Oruc Həsənli 1950-ci il avqustun 15-də Şərur rayonunun Ələkli kəndində anadan olub. Azərbaycan Dövlət Pedaqoji İnstitutunu bitirdikdən sonra o, “Diyarşünaslıq materiallarından istifadə şagirdlərin mənəvi tərbiyəsinin vasitəsi kimi” mövzusunda namizədlik, “Şagird şəxsiyyətinin formalaşdırılmasında diyarşünaslıq materiallarından istifadənin sistemi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib. 2017-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilib.
O, 220-dən artıq elmi əsərin, o cümlədən 26 kitab və monoqrafiyanın müəllifi idi. Ölkəmizdə pedeqoji kadrların hazırlanmasında mühüm xidmətlər göstərmiş alimin rəhbərliyi ilə 1 elmlər, 10 fəlsəfə doktoru hazırlanıb. Təhsilin müasir psixoloji problemləri, o cümlədən, təhsil prosesində şagird şəxsiyyətinin formalaşdırılması, sosial psixopedaqogikada istedadlı uşaqlar, hazırkı hafizə məktəblərindən təfəkkür məktəblərinə keçid, məktəbə psixoloji xidmət və s. kimi aktual məsələləri tədqiq edən müəllif belə bir əsas elmi nəticəyə gəlmişdi ki, müasir Azərbaycan təhsilinin gələcək inkişafının beynəlxalq qiymətləndirmə tələblərinə cavab verməsini təmin etmək üçün bu gün həyata keçirdiyimiz kompleks tədbirlər sistemində psixologiyanın elm kimi rolu əvəzsizdir və onun tətbiqi aspektlərinə diqqət daim artırılmalıdır. 2010-cu ildən Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru vəzifəsində çalışan O.Həsənli həm də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin deputatı, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri yanında Bilik Fondunun Himayəçilik Şurasının üzvü idi. O, elmi və pedaqoji sahədəki xidmətlərinə görə ölkə Prezidentinin 3 oktyabr 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə "Tərəqqi" medalı ilə təltif olunub, 5 aprel 2014-cü il tarixli Sərəncamı ilə isə "Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb. Oruc Həsənli 18 iyun 2018-ci ildə vəfat etmişdir. |

Hasanli Oruj was born on August 15, 1950 in the Alakli village, the Sharur district. After graduating from the Azerbaijan State Pedagogical Institute, he defended his PhD on “Use of local history materials as a means of moral education of students” and his doctoral on “The system of using local history materials in shaping the personality of students”. In 2017, he was elected as a corresponding member of ANAS.
He is the author of more than 220 scientific papers, including 26 books and a monograph. Under the guidance of a scientist were trained teachers, 1 Doctor of Science and 10 PhDs. The author, who studies the psychological problems of modern education, in particular, such topical issues as the formation of students' personality in the educational process, gifted children in social psycho-pedagogy, psychological service in school, etc., justifies such a situation that to ensure compliance with the level of future development of modern of education in Azerbaijan to international requirements for evaluating the growing role of psychology as a science in the system of complex activities being carried out today is irreplaceable for its Aspects of preconceptions should be given proper place in the future. Hasanli Oruj was a rector of the Nakhchivan Institute of Teachers, since 2010 was a deputy of the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic and a member of the Board of Trustees of the Knowledge Fund chaired by the Supreme Majlis of the Nakhchivan Autonomous Republic. By the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated October 3, 2007, scientist was awarded the “Taragi” medal for scientific and pedagogical activity and by the Order dated April 5, 2014 - the honorary title “Honored Worker of Science”. Hasanli Oruj Honored Scientist of Nakhchivan Institute of Teachers, corresponding member of ANAS died on June 18, 2018. |