Siddiqə Rza qızı Məmmədova 1925-ci il mart ayının 8-də Naxçıvan MR Şərur rayonunun Şəhriyar kəndində anadan olmuşdur. O, 1940-cı ildə Gəncə şəhərində Kənd Təsərrüfatı Texnikumuna daxil olmuş, 1943-cü ildə texnikumu bitirmişdir. 1943-1947-ci illərdə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunun Aqronomluq fakultəsində oxumuş və təhsildə göstərdiyi nəticəyə görə Stalin adına təqaüd almış, institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. 1948-ci ildə AKTİ-də Entomologiya ixtisası üzrə aspiranturaya daxil olmuş, 1952-ci ildə “Azərbaycanda toxumluq yoncanın zərərvericiləri və onlara qarşı mübarizə tədbirləri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək kənd təsərrüfatı elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1952-ci ildən 1963-cü ilə qədər AKTİ-də assistent, dosent vəzifələrində işləmişdir. 1963-cü ildən Az.ETBMİ-nin direktoru təyin edilmişdir. 1971-ci ildə “Azərbaycanda çay və sitrus bitkilərinin zərərvericiləri və onlara qarşı mübarizə tədbirləri” mövzusu üzrə doktorluq işini müdafiə edərək biologiya elmləri doktoru elmi dərəcəsi almışdır. 1973-cü ildən ona proffesor, 1981-ci ildən Əməkdar elm xadimi adı verilmişdir. 1983-cü ildə Azərbayca Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü və 2001-ci il iyun ayının 29-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvi seçilmişdir.
S.R.Məmmədovanın rəhbərliyi altında İnstitutda 150-ə yaxın tədbir hazırlanmışdır. O, 220-dən artıq elmi əsərin, 5 tədris vəsaitinin, 2 soraq kitabının, 3 monoqrafiyanın, 7 ixtiranın, 3 pestisidlər kataloqunun müəllifidir. Dövlət alimin kənd təsərrüfatı elmi qarşısındakı xidmətlərini layiqincə qiymətləndirmişdir. Belə ki, Şərəf Nişanı, 2 dəfə Qırmızı Əmək Bayrağı ordenləri, Əməkdə İgidliyə görə, “Əmək veteranı” medalları, “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuşdur. 1985-ci ildə II çağırış Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin deputatı, Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvü, 2008-ci ildən Azərbaycan Aqrar Universitetində Doktorluq və Namizədlik Dissertasiyalarının Müdafiəsi üzrə İxtisaslaşmış Müdafiə Şurasının sədri olmuşdur. 12 mart 2010-cu ildə Azərbaycan Respublikası Prezidenti tərəfindən “Şərəf” ordeni ilə təltif olunmuşdur. 15 dekabr 2010-cu il tarixdə akademik S.R.Məmmədova Türkiyə Cumhuriyyətinin Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “Akademiyanın üzvü” diplomu və “Beynəlxalq Qızıl Ulduz” medalı ilə təltif olunmuşdur. S.Məmmədova 5 avqust 2017-ci ildə vəfat etmişdir. |

Сиддига Мамедова родилась 8 марта 1925 года в селе Шахрияр Шарурского района Нахчыванской Автономной Республики. в 1940–1943 годах училась в Гянджинском сельскохозяйственном техникуме, а в 1943–1947 годах получила высшее образование на факультете агрономии Азербайджанского сельскохозяйственного института. За свои успехи в учёбе была удостоена Сталинской премии, и окончила обучение с дипломом отличия. В 1948–1951 годах Сиддига Мамедова была аспирантом этого института по энтомологии. Сиддига Мамедова в 1952 году получила учёную степень кандидата сельскохозяйственных наук, в 1971 году – доктора биологических наук.
Начав трудовую деятельность в 1952 году в Азербайджанском сельскохозяйственном институте, Сиддига Мамедова до 1963 года занимала здесь должности ассистента и доцента. В 1963 году она была назначена директором Научно-исследовательского института защиты растений и технических растений Министерства сельского хозяйства Азербайджанской Республики и до конца жизни работала в этой должности. В 1983 году она была избрана членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана по специальности энтомология, в 2001 году – действительным членом НАНА. В 1973 году она удостоена звание профессора, а в 1981 году она получила звание Заслуженного деятеля науки. Результаты многолетних исследований Сиддиги Мамедовой в области защиты растений нашли отражение более чем в 220 научных трудах, в том числе 3 монографиях и 5 учебных пособиях. Плодом её напряжённого труда являются более 7 изобретений, трёх каталогов пестицид. Под её руководством в Институте организовано около 150 мероприятий. Сиддига Мамедова избиралась депутатом местного совета и Верховного Совета Азербайджана нескольких созывов. Заслуги Сиддиги Мамедовой в развитии науки в стране всегда высоко оценивались. Учёная была награждена рядом орденов и медалей (Знак почёта, 2 раза орденом Красное знамя труда, медалями За отвагу в труде и «Ветеран труда»),, высшими наградами независимой Азербайджанской Республики – орденами «Шохрат» (2010 год) и «Шараф», удостоена «Почётного диплома Президента Азербайджанской Республики». С 2008 года она являлась председателем Специализированного Совета по защите кандидатских и докторских диссертаций в Азербайджанском аграрном университете. 15 декабря 2010 года академик С. Мамедова была награждена дипломом «Член академии» и медалью «Международная золотая звезда» по приказу Президиума Международной науки исследований тюркского мира Турецкой Республики. С. Мамедова скончалась 5 августа 2017 года. |