Hacıyev Akif Cəfər Xəndan oğlu 1937-ci il dekabrın 8-də Bakı şəhərində, görkəmli tənqidçi, ədəbiyyatşünas alim, professor Cəfər Xəndanın ailəsində anadan olmuşdur. 1960-cı ildəAzərbaycan Dövlət Universitetini (indiki BDU) bitirmiş, 1964-cü ildə fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, 1982-ci ildə fizika-riyaziyyat üzrə elmlər doktoru (SSRİ EA-nın V.A.Steklov adına Riyaziyyat İnstitutu, Moskva şəhəri) elmi dərəcəsini, 1985-ci ildə professor elmi adını almış, 1989-cu ildə Azərbaycan SSR EA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə isə AMEA-nın həqiqi üzvü seçilmişdir.
1960-1992-ci illərdə Azərbaycan SSR EA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda kiçik elmi işçi, elmi katib, şöbə müdiri, Ankara Universitetinin dəvətli professoru (1992-1999), AMEA RMİ-nin şöbə müdiri (1999-2001), direktoru (2004-2013) olmuşdur. 2001-ci ildə AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi seçilmişdir. 2013-cü ildə AMEA-nın vitse-prezidenti seçilmiş və eyni zamanda, AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirmişdir. 1999-cu ildən Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyasının Riyaziyyat və Mexanika kafedrasının müdiri, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının riyaziyyat və mexanika üzrə ekspert şurasının sədri (2002-2005), 2010-cu ildən Azərbaycan Riyaziyyat Cəmiyyətinin prezidenti olmuşdur. O, AMEA RMİ-nin nəzdində Doktorluq Dissertasiya şurasının sədri, “Transactions of NASA” (riyaziyyat və mexanika seriyası) və “Azerbaijan journal of Mathematics” jurnallarıının baş redaktoru, “Механика машин, механизмов и материалов” (Minsk ş. Belarusiya) jurnalının redaksiya heyətinin üzvü olmuşdur. Beynəlxalq Mühəndislik Akademiyasının, Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının, Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının və Azərbaycan Ekoenergetika Akademiyasının həqiqi üzvü olmuşdur. A.Hacıyev qeyri-məhdud oblastlarda bir və çoxdəyişənli funksiyaların xətti müsbət operatorları ardıcıllıqlar ilə çəkili fəzalarda yaxınlaşması nəzəriyyəsini qurmuş, analitik funksiyalar fəzalarında xətti k-müsbət operator anlayışı vermiş və bu operatorların müxtəlif oblastlarda analitik funksiyaların yaxınlaşmasında mühüm rolunu göstərmişdir. O, çoxölçülü sinqulyar inteqralların simvollarının hamarlıq nəzəriyyəsini yaratmış, onun Furye multiplikatorları nəzəriyyəsində tətbiqini öyrənmiş, çoxdəyişənli tam funksiyaların indikator diaqramları vasitəsilə Bernşteyn tipli bərabərsizlikləri isbat etmişdir. Harmonik analizin mühüm operatorları sayılan Riss və Bessel potensiallarının kritik nöqtələrdə approksimativ xassələrini tədqiq etmişdir. Onlar üçün ikiçəkili bərabərsizliklər isbat etmişdir. A.Hacıyev 100 dən çox elmi əsərin və 4 monoqrafiyanın müəllifidir. Rəhbərliyi altında riyaziyyat üzrə 27 fəlsəfə və 1 elmlər doktoru hazırlanmışdır. “Rəşadətli əməyə görə” medalı (1981), “Əmək veteranı” medalı (1987), “Şöhrət” ordeni (2004) ilə təltif olunmuşdur. 2005-ci ildə Əməkdar elm xadimi, 2006-cı ildə Universal peace Federation and İnterrelations and İnternational Federation for World peace tərəfindən Ambassador for peace (sülh səfiri) adı verilmişdir. Akademik Akif Hacıyev 2015-ci ildə Bakıda vəfat etmişdir. |

Гаджиев Akиф Джафар Хандан oглы родился 8 декабря 1937 г. в г. Баку, в семье видного критика, ученого-литературоведа, профессора Джафара Хандана. В 1960 г. окончил Азербайджанский государственный университет (ныне БГУ), в 1964 г. получил ученую степень доктора философии по физико-математическим наукам, в 1982 г. - доктор физико-математических наук (Институт математики имени В.А.Стеклова АН ССР, г. Москва), 1985 г. получил звание профессора, 1989 г. избран членом-корреспондентом, а в 2001 г. – действительным членом АН Азербайджанской ССР.
В 1960-1992 гг. работал младшим научным сотрудником, ученым секретарем, заведующим отделом в Институте математики и механики АН Азербайджанской ССР, профессором Университета Анкары (1992-1999), заведующим отделом Института математики и механики НАНА (1999-2001), а затем директором (2004-2013). В 2001 г. избран академиком-секретарем Отделения физико-математических и технических наук НАНА. В 2013 г. избран вице-президентом НАНА, и в то же время продолжал свою деятельность академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук НАНА. С 1999 г. занимал должность заведующего кафедрой математики и механики Азербайджанской национальной авиационной академии, председателя экспертного совета по математике и механике Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики (2002-2005), а с 2010 г. стал президентом Азербайджанского математического общества. Являлся председателем Совета защиты докторских диссертаций при Институте математики и механики НАНА, главным редактором журналов «Transactions of NASA» (серии математики и механики), «Azerbaijan journal of Mathematics» и членом редакционной коллегии журнала «Механика машин, механизмов и материалов» (г. Минск, Белоруссия). Являлся действительным членом Международной инженерной академии, Российской академии естественных наук, Азербайджанской инженерной академии и Азербайджанской экоэнергетической академии. Построил теорему последовательного сближения линейными положительными операторами одной и многомерных функций в весовых пространствах, дал понятие оператора с положительной k- линией в пространствах аналитических функций и показал важную роль этих операторов в сближении аналитических функций в различных областях. Создал теорию гладкостных свойств символа многомерного сингулярного интеграла, изучил его применение в теории мультипликаторов Фурье, с помощью индикаторных диаграмм целых функций многих переменных доказал неравенства типа Бернштейн. Исследовал аппроксимативные свойства в критических точках потенциалов Рисса и Бесселя, которые считаются важными операторами гармонического анализа. Доказал для них двухвесовые неравенства. А.Гаджиев – автор более 100 научных трудов и 4 монографий. Под его руководством были защищены 27 докторов и 1 кандидат математических наук. Награжден медалями «За доблестный труд» (1981), «Ветеран труда» (1987), орденом «Шохрат» (2004). В 2005 г. получил звание «Заслуженный деятель науки», в 2006 г. от Universal peace Federation and İnterrelations and İnternational Federation for World peace получил звание Ambassador for peace (Посол мира). Академик Акиф Гаджиев скончался в 2015 г. в Баку. |