Allahverdiyev Cəlal Eyvaz oğlu 1929-cu il sentyabrın 17-də Şuşa şəhərində anadan olmuş, 1951-ci ildə ADU-nu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru (1957), elmlər doktoru (1968) elmi dərəcəsini, professor elmi adını (1969) almış, 1972-ci ildə AEA-nın müxbir üzvü, 2001-ci ildə həqiqi üzvü seçilmişdir. 1956-1960-cı illərdə ADU-da baş müəllim, dosent, 1960-cı ildən AEA Hesablama Mərkəzində şöbə müdiri, elmi işlər üzrə direktor müavini, 1969-cu ildə AEA Kibernetika İnstitutunda direktor müavini, 1970-1988-ci illərdə direktor olmuşdur. Həmin institutda laboratoriya müdiri vəzifəsində, 1988-1994-cü illərdə BDU-nun prorektoru, 1994-2017-ci illərdə BDU-da kafedra müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
C.Allahverdiyev funksional analiz sahəsində mütəxəssisdir. İlk dəfə bir sinif öz-özünə qoşma olmayan və spektral parametrdən polinomial və ya rasional asılı olan operatorlar üçün məxsusi elementlər sisteminin və onun bir hissəsinin tamlığını araşdırmış, xətti operatorların sonlu ölçülü operatorlarla ən yaxşı yaxınlaşması anlayışını vermiş, onun dəqiq ifadəsini tapmış, xətti fəzalarda elementlər sisteminin çoxqat tamlığı anlayışını vermiş, Banax və Hilbert fəzalarında spektral parametrdən rasional asılı olan operatorlar üçün məxsusi və qoşma elementlər sisteminin tamlığı, bazisliyi haqqında yeni tip teoremlər isbat etmiş, operatorlarin qapana bilməsi, məhdudluğu, tamam kəsilməz olması üçün (multiplikator terminləri ilə) zəruri və kafi şərtlər tapmış, operatorların məxsusi ədədlərinin təqribi hesablanmasına aid mühüm nəticələr almışdır. Banax fəzasında optimal biortoqonal sistemlər anlayışını vermiş və Banax fəzalarında kəsilməz operatorlar sinfi ilə tamam kəsilməz operatorlar sinfi arasında yeni abstrakt xətti operatorlar sinfi olduğunu müəyyən etmiş, bu sinfə daxil olan operatorlar üçün operatorların baş ədədləri və baş elementləri anlayışlarını vermiş, baş ədədlər sisteminin “mini-maks” xassəsinə malik olduğunu isbat etmiş, determinik sistemlərdə optimal idarəetmə, idarəolunabilmə və müşahidə olunabilmə məsələlərini araşdırmışdır. Aldığı elmi nəticələr “Allahverdiyev teoremi”, “Allahverdiyevin variasiya prinsipi”, “Allahverdiyev lemması” kimi funkisional analiz və cəbr üzrə xarici ədəbiyyatda yeni nəticələrin alınması üçün istifadə olunmuşdur. Azərbaycanda ilk dəfə stoxastik sistemlərdə idarəetmə, optimal idarəetmə sahəsində işlərə başlamışdır. Həmmüəlliflə səsvermə qurğusunun ideyasının nəzəri əsasını vermiş və müəlliflik şəhadətnaməsi (Moskva) almışdır. Kompüterlərin iş prinsiplərinin nəzəri əsaslarının araşdırılması, təkmilləşdirilməsi, Azərbaycan dilinin formal qrammatikasının yaradılması istiqamətində mühüm elmi nəticələr almış, deduktiv maşında qeyri-səlis çoxluqların təsviri və deduktiv nəticə alınmasının uyğun mexanizmini vermişdir (tələbələri ilə birlikdə). Beynəlxalq Ekoenergetika Akademiyasının üzvü olmuşdur. Elmi rəhbərliyi altında 6 elmlər doktoru, 40-dan çox fəlsəfə doktoru hazırlanmış, öz elmi məktəbini yaratmışdır. 130-dan çox elmi əsərin müəllifidir. Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatına (1972), Əməkdar elm xadimi adına (1981) layiq görülmüşdür. Akademik, böyük alim Cəlal Allahverdiyev 19 yanvar 2017-ci ildə 87 yaşında Bakı şəhərində vəfat etmişdir. |

Аллахвердиев Джалал Эйваз оглу родился 17 сентября 1929 года в Шуше, в 1951 году с отличием окончил Азербайджанский государственный университет.
В 1957 году получил докторскую степень по математике, доктора наук в 1968 году, научное звание профессора в 1969 году, избран членом-корреспондентом АН Азербайджана в 1972 году, а в 2001 году действительным членом АН. С 1956-1960 год работал старшим преподавателем, доцентом в Азербайджанском Государственном Университете, в 1960 году заведующим отделением в Счётном центре, и заместителем директора по научным работам, в 1969 году заместителем директора Института Кибернетики АН, 1970-1988 гг. директором института. Также работал заведующим лаборатории, в том же институте, в 1988-1994 гг. - проректором БГУ, а в 1994-2017 гг. - заведующим кафедрой в Бакинском государственном университете. Дж.Аллахвердиев являлся специалистом по функциональному анализу. Впервые исследовал систему одного класса несамосопряженных и спектральных параметров полиноминальных или же зависящих от рациональных операторов для конкретных систем элементов и изучил полноту этой части, дал наилучшую концепцию и точное выражение своего подхода к линейным операторам с операторами конечного размера, также дал полное понятие многослойной целостности в линейных пространствах элементарной системы, доказал новый тип теорем Банаха и Гильберта об основе пространственных спектральных параметров рационально зависимых операторов для специальной полноты систем элементного соединения, получил результаты блокировки операторов, ограничения, для непрерывности были найдены необходимые и достаточные условия (мультипликативными терминами), получил существенные результаты относительно приблизительного расчета конкретного числа операторов. Дал понятие оптимальных биортогональных систем и в пространстве Банаха определил, что пространства Банаха являются непрерывным пространством операторов класса между новым классом абстрактной сети, для входящих в этот класс операторов дал понятия главных чисел и главных элементов, доказал, что система головных чисел имеет свойство «мини-макс», изучал оптимальное управление, манипулирование и наблюдение в детерминированных системах. Полученные научные результаты были использованы для функционального анализа и для получения новых результатов в иностранной литературе по алгебре, таких как «Теорема Аллахвердиева», «Принцип вариации Аллахвердиева», «Лемма Аллахвердиева». Впервые в Азербайджане начал работы в области управления стохастическими системами. Впервые предоставил теоретическую основу идеи устройства голосования с соавтором и получил копию авторского свидетельства (Москва). Изучил и улучшил теоретические основы принципов работы компьютеров, получил значительные научные результаты формальной грамматики азербайджанского языка и предоставил подходящий механизм для дедуктивных результатов (вместе со своими учениками). Являлся членом Международной Энергетической Академии. Под его научным руководством было подготовлено 6 докторов наук, более 40 докторов философии, создал свою научную школу. Является автором более 130 научных работ. Награжден Государственной премией Азербайджанской ССР (1972) и удостоен звания Заслуженного деятеля науки (1981). Великий ученый, академик Джалал Аллахвердиев скончался 19 января 2017 года в возрасте 87 лет в Баку. |