqatlar nəticəsində "Efiran-3", "Efiran-777", "Efiran-197", "N-12", "B" və bioloji stimulyator "Azolyat-A" preparatları dövlət qeydiyyatından keçərək müəlliflik şəhadətnaməsi almışdır. Nəriman Şirinov 6 müəlliflik şəhadətnaməsi, 200 elmi əsərin, 2 monoqrafiyanın, 3 kitabın, 4 kitabçanın müəllifidir. Əsərləri bir çox xarici ölkə nəşriyyatlarında (Polşa, Bolqarıstan, Macarıstan, Sovetler Birliyi ölkələrində) dərc edilmişdir. Bir çox beynəlxalq konqreslərdə, elmi konfranslarda, simpozium və sessiyalarda Azərbaycanı təmsil etmişdir. 1995-2000-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Dövlət Baytarlıq Komitəsində kollegiyanın, elmi-texniki şuranın üzvü, 2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nəzdində texniki şuranın, "Aqrar elm" jurnalının redaksiya heyətinin, AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun nəzdində namizədlik və doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmək üçün ixtisaslaşdırılmış şuranın üzvü olmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Nəriman Şirinov 2006-cı il iyul ayının 26-da Bakıda vəfat etmişdir. |

Ширинов Нариман родился 7 ноября 1929 года в Товузе. В 1949 году поступил на факультет ветеринарии Азербайджанского сельскохозяйственного института, а в 1950 году был переведен в Московскую ветеринарную академию, которую окончил в 1954 году. В этом же году приступил к трудовой деятельности в качестве старшего врача-ветеринара. Вскоре его интерес к науке привел его в Азербайджанский научно-исследовательский ветеринарный институт. С 1955 года работал лаборантом, затем младшим научным сотрудником в лаборатории гельминтологии. С 1970 года он начал работать директором этого института. За период его руководства в институте были подготовлены 11 докторов наук, 62 кандидата наук, более 5000 научных работ и монографий. В 1962 году он защитил кандидатскую диссертацию в 1970 году - докторскую, был удостоен звания профессора в 1974 году.
Нариман Ширинов был награжден Орденом "Знака почета" в 1981 году, Государственной премией Азербайджанской Республики в 1990 году, почетными дипломами и медалями. Научная деятельность посвящена изучению гельминофауны и гельминтозов домашних водоплавающих птиц, эффективности использования пиперазинсульфата при гангулетеракидозе гусей и уток; изучению действия препаратов нефтяного происхождения в качестве акарицидных, гельминтоцидных, дезинфекционных средств и стимуляторов роста животных и птиц. Выявил 46 видов гельминтов, паразитирующих на домашних водоплавающих птицах, 10 из которых были ранее неизвестны ветеринарной науке. Организовал новое направление — изыскание и внедрение лечебно-профилактических средств из отходов нефти и продуктов нефтехимического синтеза. Испытал около 1000 средств, выявил эффективные акарицидные, гельминтоцидные и дезинфицирующие препараты. Разработал и внедрил в животноводческих хозяйствах республики мероприятия против эхинококкоза и ценуроза овец, аскаридиоза кур и иксодовых клещей-переносчиков возбудителей пироплазмидозов крупного рогатого скота. Нариман Ширинов является автором 6 авторских свидетельств, 200 научных работ, 2 монографий, 3 книг, 4 учебных пособий. Он представлял Азербайджан на многих международных конгрессах, научных конференциях, симпозиумах и сессиях. В 1995-2000 гг. член правления Научно-технического совета при Государственном ветеринарном комитете при Кабинете министров Азербайджанской Республики, в 2000-2004 гг. он был членом технического совета при Министерстве сельского хозяйства Азербайджанской Республики, редакции журнала «Аграрная наука», Института зоологии НАНА, а также членом специализированного совета по защите диссертаций. Член-корреспондент НАНА Нариман Ширинов скончался 26 июля 2006 года в Баку. |