Əzizov Akif Həmid oğlu 1943-cü il noyabrın 2-də Ağdərə rayonunun Umudlu kəndində anadan olmuşdur. Azərbaycan Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsinə daxil olmuş (1960), M.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinə göndərilmiş və MDU-nun Kimya fakültəsini bitirmişdir (1966).
A.Əzizov 1971-ci ildə kimya üzrə fəlsəfə doktoru və 1991-ci ildə kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini, 1992-ci ildə professor elmi adını almışdır. 2001-ci ildə Azərbaycan MEA-nın müxbir üzvü, 2014-cü ildə isə həqiqi üzvü seçilmişdir. A.Əzizov aspirantura təhsilindən sonra elmi fəaliyyətinə Azərbaycan EA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda başlayaraq kiçik elmi işçi, baş elmi işçi, laboratoriya müdiri, şöbə müdiri, 1988-2014-cü illərdə direktorun elmi işlər üzrə müavini vəzifələrində işləmişdir. O, 1972-1985-ci illərdə Neft kimyası üzrə ixtisaslaşmış şuranın sədr müavini, 2009-2010-cu illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının Kimya elmi üzrə Ekspert Şurasının sədri, 2014-cü ilin mart ayından AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun direktoru vəzifələrində çalışmışdır. A.Əzizov neft kimyası, kataliz və yüksək molekullu birləşmələr kimyası sahələri üzrə tanınmış alimdir. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini neft-kimya sintezi proseslərində metalkompleks və metalüzvi katalizatorların tətbiqi, oliqomerləşmə və polimerləşmə prosesləri üçün katalitik sistemlərin yaradılması, bir sıra yeni monomer və reaksiyaya qabil oliqomerlərin alınmasının, neft-kimya və neft emalı proseslərində ion-maye texnologiyalarının və s. elmi əsaslarının işlənib hazırlanması təşkil edir. A.Əzizov 594 elmi və publisistik əsərin, o cümlədən 73 müəlliflik şəhadətnaməsi və patentin, 20 monoqrafiya və kitabın müəllifidir. Onun elmi əsərlərinin 341-i xaricdə çap olunmuşdur. Tanınmış beynəlxalq jurnallarda onun əsərlərinə istinad olunur. A.Əzizovun rəhbərliyi altında kimya üzrə 13 fəlsəfə doktoru, 3 elmlər doktoru müdafiə etmişdir. A.Əzizov kimya üzrə bir sıra cəmiyyətlərin və Elmi Şuraların, o cümlədən Rusiya Elmlər Akademiyasının “Mineral və təkrar olunan karbontərkibli xammalın kimyası” Elmi Şurasının xarici üzvü, Nyu-York Elmlər Akademiyası və Amerika Kimya Cəmiyyətinin üzvü, Dövlət Neft Şirkəti yanında neft emalı üzrə Elmi-texniki Şuranın, AMEA akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun nəzdində elmi dərəcələr verən İxtisaslaşmış Şuraların, AMEA-nın «Neft kimyası, Kinetika və kataliz» Problem Şuralarının, «Azərbaycan Kimya Jurnalı», «Neft Kimyası və neft emalı prosesləri», «Elm dünyası» jurnallarının redaksiya heyətlərinin üzvü olmuşdur. O, Azərbaycanda yeni neft-qaz və neft-kimya kompleksinin qurulması üzrə ARDNŞ-nin işçi qrupunun, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elm Fondunun və ARDNŞ ilə AMEA-nın birgə Elm fondunun ekspert komissiyalarının üzvü olmuşdur. A.Əzizov SSRİ Elmlər Akademiyasının I dərəcəli diplomu, «Əmək rəşadəti» medalı, «Soros» Fondunun Fərdi Qrantı, AMEA-nın Fəxri fərmanları, Azərbaycanın Əməkdar elm xadimi fəxri adı, Azərbaycan Kütləvi informasiya vasitələri işçiləri və Həmkarlar İttifaqının Rəyasət Heyəti tərəfindən “Xalqın nüfuzlu ziyalısı” fəxri diplomu və ixtiraçılıq sahəsində Birinci Respublika müsabiqəsinin Birinci dərəcəli diplomu ilə təltif olunmuşdur. Azərbaycan Respublikası «Avropa Nəşr Mətbu Evi» mükafat komissiyasının qərarı ilə «Ən yaxşı vətənpərvər tədqiqatçı alim» qızıl medalı ilə təltif olunmuşdur. A.Əzizov 20 noyabr 2016-cı ildə vəfat etmişdir. |

Азизов Акиф Гамид оглы родился 2 ноября 1943 г. в селении Умудлу Агдеринского района. Поступил на химический факультет Азербайджанского государственного университета (1960), затем был отправлен в Московский государственный университет имени М. Ломоносова, где окончил химический факультет МГУ (1966).
А.Азизов в 1971 г. стал доктором философии по химии, 1991 г. доктором химических наук, а в 1992 г. получил звание профессора. В 2001 г. избран членом-корреспондентом, а в 2014 г. – действительным членом Национальной академии наук Азербайджана. После учебы в аспирантуре А. Азизов работал младшим научным сотрудником в Институте нефтехимических процессов АН Азербайджана, старшим научным сотрудником, заведующим лабораторией, руководителем отдела, в 1988-2014 гг. работал на должности заместителя директора по научной работе. Ученый в 1972-1985 гг. занимал должность заместителя председателя специализированного совета по нефтяной химии, в 2009-2010 гг. - председателя Экспертного совета по химическим наукам Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики, а с марта 2014 г. занимал должность директора Института полимерных материалов НАНА. А.Азизов является известным ученым в области нефтяной химии, катализа и химии высокомолекулярных соединений. Основным направлением его научной деятельности было применение металлокомплексных и металлоорганических катализаторов в процессе нефтехимического синтеза, создание каталитических систем для процессов олигомеризации и полимеризации, получение ряда новых мономеров и реакционноспособных олигомеров, разработка ионно-жидкостных технологий и др. научных основ в нефтехимических и нефтеперерабатывающих процессах. А.Азизов является автором 594 научных и публицистических трудов, а также 73 авторских свидетельств и патента, 20 монографий и книг. 341 научных трудов ученого были опубликованы за рубежом. Известные международные журналы ссылаются на его публикации. Под руководством А.Азизова были защищены 13 докторов философии, 3 доктора наук. А.Азизов был членом ряда обществ по химии и научных советов, а также иностранным членом научного совета «Химия минерального и карбонатного сырья» Российской академии наук, членом Американского химического общества и Нью Йоркской академии наук, Научно-технического Совета по переработке нефти при Государственной нефтяной компании, специализированных советов по присуждению научных степеней при Институте катализа и неорганической химии имени академика М. Нагиева НАНА, проблемных советов «Нефтяная химия, кинетика и катализ», членом редакционной коллегии журналов «Азербайджанский химический журнал», «Нефтяная химия и процессы нефтепереработки», «Мир науки». Ученый являлся также членом рабочей группы Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики (ГНКАР) по построению нового нефтегазового и нефтехимического комплекса в Азербайджане, членом экспертных комиссий Фонда науки при Президенте Азербайджанской Республики и Научного фонда ГНКАР и НАНА. А.Азизову был присужден диплом 1-й степени Академии наук СССР, медаль «За трудовую доблесть», Индивидуальный грант фонда Сороса, а также почетные указы НАНА, почетное звание «Заслуженный деятель науки Азербайджана», почетный диплом «Влиятельный престижный интеллигент» сотрудников СМИ Азербайджана и президиума профсоюза. Награжден дипломом I степени Первого республиканского конкурса в области изобретательности. Согласно указу комиссии по наградам «Европейского издательского дома» АР ученый также был награжден золотой медалью «Самый лучший патриот ученый- исследователь». А.Азизов скончался 20 ноября 2016 г. |