Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Tofiq İsmayıl oğlu Hacıyev 1936-cı ildə Cəbrayıl rayonunun Soltanlı kəndində anadan olmuşdur. Soltanlı kənd orta məktəbini bitirdikdən sonra 1953-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universitetinin) Filologiya fakültəsinə qəbul olunmuşdur. 1958-ci ildə ali təhsilini fərqlənmə diplomu ilə bitirərək Dilçilik ixtisası üzrə aspiranturaya qəbul edilmişdir. 1962-ci ildə «Azərbaycan dilinin Cəbrayıl şivəsi» mövzusunda namizədlik, 1969-cu ildə «XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ədəbi dili» mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir. 2007-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir.
T.Hacıyevin «Sabir: qaynaqlar və sələflər», «Şeirimiz, nəsrimiz, ədəbi dilimiz», «Dədə Qorqud: dilimiz, düşüncəmiz» kitabları elmi ictimaiyyətin rəğbətlə qarşıladığı əsərlərdir. O, «Azərbaycan sovet ədəbiyyatı» dərsliyinin ərsəyə gəlməsində həmmüəllif kimi iştirak etmişdir. «Аzərbaycan ədəbi dili tarixi» dərsliyinin, «Azərbaycan ədəbi dili tarixi», «XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan ədəbi dili tarixi», «Azərbaycan dili tarixi», «Azərbaycan dili» kimi monoqrafiya və dərs vəsaitlərinin müəllifidir. Alimin klassiklərimizin dili və üslubu ilə bağlı onlarca məqaləsi, «Satira dili», «Yazıçı dili və ideya-bədii təhlil», «Molla Nəsrəddin»in dili və üslubu», «Füzuli: dil sənətkarlığı» kitabları çap olunmuşdur. Orta məktəblər üçün "Türk dili" (IX siniflər üçün), "Türk dili" (X-XI siniflər üçün) dərslikləri nəşr edilmişdir. Ümumiyyətlə, 20 kitabın, 400-dən çox elmi məqalənin müəllifidir. T.Hacıyev kadr hazırlığı sahəsində də çox iş görmüş, dil tarixi, dialektologiya üzrə respublikamız və başqa türk xalqları üçün xeyli sayda elmi işçi yetişdirmişdir. Kişinyov, Almatı, Düşənbə, Bişkek, Nukus, Nalçik və başqa şəhərlərdə elmi konfrans və simpoziumlarda dil tarixi və dialektologiyanın aktual mövzularında məruzələr etmişdir. Onun elmi yaradıcılığında «Kitabi-Dədə Qorqud» dastanı ilə bağlı tədqiqatlar mühüm yer tutur. Akademik T. Hacıyev 2014-2015-ci illərdə AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, Bakı Dövlət Universitetinin Türkologiya kafedrasının müdiri vəzifələrində çalışmışdır. T.Hacıyev 27 noyabr 2015-ci ildə vəfat etmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Гаджиев Тофиг Исмаил oглы родился в 1936 г. в селе Солтанлы Джебраильского района. После окончания средней школы в Солтанлы, в 1953 г. поступил на филологический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне Бакинский государственный университет). После окончания вуза с дипломом отличия поступил в аспирантуру по специальности «языкознание». В 1962 г. защитил кандидатскую диссертацию на тему «Джебраильский диалект азербайджанского языка», а в 1969 г. - докторскую диссертацию «Литературный азербайджанский язык начала XX века». В 2007 г. избран членом-корреспондентом, а в 2014 г. – действительным членом НАНА.
Книги Т.Гаджиева «Сабир: источники и предшественники», «Наши стихи, проза, литературный язык», «Деде Горгуд: наш язык и мышление» вызвали большой интерес научного сообщества. Он также выступил соавтором при написании учебника для вузов «Азербайджанская советская литература». Ученый был автором учебника «История литературного азербайджанского языка», монографий и учебных пособий «История литературного азербайджанского языка», «Литературный азербайджанский язык начала XX века», «История азербайджанского языка», «Азербайджанский язык». Были изданы книги ученого «Язык сатиры», «Язык писателя и идейно-художественный анализ», «Язык и стиль Моллы Насреддина», «Физули: мастерство языка». Изданы учебники для средних школ «Турецкий язык» (для XI классов), «Турецкий язык» (для Х–XI классов). В целом, ученый является автором 20 книг и свыше 400 научных трудов. Т.Гаджиев проделал большую работу и в области воспитания кадров, подготовил для нашей республики и других тюркских народов много научных работников в области истории языка и диалектологии. Т.Гаджиев выступал с докладами, посвященными теме истории языка и актуальным темам диалектологии на научных конференциях и симпозиумах в Кишинев, Алматы, Душанбе, Бишкеке, Нукусе, Нальчике и в др. Важное место в его научном творчестве занимают исследования, связанные с дастаном «Китаби Деде Горгуд». Академик Т.Гаджиев в 2014-2015 гг. занимал должность директора Института языкознания имени Насими НАНА, заведующего кафедрой тюркологии Бакинского государственного университета. Т.Гаджиев скончался 27 ноября 2015 года. |