Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Şamil Seyfulla oğlu Fətullayev 24 dekabr 1928-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. O, 1953-cü ildə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun Memarlıq-inşaat fakültəsini bitirmişdir. 1956-cı ildə AEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun aspirantı olmuş, 1963-cü ildə namizədlik, 1980-ci ildə doktorluq dissertasiyası müdafiə etmiş, 1990-cı ildə professor elmi adını almışdır.
Ş.Fətullayev 2014-cü ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. Azərbaycan memarlıq tarixinin XIX-XX əsr dövrlərinin tədqiqi məhz onun adı ilə bağlıdır. Azərbaycan memarlığı və şəhərsalma tarixi üzrə dərin elmi biliklərə malik olan Ş.Fətullayev öz elmi məktəbini yaratmışdır. Məhz bu məktəbin elmi bazasında ilk dəfə tanınan Zivərbəy Əhmədbəyovun, Qasımbəy Hacıbababəyovun, Kərbəlayi Səfixan Qarabağinin, Məşədi Mirzə Qafar İzmayılovun və b. görkəmli memarlarımızın həyat və yaradıcılığı gənc alimlərimizin tədqiqat obyektinə çevrilmiş, dəyərli elmi əsərlər yazılıb çap etdirilmişdir. Azərbaycan Dövlət mukafatı laureatı olmuş, Əməkdar memar adını almış, Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının prezidenti, Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının müxbir üzvü (Rusiya), Türk İncəsənəti üzrə Beynəlxalq Konqresin həqiqi üzvü seçilmişdir. Azərbaycan milli memarlıq tarixinin dünya miqyasında təbliğ olunmasında Ş.Fətullayevin xidmətləri böyükdür. Bu baxımdan o, Polşa (1971), İran (1991-1998), Türkiyə (1991), İordaniya (1996), Hollandiya (1999) və başqa ölkələrdə keçirilən beynəlxalq konfranslarda uğurla çıxış edərək Azərbaycan memarlığını layiqincə təmsil etmişdir. Alimin rəhbərliyi altında 15 elmlər namizədi, 4 elmlər doktoru yetişmişdir. Ş.Fətullayev 150-dən artıq elmi əsərin müəllifidir. Onlardan «XIX-XX əsrin əvvəlləri Bakının şəhərsalma memarlığı» (1978), «XIX-XX əsrin əvvəlləri Azərbaycanın şəhərsalma və memarlığı» (1986), «Azərbaycan məscidləri» (1996), Tehranda çap olunmuş «İran şəhərləri Qacarlar dövründə” (2000), «Bakının Memarlıq ensiklopediyası» (1998), «Abşeron memarlığı» (2003, 2013), «Memar Məşədi Mirzə Qafar İzmaylov» (2013) monoqrafiyaları xüsusilə qeyd olunmalıdır. Görkəmli alim elmi fəaliyyəti dövründə bir sıra mükafatlara layiq görülmüş, 1986-cı ildə «Şərəf Nişanı» ordeni, 2000-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin fərmanı ilə «Şöhrət» ordeni ilə təltif olunmuşdur. Həmçinin 2008-ci ildə Polşa Respublikasının Qızıl medalına layiq görülmüşdür. Akademik Şamil Fətullayev 2015-ci il mart ayının 9-da Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Active member of the Azerbaijan National Academy of Sciences Shamil Seyfulla oglu Fatullayev was born on December 24, 1928 in Baku. In 1953 he graduated from the Architecture and Construction Faculty of the Azerbaijan Polytechnic Institute. In 1956 he became a graduate student of the Institute of Architecture and Arts of the Azerbaijan Academy of Sciences, in 1963 he defended PhD dissertation, in 1980- Doctoral dissertation and in 1990 received the academic title of professor. In 2014Fatullayev Shamil was elected an active member. His name is associated with the study of the history of Azerbaijani architecture in the XIX-XX centuries. Possessing deep scientific knowledge in the field of architecture and town planning Sh.Fatullayev created his scientific school.
For the 1st time on the scientific basis of this school were written and published valuable scientific works - Zivarbey Ahmadbayov, Gasimbay Hajibababeyov, Karbalayi Sefikhan Garabagh, Mashadi Mirza Gafar Izmayilov, etc. The life and work of our outstanding architects turned into the object of research of our young scientists. The scientist was awarded the title of laureate of the State Prize of Azerbaijan and "Honored Architect of Azerbaijan", he was the president of the International Academy of Architecture of Eastern countries, a corresponding member of the International Academy of Architecture (Russia) and a full member of the International Congress on Turkish Art. Sh.Fatullayev’s merits in the propaganda of the history of the national Azerbaijan architecture are great all over the world. He successfully represented the architecture of Azerbaijan, speaking at international conferences in Poland (1971), Iran (1991-1998), Turkey (1991), Jordan (1996), Holland (1999) and other countries. Under the guidance of the scientist 15 PhDs and 4 Doctors of sciences were trained. Sh.Fatullayev is the author of more than 150 scientific papers. Among them, one should especially emphasize the monographs on "Urban architecture of Baku" (1978), "Urban planning and architecture of Azerbaijan in the early XIX-XX centuries" (1986), "Azerbaijani mosques" (1996), "Iranian cities in the period of Ghajars" (2000), "Architectural encyclopedia of Baku" (1998), "Architecture of Absheron" (2003, 2013) and "Architect Meshadi Mirza Gafar Izmailov" (2013). The well-known scientist was awarded by the several awards for his professional activity, in 1986 he was awarded the "Badge of Honor" order, and in 2000 by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Heydar Aliyev was awarded the Order of "Glory". Also in 2008 he was awarded the Gold Medal of the Republic of Poland. Academician Shamil Fatullayev died on March 9, 2015 in Baku. |