Nəriman Şirinov 1929-cü il noyabrın 7-də Tovuz şəhərində anadan olmuşdur. 1949-cu ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Baytarlıq fakültəsinə daxil olmuşdur. 1950-ci ildə Moskva Baytarlıq Akademiyasına köçürülərək təhsilini 1954-cü ildə başa vurmuşdur. Əmək fəaliyyətinə 1954-cü ildə Balakən rayonunda MTS-də böyük baytar həkimi kimi başlamışdır. Elmə olan həvəs onu tezliklə Azərbaycan Elmi Tədqiqat Baytarlıq İnstitutuna gətirmişdir. 1955-ci ildən laborant, sonra isə Helmintologiya laboratoriyasında kiçik elmi işçi kimi çalışmışdır. 1970-ci ildən Azərbaycan Elmi Tədqiqat Baytarlıq İnstitutuna direktor vəzifəsinə təyin olunaraq ömrünün sonunadək burada çalışmış, mütəxəssislərin yetişdirilməsində əvəzsiz xidmətləri olmuşdur. Rəhbərliyi dövründə institutda 11 elmlər doktoru, 62 elmlər namizədi hazırlanmış, 5000-dən çox elmi əsər, monoqrafiyalar çap edilmişdir. 1962-ci ildə namizədlik, 1970-ci ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə etmiş, 1974-cü ildə professor elmi adına layiq görülmüşdür.
Nəriman Şirinov 1981-ci ildə "Şərəf nişanı" ordeninə, 1990-cı ildə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatına layiq görülmüş, fəxri diplom və medallarla təltif edilmişdir. 2001-ci ildə AMEA-nın və Rusiya KTEA-nın müxbir üzvi seçilmişdir. Elmin inkişafında yüksək xidmətlərinə görə Ümumiittifaq KTEA-nın akademikləri K.J.Skryabin və N.S.Vişlevskinin 100 illiklərinə həsr edilmiş xatirə medalları ilə təltif edilmişdir. 1957-1960-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında suda üzən quşların helmint və helmintozlarını öyrənərək helmintologiya elmini yeni tədqiqatlarla zənginləşdirmişdir. Azərbaycanda, o cümlədən keçmiş Sovetlər Birliyində yeni helmint növlərini qeydə almış və onlara qarşı müalicə-profilaktika tədbirlərini işləyib hazırlamışdır. SSRİ-də ilk dəfə olaraq neft tullantıları və neft-kimya sintezi məhsullarının baytarlıqda və heyvandarlıqda istifadə etməklə yeni bir məktəb yaratmışdır. 1962-ci ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin Qərarı ilə Az.ETBİ-də Neft tullantıları, neft-kimya sintezi məhsullarından baytarlıqda istifadə etmək üçün yeni müalicə-profilaktika vasitələri axtaran laboratoriyanın təməlini qoyaraq ona uzun müddət rəhbərlik etmişdir. Aparılmış tədqiqatlar nəticəsində "Efiran-3", "Efiran-777", "Efiran-197", "N-12", "B" və bioloji stimulyator "Azolyat-A" preparatları dövlət qeydiyyatından keçərək müəlliflik şəhadətnaməsi almışdır. Nəriman Şirinov 6 müəlliflik şəhadətnaməsi, 200 elmi əsərin, 2 monoqrafiyanın, 3 kitabın, 4 kitabçanın müəllifidir. Əsərləri bir çox xarici ölkə nəşriyyatlarında (Polşa, Bolqarıstan, Macarıstan, Sovetler Birliyi ölkələrində) dərc edilmişdir. Bir çox beynəlxalq konqreslərdə, elmi konfranslarda, simpozium və sessiyalarda Azərbaycanı təmsil etmişdir. 1995-2000-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti yanında Dövlət Baytarlıq Komitəsində kollegiyanın, elmi-texniki şuranın üzvü, 2000-2004-cü illərdə Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nəzdində texniki şuranın, "Aqrar elm" jurnalının redaksiya heyətinin, AMEA-nın Zoologiya İnstitutunun nəzdində namizədlik və doktorluq dissertasiyalarını müdafiə etmək üçün ixtisaslaşdırılmış şuranın üzvü olmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Nəriman Şirinov 2006-cı il iyul ayının 26-da Bakıda vəfat etmişdir. |

Nariman Shirinov was born on November 7, 1929 in Tovuz. In 1949 he entered the Veterinary Faculty of Azerbaijan Agricultural Institute. In 1950 he moved to Moscow Veterinary Academy and graduated in 1954. He began his labor activity in 1954 as a major veterinarian in Balakan region. Then he came to the Azerbaijan Scientific Research Veterinary Institute. Since 1955 he has worked as a laboratory assistant and later as a junior researcher at the Helmintology Laboratory. Since 1970, he has been the director of the Azerbaijan Scientific Research Veterinary Institute and has worked here until the end of his life and has had invaluable service in training specialists. During the period of its management, 11 doctors of sciences, 62 candidates of sciences, more than 5000 scientific works and monographs were published in the institute. In 1962, he defended his Ph.D. dissertation in 1970 and was awarded the title of professor in 1974.
Nariman Shirinov was awarded with the Order of Honor in 1981, the State Prize of the Republic of Azerbaijan in 1990, honored diplomas and medals. In 2001, he was elected Corresponding Organ of ANAS and Russian KTEA. For their outstanding contribution to the development of science, the KTEA academy members were awarded commemorative medals dedicated to the 100th anniversary of K.J. Skryabin and N. Vishlevskiy. Studying the helminths and helmintoses of water birds in the Republic of Azerbaijan in 1957-1960, enriched the science of helmintology with new research. Has registered new helmintic types in Azerbaijan, including the former Soviet Union and has developed treatment and prophylactic measures against them. For the first time in the USSR, a new school was created using veterinary and animal breeding products for petroleum wastes and petrochemical synthesis. In 1962, by the Decree of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR, he laid the foundation for a new laboratory for the treatment of prophylactics of oil waste, petrochemical synthesis products in AZE.AzBI and led him for a long time. As a result of the studies, Efiran-3, Efiran-777, Efiran-197, N-12, B and biological stimulator "Azolyat-A" have received the certificate of state registration. Nariman Shirinov is the author of 6 author's certificates, 200 scientific works, 2 monographs, 3 books, 4 manuals. His works have been published in many foreign publishing houses (Poland, Bulgaria, Hungary, and the Soviet Union). He represented Azerbaijan at many international congresses, scientific conferences, symposiums and sessions. From 1995 to 2000 he was a member of the Board of the State Veterinary Committee under the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, a member of the Scientific and Technical Council of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan in 2000-2004, editorial board of Agrarian Science Magazine, Institute of Zoology of ANAS and a member of the specialized council to defend his Ph.D. dissertations. Corresponding member of ANAS Nariman Shirinov died on July 26, 2006 in Baku. |