N.Tahirov 1928-ci ildə Türkmənistanın Aşqabad şəhərində anadan olmuşdur. 1952-ci ildə Azərbaycan Sənaye İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Neft və qaz quyularının istismarı ixtisası üzrə Neft-mədən fakültəsini bitirmişdir.
1957-ci ildə texnika üzrə fəlsəfə doktoru, 1973-cü ildə texnika üzrə elmlər doktoru elmi dərəcələrini və professor elmi adını almışdır. N.Tahirov 1983-cü ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının (AEA) müxbir üzvü seçilmişdir. N.Tahirov institutu bitirdikdən sonra Azərbaycan EA-nın Neft ekspedisiyasında, Azərbaycan Elmi tədqiqat Neftçıxarma İnstitutunda (AzETNÇİ) və Dərin Neft-Qaz Yataqları Problemi İnstitutunda işləmişdir. O, Azərbaycan Neft Kimya İnstitutunun (indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti) Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi və istismarı kafedrasında professor vəzifəsində çalışmışdır. N.Tahirov neft və qaz yataqlarının işlənilməsi və layların neftveriminin artırılması sahəsində tanınmış alim olmuşdur. Onun elmi tədqiqat istiqamətlərinə layın fiziki-kimyası, neft-qaz veriminin artırılmasının yeni üsulları, neft hasilatının intensivləşdirilməsi sahəsində tədqiqatlar, dərində yerləşən layların neft-qaz verimi mexanizminin öyrənilməsi, səthi-molekulyar və kapilyar hadisələr sahəsində tədqiqatlar, lay sularının selektiv təcridi üçün hidrotəciredici material qismində istifadə edilən yüksək səmərəli və münasib qiymətli reagentlərin tapılması, həmçinin neft və qaz quyularının quyudibi zonalarının fiziki-kimyəvi üsullarla öyrənilməsi mexanizmi daxildir. Professor N.Tahirov keçmiş SSRİ məkanında neft-qaz layının fizika və kimyası sahəsində Elmlər Akademiyasının yeganə müxbir üzvü olmuşdur. N.Tahirov neft elmini müxtəlif beynəlxalq elmi konfrans və simpoziumlarda daim ləyaqətlə təmsil etmişdir. Keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasının Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi problemləri üzrə elmi şurasının və Ali Attestasiya Komissiyasının ekspert şurasının, həmçinin Respublikada neft elmi sahəsində dərəcələr verən bir neçə ixtisaslaşdırılmış elmi şuraların, o cümlədən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Elmi Şurasının üzvü olmuşdur. Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Yer Elmləri Bölməsi tərəfindən buraxılan “Xəbərlər” jurnalının redaktor müavini olmuşdur. N.Tahirov 300-dən artıq elmi məqalənin, o cümlədən 5 monoqrafiyanın, ixtira və patentlərə görə 25 müəlliflik şəhadətnaməsinin müəllifi olmuşdur. N.Tahirovun rəhbərliyi ilə 3 elmlər doktoru və 25 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır. N.Tahirov elmi fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin Fəxri Fərmanı, “Şərəf nişanı” ordeni və bir sıra medallarla təltif olunmuşdur. AMEA-nın müxbir üzvü Nəriman Tahirov 1992-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Н. Тахиров родился в 1928 году в Ашхабаде, Туркменистан. В 1952 году окончил Азербайджанский институт промышленности (ныне Азербайджанский государственный университет нефти и промышленности) по специальности «Операции с нефтью и газом».
В 1957 году он получил степень кандидата технических наук и доктора технических наук в 1973 году и степень профессора. В 1983 году был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана (АНА). После окончания института Н.Тахиров работал в нефтяной экспедиции Академии наук Азербайджана, в Азербайджанском научно-исследовательском институте нефти и газа и в Институте проблем глубоких нефтегазовых месторождений. Н.Тахиров - известный ученый в области разработки нефтяных и газовых месторождений и переработки нефти. Его исследования сосредоточены на физикохимии, новых методах повышения нефти- и газоснабжения, исследованиях интенсивности добычи нефти, изучении глубоководных механизмов передачи нефти-газа, поверхностных молекулярных и капиллярных явлений. Профессор Н. Тахиров был единственным членом-корреспондентом Академии наук в области физики и химии нефтяных и газовых месторождений в бывшем СССР. Н.Тахиров представлял нефтяную науку на различных международных научных конференциях и симпозиумах. Он был членом научного совета при Академии наук бывшего СССР по разработке нефтяных и газовых месторождений и экспертного совета Высшей аттестационной комиссии, а также нескольких специализированных научных советов в Азербайджанской Республике, в том числе Академии наук. Был заместителем редактора журнала «Известия», выпускаемого Отделением наук о Земле Академии наук Азербайджана. Он является автором более 300 научных статей, в том числе 5 монографий, 25 авторских свидетельств на изобретения и патенты. Под руководством Н.Тахирова подготовлено 3 доктора и 25 докторов философии. Н. Тахиров был награжден Почетной грамотой Верховного Совета Азербайджанской Республики, орденом Почетного знака и рядом медалей за научную деятельность. Член-корреспондент НАНА Нариман Тахиров скончался в 1992 году в Баку. |