N.Tahirov 1928-ci ildə Türkmənistanın Aşqabad şəhərində anadan olmuşdur. 1952-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Neft və qaz quyularının istismarı ixtisası üzrə Neft-mədən fakültəsini bitirmişdir.
1957-ci ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 1973-cü ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini və professor elmi adını almışdır. N.Tahirov 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü seçilmişdir. N.Tahirov institutu bitirdikdən sonra Azərbaycan EA-nın Neft ekspedisiyasında, Azərbaycan Elmi tədqiqat Neftçıxarma İnstitutunda (AzETNÇİ) və Dərin Neft-Qaz Yataqları Problemi İnstitutunda işləmişdir. O, Azərbaycan Neft Kimya İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi və istismarı kafedrasında professor vəzifəsində çalışmışdır. N.Tahirov neft və qaz yataqlarının işlənilməsi və layların neftveriminin artırılması sahəsində tanınmış alim olmuşdur. Onun elmi tədqiqat istiqamətlərinə layın fiziki-kimyası, neft-qaz veriminin artırılmasının yeni üsulları, neft hasilatının intensivləşdirilməsi sahəsində tədqiqatlar, dərində yerləşən layların neft-qaz verimi mexanizminin öyrənilməsi, səthi-molekulyar və kapilyar hadisələr sahəsində tədqiqatlar, lay sularının selektiv təcridi üçün hidrotəciredici material qismində istifadə edilən yüksək səmərəli və münasib qiymətli reagentlərin tapılması, həmçinin neft və qaz quyularının quyudibi zonalarının fiziki-kimyəvi üsullarla öyrənilməsi mexanizmi daxildir. Professor N.Tahirov keçmiş SSRİ məkanında neft-qaz layının fizika və kimyası sahəsində Elmlər Akademiyasının yeganə müxbir üzvü olmuşdur. N.Tahirov neft elmini müxtəlif beynəlxalq elmi konfrans və simpoziumlarda daim ləyaqətlə təmsil etmişdir. Keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasının Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi problemləri üzrə elmi şurasının və Ali Attestasiya Komissiyasının ekspert şurasının, həmçinin Respublikada neft elmi sahəsində dərəcələr verən bir neçə ixtisaslaşdırılmış elmi şuraların, o cümlədən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Elmi Şurasının üzvü olmuşdur. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Yer Elmləri Bölməsi tərəfindən buraxılan “Xəbərlər” jurnalının redaktor müavini olmuşdur. N.Tahirov 300-dən artıq elmi məqalənin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın, ixtira və patentlərə görə 25 müəlliflik şəhadətnaməsinin müəllifi olmuşdur. N.Tahirovun rəhbərliyi ilə 3 elmlər doktoru və 25 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. N.Tahirov elmi fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı, “Şərəf nişanı” ordeni və bir sıra medallarla təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Nəriman Tahirov 1992-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Tahirov Nariman Jafarovich was born in 1928 in Ashgabat, Turkmenistan. In 1952, he graduated from the Azerbaijan Institute of Industry (present Azerbaijan State University of Oil and Industry), Faculty of Oil and Gas, specialty of exploitation of oil and gas wells.
In 1957, he received a Ph.D. in Technical Sciences, and in 1973 - a Doctor of Technical Sciences. In 1983 N. Tahirov was elected a corresponding member of the Azerbaijan Academy of Sciences (AAS). After graduating from the Institute he worked for the Oil Expedition of the Academy of Sciences of Azerbaijan, the Azerbaijan Scientific Research Institute of Oil and Gas (AzETNCHI) and the Deep Oil and Gas Field Problems Institute. He has been a professor at the Department of Oil and Gas Field Development and Exploration at the Azerbaijan Petrochemical Institute (now Azerbaijan State University of Oil and Industry). N.Tahirov was a well-known scientist in the field of oil and gas fields development and increase of oil supply. His research areas include physiochemistry, new methods for enhancing oil and gas supply, research on oil extraction intensities, deep-water oil-gas mechanics, surface-molecular and capillary phenomena, hydrothermal material for selective separation of surface water. N.Tahirov has consistently represented oil science at various international scientific conferences and symposiums. He was a member of the scientific council of the USSR Academy of Sciences on the problems of oil and gas fields development and the Expert Council of the Higher Attestation Commission, as well as several specialized scientific councils with degrees in the oil industry, including the Scientific Council of the Azerbaijan Academy of Sciences. He was Deputy Editor of the "News" magazine published by the Department of Earth Sciences of the Azerbaijan Academy of Sciences. N.Tahirov is the author of more than 300 scientific articles, including 5 monographs, 25 copyright certificates for inventions and patents. Under the guidance of N.Tahirov 3 doctors of sciences and 25 doctors of philosophy were trained. N.Tahirov was awarded the Honorary Decree of the Supreme Soviet of the Republic of Azerbaijan, the Order of the “Badge of Honor” and a number of medals for his scientific activity. Corresponding member of ANAS Nariman Tahirov died in 1992 in Baku. |