Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Şamil Seyfulla oğlu Fətullayev 24 dekabr 1928-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. O, 1953-cü ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Memarlıq-inşaat fakültəsini bitirmişdir. 1956-cı ildə AEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun aspirantı olmuş, 1963-cü ildə namizədlik, 1980-ci ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş, 1990-cı ildə professor elmi adını almışdır.
Ş.Fətullayev 2014-cü ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. Azərbaycan memarlıq tarixinin XIX-XX əsr dövrlərinin tədqiqi məhz onun adı ilə bağlıdır. Azərbaycan memarlığı və şəhərsalma tarixi üzrə dərin elmi biliklərə malik olan Ş.Fətullayev öz elmi məktəbini yaratmışdır. Məhz bu məktəbin elmi bazasında ilk dəfə tanınan Zivərbəy Əhmədbəyovun, Qasımbəy Hacıbababəyovun, Kərbəlayi Səfixan Qarabağinin, Məşədi Mirzə Qafar İzmayılovun və b. görkəmli memarlarımızın həyat və yaradıcılığı gənc alimlərimizin tədqiqat obyektinə çevrilmiş, dəyərli elmi əsərlər yazılıb çap etdirilmişdir. Azərbaycan Dövlət mukafatı laureatı olmuş, Əməkdar memar adını almış, Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının prezidenti, Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının müxbir üzvü (Rusiya), Türk İncəsənəti üzrə Beynəlxalq Konqresin həqiqi üzvü seçilmişdir. Azərbaycan milli memarlıq tarixinin dünya miqyasında təbliğ olunmasında Ş.Fətullayevin xidmətləri böyükdür. Bu baxımdan o, Polşa (1971), İran (1991-1998), Türkiyə (1991), İordaniya (1996), Hollandiya (1999) və başqa ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfranslarda uğurla çıxış edərək Azərbaycan memarlığını layiqincə təmsil etmişdir. Alimin rəhbərliyi altında 15 elmlər namizədi, 4 elmlər doktoru yetişmişdir. Ş.Fətullayev 150-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. Onlardan «XIX-XX əsrin əvvəlləri Bakının şəhərsalma memarlığı» (1978), «XIX-XX əsrin əvvəlləri Azərbaycanın şəhərsalma və memarlığı» (1986), «Azərbaycan məscidləri» (1996), Tehranda çap olunmuş «İran şəhərləri Qacarlar dövründə” (2000), «Bakının Memarlıq ensiklopediyası» (1998), «Abşeron memarlığı» (2003, 2013), «Memar Məşədi Mirzə Qafar İzmaylov» (2013) monoqrafiyaları xüsusilə qeyd olunmalıdır. Görkəmli alim elmi fəaliyyəti dövründə bir sıra mükafatlara layiq görülmüş, 1986-cı ildə «Şərəf Nişanı» ordeni, 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin fərmanı ilə «Şöhrət» ordeni ilə təltif olunmuşdur. Həmçinin 2008-ci ildə Polşa Respublikasının Qızıl medalına layiq görülmüşdür. Akademik Şamil Fətullayev 2015-ci il mart ayının 9-da Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Действительный член Национальной академии наук Азербайджана Шамиль Сейфулла оглы Фатуллаев родился 24 декабря 1928 года в Баку. В 1953 г. окончил архитектурно-строительный факультет Азербайджанского политехнического института. В 1956 г. стал аспирантом Института архитектуры и искусств АН Азербайджана, в 1963 г. защитил кандидатскую, в 1980 г. докторскую диссертацию, в 1990 г. получил ученое звание профессора. Фатуллаев избран действительным членом в 2014 году. С его именем связано исследование истории азербайджанской архитектуры в XIX-XX вв. Обладая глубокими научными познаниями в области архитектуры и градостроительства, Ш.Фатуллаев, создал свою научную школу.
Впервые на научной базе этой школы были написаны и опубликованы ценные научные труды - Зивярбека Ахмедбекова, Гашимбека Гаджибабабекова, Кербелаи Сафихан Карабагинского, Машади Мирза Гафара Измайлова и др. Жизнь и творчество наших выдающихся архитекторов превратились в объект исследований наших молодых ученых. Ученый был удостоен званий лауреата Государственной премии Азербайджана и «Заслуженного архитектора Азербайджана», являлся президентом Международной академии архитектуры восточных стран, членом-корреспондентом Международной академии архитектуры (Россия) и действительным членом Международного конгресса по турецкому искусству. Заслуги Ш.Фатуллаева в пропаганде истории национальной архитектуры Азербайджана велики во всем мире. Он успешно представлял архитектуру Азербайджана, выступая на международных конференциях в Польше (1971), Иране (1991-1998), Турции (1991), Иордании (1996), Голландии (1999) и др. странах. Под руководством ученого подготовлены 15 кандидатов и 4 доктора наук. Фатуллаев является автором более 150 научных работ. Среди них особо следует подчеркнуть монографии «Градостроительная архитектура Баку» (1978), «Градостроительство и архитектура Азербайджана вначале XIX-XX вв.» (1986), «Азербайджанские мечети» (1996), «Иранские города в период Гаджаров» (2000), «Архитектурная энциклопедия Баку» (1998), «Архитектура Абшерона» (2003, 2013) и «Архитектор Мешади Мирза Гафар Измайлов» (2013). Известный ученый удостоен нескольких наград за свою профессиональную деятельность, в 1986 г. награжден орденом «Знак Почета», а в 2000 г. Указом Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева был награжден орденом «Славы». Также в 2008 г. награжден Золотой медалью Республики Польши. Академик Шамиль Фатуллаев скончался 9 марта 2015 г. в Баку. |